Czy można napisać wniosek o restrukturyzację kredytu po wypowiedzeniu umowy kredytowej?

Forum prawneKategoria: DługiCzy można napisać wniosek o restrukturyzację kredytu po wypowiedzeniu umowy kredytowej?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry. Czy można napisać wniosek o restrukturyzację kredytu po wypowiedzeniu umowy kredytowej? mąż wziął kredyt 2018 roku i zalega z trzema ratami, ale bank wypowiedział umowę kredytową.

Niestety w umowie kredytowej był inny adres do korespondencji i mąż nigdy nie mieszkał pod tym adresem i nie wiedział aż do dzisiejszego dnia, że ma wypowiedzianą umowę (bank wysyłał powiadomienia na tamten adres).

Mąż chciałby napisać wniosek o restrukturyzację, że chce dalej płacić takie same raty jak wtedy. Zaległości w spłacie kredytu powstały z powodu zmiany pracy, bo poprzedni pracodawca nie płacił pieniędzy w ogóle. Mąż boi się, żeby komornik nie zajął jego mieszkania. Proszę o pomoc jak napisać wniosek o restrukturyzację?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry, restrukturyzację kredytu można przeprowadzić w trakcie obowiązywania umowy kredytowej. Ty piszesz, że bank wypowiedział kredyt. Na ten krok jest więc już za późno. Nie warto jednak się poddawać i pozostawiać bieg spraw samym sobie.

Samym pisemnym wnioskiem już niewiele możecie zdziałać. Zasadnym wydaje się osobiste stawiennictwo w banku celem podjęcia negocjacji w przedmiocie ratalnej spłaty długu.

Wydaje mi się, że wraz z mężem powinnaś udać się do banku, w którym macie nieuregulowany kredyt i porozmawianie z kompetentną osobą, zajmującą się kredytami, a może i samym kierownikiem placówki.

Na takie spotkanie należy zabrać zaświadczenie o dochodach od nowego pracodawcy lub inny dokument w tym wydruk z banku potwierdzający Wasze stałe dochody. Nie wiem, w jakiej wysokości jest nieuregulowany kredyt i jak długi czas upłynął od daty wypowiedzenia umowy przez bank, jednak wierzę, że otrzymacie propozycję np. innego kredytu, którym spłacicie ten nieuregulowany.

Ważne jest zatrzymanie sprawy, tak by nie trafiła do sądu, bo wówczas zostaną wygenerowane dodatkowe koszty obciążające Twojego męża.

Jeżeli chodzi natomiast o komornika i zajęcie mieszkania, to do tego jeszcze długa droga. W tym momencie macie spore szanse, by do takiej sytuacji nie dopuścić. Pierwszym krokiem jest jednak podjęcie negocjacji z bankiem i zawarcie odpowiedniej ugody.