Czy można umorzyć kredyt hipoteczny? lub zmniejszyć raty?

Forum prawneKategoria: DługiCzy można umorzyć kredyt hipoteczny? lub zmniejszyć raty?
AvatarKowol zapytał 1 rok temu

Chcę zapytać o umorzenie kredytu PKO. Mama wzięła kredyt hipotetyczny gdy żył ojciec i mając dwa dochody, nie było problemu ze spłatą rat kredytu. Problem zaczął się gdy ojciec zmarł, mama została z emeryturą po ojcu i zaczęło jej brakować na życie. Kredytu jest około 180 000 zł, a harmonogram spłat jest do 2036 roku.

Mama ma 63 lata, więc wątpliwe, by kredyt kiedykolwiek spłaciła, czy jest jakaś możliwość umorzenia części kredytu bądź zmniejszenia rat? czy w ogóle jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Jak napisać wniosek o umorzenie kredytu bankowego?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

nie znam takiej możliwości, jak umorzenie kredytu bankowego. Jednakże sprawę dalszej zdolności kredytowej mamy, należy rozsądnie rozważyć. Przede wszystkim, dlatego, że wspomniana przez Ciebie kwota pozostała do spłaty jest ogromna.

Podejrzewam więc, że mamy do czynienia z kredytem pod hipotekę. Jego wypowiedzenie, w przypadku opóźnienia w płatności kolejnych rat, może grozić mamie utratą części majątku, najprawdopodobniej domu lub mieszkania.

Odnośnie zmniejszenia raty kredytu, to o tym należy rozmawiać z bankiem. Niemniej jednak zwrócić uwagę, że mama ma już 63 lata, a termin spłaty kredytu został ustalony na 2036 rok. Zatem, ostatnia rata będzie płatna, kiedy mama ukończy 80 lat.

Myślę więc, że bank wyciągnął maksymalny termin spłaty kredytu, biorąc pod uwagę wiek kredytobiorców. Już przez sam mamy wiek, może nie być możliwym jeszcze większe wydłużenie terminu płatności, które ma przenieść się na zmniejszenie wysokości raty.

Jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Można rozważyć przystąpienie do kredytu przez inną osobę – dużo młodszą, dzięki czemu bank będzie mógł rozważyć możliwość zmniejszenia raty.

Ale tak jak napisałam o szczegóły należy pytać w banku. A kwestię, czy możecie pomóc mamie, i które z rodzeństwa się na taki krok zdecyduje, należy omówić w gronie rodzinnym.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o zmianę warunków umowy kredytu/pożyczki

Wniosek o zmianę warunków umowy kredytu pożyczki
Wniosek o zmianę warunków umowy kredytu/pożyczki

Wniosek o restrukturyzację kredytu

wniosek-o-restrukturyzację-kredytu
Wniosek o restrukturyzację kredytu – wzór wniosku

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź