Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówSprawa o stwierdzenie nabycia spadku
slawszysz zapytał 4 lata temu

Dzień dobry.

W 2017 roku zmarł mój wujek, z którym nie utrzymywałem kontaktów, w 2018 roku dowiedziałem się o jego śmierci od mojego brata, który został wezwany przez sąd do udziału w sprawie o nabycie spadku po wujku. Jako że sprawa dotyczyła przyjęcia długów, które miał wujek wobec osoby prywatnej, wszyscy uczestnicy włącznie z moim bratem zrzekli się spadku – sprawa została umorzona.

Ja do tej sprawy nie zostałem wezwany, ale profilaktycznie napisałem pismo do sądu (może mało profesjonalne, ale z opłatą sądową 50 zł :)), że oświadczam, iż odrzucam spadek po zmarłym wujku.

Parę dni temu tj. w maju 2020 r. otrzymałem pismo z sądu, że odbyła się sprawa z wniosku ZUS-u z udziałem żony i dzieci zmarłego wujka o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym, w której sąd postanawia wezwać mnie i innych (moich kuzynów i kuzynki) spadkobierców do udziału w sprawie w charakterze uczestników.

Nie za bardzo wiem, co to oznacza, czy mam jakoś reagować (ponownie pisać pismo o odrzuceniu spadku czy czekać na jakąś rozprawę, wezwanie?) i co dalej będzie się działo.

Dostałem tylko postanowienie sądu o wezwaniu do udziału w sprawie w charakterze uczestnika, oraz spory wykaz długów, które posiadał wujek wobec ZUS-u. Czy liczy się tutaj czas mojej reakcji? i co powinienem zrobić, aby nie spłacać tego długu (około 200 tys. zł).

Z tego co wiem, wujek żadnego majątku nie posiadał, chyba tylko długi, więc prawdopodobnie żona i dzieci zrzekli się spadku, skoro sąd wzywa kolejnych „spadkobierców”.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

Twój zmarły wuj był dłużnikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z tego co napisałeś, kolejni jego spadkobiercy dług po nim odrzucili. ZUS szuka jednak zaspokojenia i spadkobierców, których obciąży obowiązkiem uregulowania zadłużenia wuja.

Dlatego mając interes prawny w ustaleniu kręgu spadkobierców swojego dłużnika, ZUS złożył wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.

Sprawa, na którą zostałeś wezwany, to sprawa spadkowa, na której jako kolejny spadkobierca wuja z ustawy będziesz musiał złożyć oświadczenie, czy spadek po wuju przyjmujesz wprost, z dobrodziejstwem inwentarza, czy odrzucasz.

Oczywiście w Twoim interesie będzie odrzucenie spadku – długów jest bardzo wiele, a majątku spadkowego nie ma.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku musi być złożone przed sądem, dlatego wymagana jest Twoja obecność w sądzie w wyznaczonym terminie. Żadne pismo nie pomoże. Dlatego nie musisz niczego przygotowywać i składać w sądzie.

Wystarczy, że stawisz się na termin sprawy i złożysz oświadczenie przed sądem. Jeśli nie masz dzieci, cała sprawa powinna się dla Ciebie skończyć.

Jeżeli jednak masz dzieci, to będą one kolejne do dziedziczenia i zasadne będzie odrzucenie spadku w ich imieniu. O odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego pisaliśmy już wielokrotnie.

Podobne tematy: