ZUS potrąca mi 25% z emerytury, czy resztę zajmie komornik?

Forum prawneKategoria: KomornikZUS potrąca mi 25% z emerytury, czy resztę zajmie komornik?
Helena zapytał 4 lata temu

Mam 70 lat i nie wszystko rozumiem z Pani porad. Chociaż pięknie Pani odpowiada na problemy. Niemniej jednak bardzo proszę o odpowiedź w mojej sprawie.

Mam zajęcie komornicze z tyt. pożyczek bankowych. Wpadłam przed laty w tzw. pętlę kredytową. ZUS potrąca mi z emerytury 25%. Pozostałą kwotę 1406 zł odbieram na poczcie.

Nie mam konta bankowego. Czy komornik może zwrócić się na pocztę o zabranie mi nadwyżki z 1406 zł do 825 zł? Gdybym miała konto bankowe, to bank też zabrałby mi nadwyżkę na rzecz komornika? pozostawiając 825 zł?

Pięknie pozdrawiam.

Helena G.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam Panią,

skoro podaje Pani, że po potrąceniu egzekucyjnym realizowanym przez ZUS otrzymuje Pani kwotę lekko ponad 1400 zł na rękę, to wychodzi, że Pani emerytura netto wynosi około 2 000 zł miesięcznie.

Przy takiej wysokości emerytury i egzekucji dotyczącej długów bankowych, ZUS prawidłowo wyliczył potrącenie, przekazując komornikowi 25% świadczenia.

Pozostała kwota wolna jest w całości już od zajęcia, także może być Pani spokojna, bo żaden organ nie ma prawa jej pomniejszyć. Nie ma więc możliwości, by otrzymała Pani jeszcze mniejszą kwotę niż dotychczas, niezależnie od tego, czy emeryturę będzie Pani pobierać na poczcie, czy założy sobie Pani konto bankowe i zgłosi Pani w ZUS wypłatę emerytury na konto.

Powyższe wynika z regulacji art. 140 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Natomiast kwota, którą Pani podaje – 825 zł – jest kwotą wolną od zajęcia, w przypadku najniższych świadczeń. Przy najniższych świadczeniach zdarza się,  że organ rentowy nie może dokonać potrącenia w wysokości 25% świadczenia, bowiem dłużnikowi musi zostać po potrąceniu kwota odpowiadające 75% najniższej emerytury brutto, czyli wspomniane 825 zł.