Koszty rozdzielności majątkowej po zawarciu związku małżeńskiego

Forum prawneKategoria: DługiKoszty rozdzielności majątkowej po zawarciu związku małżeńskiego
Arkadiusz zapytał 4 lata temu

Witam,

chodzi o koszty rozdzielności majątkowej po zawarciu związku małżeńskiego, ponieważ w źródłach internetowych informacje są rozbieżne, chciałbym zapytać, jakie są koszty sporządzenia rozdzielności majątkowej po zawarciu związku małżeńskiego.

Jedne źródła podają, iż jest to 400 zł netto + koszty odpisów, inne, że koszty są uzależnione od wartości majątku.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam, Arkadiusz

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Arkadiusz,

po zawarciu małżeństwa możesz na dwa sposoby dążyć do ustanowienia rozdzielności majątkowej.

Pierwszym i najprostszym sposobem jest zawarcie przed notariuszem umowy zwanej potocznie intercyzą. W tym przypadku zastosowanie znajdą przepisy art. 51 i 52 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Koszt umownego ustanowienia majątkowej rozdzielności małżeńskiej u notariusza, rzeczywiście wynosi wskazaną przez Ciebie kwotę, czyli 400 zł netto plus podatek VAT oraz koszt wypisów aktu notarialnego – 7,38 zł brutto za każdą stronę.

Intercyza dla swej skuteczności winna zostać przygotowania w formie aktu notarialnego, w obecności obojga małżonków, którzy na przygotowanym przez notariusza dokumencie składają swe podpisy. W takiej samej formie intercyza może zostać przez małżonków cofnięta.

Innym sposobem na uzyskanie rozdzielności majątkowej, w trakcie trwania związku małżeńskiego jest wystąpienie do sądu ze stosownym wnioskiem. W wyroku sąd może z ważnych przyczyn orzec także rozdzielność majątkową z datą wsteczną, co jest niezwykle istotne w sytuacjach, kiedy jedno z małżonków bez wiedzy drugiego prowadziło nierentowne interesy, popadło w długi lub inne problemy finansowe.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: