Rozłożenie na raty zaległości ZUS

Forum prawneKategoria: DługiRozłożenie na raty zaległości ZUS
Avatarzus zapytał 1 rok temu

Otrzymałem ostateczną decyzję ZUS o odmowie spłaty zadłużenia w ratach.

W 2015 roku otrzymałem decyzję z ZUS Olsztyn o przeniesieniu na mnie odpowiedzialności za niepłacone składki w firmie która upadła, a ja byłem jej prezesem. Pomimo zlecenia sprawy kancelarii adwokackiej i złożeniu kasacji sprawa została przegrana i ZUS po uwzględnieniu przedawnienia i abolicji wezwał mnie do zapłacenia ogółem z odsetkami kwoty ok. 46 tys. złotych.

Zwróciłem się do ZUS z prośbą o rozłożenie długu na raty i zaproponowano mi układ ratalny z ratami miesięcznymi po ok. 3000 zł. Była to suma zbyt duża, więc zwróciłem się do ZUS-u z kolejną prośbą o zmniejszenie raty miesięcznej do kwoty 750 złotych.

Przedstawiłem dokumenty na moje dochody – z działalności gospodarczej ok. 700 złotych oraz emerytury ok. 2450 zł, oraz już wpłacanej kwoty ok. 300 zł tytułem opłaty za zastępstwo procesowe ZUS. I tym razem otrzymałem odpowiedź, że cofają mi możliwość ratalnego uregulowania zaległości i mam spłacić całość zadłużenia – pismo otrzymałem 27.12.2019 roku.

Co mogę jeszcze zrobić, aby doprowadzić do rozłożenia długu wobec ZUS na raty? Pozdrawiam, proszę o pomoc, sprawa życia, nie mam takiej kwoty !!!!

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam Pana,

pismo z dnia 27 grudnia 2019 roku należy zaskarżyć.

Ma Pan siedem dni, czyli najpóźniej 3 stycznia 2020 roku należy złożyć w oddziale ZUS lub przesłać listem poleconym odwołanie od ostatniej, krzywdzącej dla Pana decyzji.

W międzyczasie doradzam Panu skorzystanie z pomocy doradcy ZUS od spraw ulg i umorzeń. Być może, to on będzie w stanie naprowadzić Pana, co zostało źle zrobione, że ZUS cofnął zgodę na spłatę ratalną zadłużenia.

Prawdopodobnie na zmianę decyzji ZUS, wpływ miał brak wpłaty ustalonej raty. Rozumiem bowiem, że podpisał Pan umowę o rozłożenie spłaty należnych składek na raty po 3 000 zł. Zamiast tak zrobić, powinien Pan od razu wnosić o zmianę proponowanych warunków umowy, jako niemożliwych do spełnienia – ZUS określił miesięczną ratę na kwotę Pana miesięcznych dochodów.

Od samego początku nie miał więc Pan szans z ugody z ZUS-em się wywiązać.

Jeśli więc podstawą postawienia w stan natychmiastowej wykonalności całej kwoty będzie naruszenie postanowień umowy, proszę powoływać się w swoich odwołaniach na złą wiarę urzędników, którzy znając Pana sytuację majątkową, przedstawili ugodę, z której od początku nie miał Pan możliwości się wywiązać.

Na koniec dodam tylko, że choć problem z ZUS-em nie jest mały, to nie jest to sprawa życia i śmierci. Proszę zachować spokój i pamiętać, że nawet przymusowa egzekucja nie pozbawi Pana środków do życia, bowiem istnieją kwoty wolne od zajęć komorniczych, które mają za zadanie zapewnić dłużnikowi niezbędne minimum do funkcjonowania!

Trzymam kciuki i liczę, że znajdzie Pan przychylnych urzędników w tym nielubianym urzędzie, jakim jest ZUS.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o rozłożenie na raty składek ZUS – wzór

Wniosek o rozłożenie na raty składek ZUS - wzór
Wniosek o rozłożenie na raty składek ZUS – wzór

Wniosek o umorzenie składek ZUS – wzór

Wniosek o umorzenie składek ZUS - wzór
Wniosek o umorzenie składek ZUS – wzór

Artykuły warte przeczytania:

AvatarStanisław odpowiedział 1 rok temu

1. w otrzymanym piśmie z ZUS jest na końcu informacja, że zgodnie z obowiązującymi w ZUS uregulowaniami, zakwestionowanie sposobu rozpatrzenia wniosku NIE PRZYSŁUGUJE,

2. czy złożenie tego odwołania w ZUS nie spowoduje, że złożenie tego odwołania zamknie drogę do zaskarżenia tej decyzji do Sądu?

Pozdrawiam
Stanisław

AvatarSylwia odpowiedział 1 rok temu

Witam, mój narzeczony ma zadłużenie w ZUS-ie z tytułu nieopłacanych składek, miał firmę i przez niedopatrzenie księgowej powstał dług, teraz mamy problem żeby to spłacić, bo ZUS chce spłaty całego długu, natomiast my chcemy się dogadać i spłacać dług wobec ZUS-u w ratach i wyjść na prostą, co możemy zrobić w tej sytuacji? proszę o pomoc…

AvatarPowermop odpowiedział 1 rok temu

witam, mam na imię Edyta, mam ogromny dług wobec ZUS z 3 tytułów i zajęcie w banku, czy mam szanse na rozłożenie na raty? bo mam trudną sytuacje materialną, jestem w trakcie rozwodu i mam córkę i wnuka na utrzymaniu i nie jestem w stanie spłacić wszystkiego od razu, a w ratach raczej tak… miałam kiedyś firmę i na to wygląda, że nie uczciwą księgową, to było w 2012 roku, a teraz się dowiedziałam i załamałam, bo nie wiem co robić z tym długiem w ZUS.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Edyto,

przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 28 i następnych przewidują możliwość umorzenia zaległych składek ZUS.

Jednakże, to na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że umorzenie nie następuje z urzędu. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z tzw. abolicji składek ZUS, musisz wystąpić ze stosownym wnioskiem.

Aby ZUS przychylił się do Twojej prośby należy wykazać, że znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej. Jedną z przesłanek uzyskania umorzenia zaległości ZUS jest właśnie trudna sytuacja majątkowa i rodzinna.

Aby ją wykazać, warto przyłożyć się do przygotowania wniosku. Najlepiej podnieść w nim wszystkie ważne okoliczności, czyli w Twoim przypadku rozwód, obowiązek utrzymywania córki i wnuka i inne problemy jeśli z takimi się zmagasz i potwierdzić je odpowiednimi dowodami (pisma urzędowe, rachunki, faktury).

Dodam jeszcze, że oprócz wniosku o umorzenie zaległych składek ZUS, dłużnik może starać się o rozłożenie płatności należności na raty, odroczenie płatności lub umorzenie odsetek i innych kosztów. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie. Nie trać więc nadziei. Powodzenia!

AvatarEdyta odpowiedział 1 rok temu

witam i dziękuje pozdrawiam.
 

Twoja odpowiedź