Mamy z mężem kredyt hipoteczny w Banku PKO BP zadłużony po dwóch bezskutecznych licytacjach komorniczych. Chcemy napisać wniosek o restrukturyzacje kredytu, ale nie wiemy jak go sformułować.
Co powinien zawierać taki wniosek? aby bank później nie wykorzystał tego przeciwko nam? Mąż ma emeryturę, ja nie mam stałych dochodów.
Nie chcemy, aby pieniądze trafiały do komornika tylko na poczet rat kredytu w PKO. Proszę o też o poradę, jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu.
SPIS TREŚCI:
Czym jest restrukturyzacja kredytu?
Restrukturyzacja to inaczej zmiana warunków spłaty kredytu, restrukturyzacja może być chwilowa (np. wakacje kredytowe na 6 miesięcy), lub stała – obowiązująca do końca trwania kredytu (np. wydłużenie okresu kredytowania za zmniejszenie raty kredytu).
Decydując się na restrukturyzację zadłużenia, decydujemy się na dostosowanie wysokości raty, do okoliczności, jakie przed nami właśnie stanęły (np. utrata pracy, przewlekła choroba, wypadek i niezdolność do pracy).
Zrestrukturyzowanie zadłużenia, pozwala na kontynuowanie spłacania kredytu, bez ponoszenia wysokich kosztów odsetek, czy monitów z banku za opóźnioną ratę kredytu.
Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu?
Wniosek o restrukturyzację kredytu musi zawierać oczywiście podstawowe Wasze dane osobowe, numer umowy, przedstawienie problemu i wskazanie rozwiązania w tejże sytuacji, trzeba też dołączyć opis obecnej sytuacji materialnej.
Wniosek o restrukturyzację kredytu hipotecznego musi zawierać też załączniki:
- zaświadczenie o dochodach,
- dokumenty potwierdzające problem, który macie,
- pisma od komornika itp.
Jakie są najczęstsze zmiany w umowach przy restrukturyzacji kredytu?
Zawieszenie spłat na pewien okres (3 do 6 miesięcy) – ta opcja Was raczej już nie dotyczy, bo kredyt hipoteczny który macie, jest po bezskutecznych licytacjach komorniczych.
Zmiana daty zapadalności raty – jeśli zmieniamy pracę i wynagrodzenie przypada wtedy na inny dzień niż w poprzedniej pracy, i to powoduje ciągłe opóźnienia w spłacie kredytu, to można datę zapadalności raty zmienić, na dzień np. tuż po wypłacie u nowego pracodawcy.
Wydłużenie okresu kredytu – oczywiście można wnioskować o zmniejszenie raty kredytu hipotecznego, ale wiązać się z tym będzie, wydłużenie okresu kredytowania, a więc całkowita kwota kredytu wzrośnie jeszcze bardziej. No ale kiedy nie mamy wyboru, to na taki radykalny krok, czasem trzeba się zdecydować.
Jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu?
Uzasadnienie wniosku o restrukturyzację kredytu to konieczność. Należy przedstawić Waszą sytuację życiową, jak i finansową.
A więc piszemy:
W związku z utratą części dochodów nie jesteśmy w stanie spłacać dalej rat w wysokości, jaką dotychczas spłacaliśmy (warto tu dołączyć np. wypowiedzenie z pracy). Dodatkowo mieliśmy nieprzewidziane wydatki, ponieważ ktoś trafił do szpitala i trzeba pokryć koszty leczenia (tu także dołączamy dokumenty).
Wszystko, co ma lub miało wpływ na Waszą pogarszającą sytuację finansową, powinno zostać ujęte w uzasadnieniu wniosku – nie ma co do tego wątpliwości.
Komplikacje przy restrukturyzacji
Jak widzisz, standardowe pismo o restrukturyzację kredytu nie wchodzi w grę, bo Wasza sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana.
Pierwsze co bym zrobiła na Waszym miejscu, to ustaliłabym, czy bank przypadkiem nie sprzedał Waszego długu zewnętrznej firmie, aby mieć pewność, z kim tak naprawdę należy negocjować warunki spłaty tego kredytu hipotecznego.
Następnie, jeśli bank wciąż jest właścicielem długu, to należy się do niego zwrócić (raczej osobiście umówić się na spotkanie), jako do głównego wierzyciela.
Powołajcie się teraz na Waszą ciężką sytuację materialną, dajcie bankowi do zrozumienia, że nie próbujecie wymigać się od spłaty zaciągniętego kredytu.
Poproście o ustalenie formy spłaty kredytu i warunków, tak abyście mieli za co żyć, a jednocześnie, aby bank odzyskał swoje pieniądze. Tutaj na pewno należy zagrać w otwarte karty. Oczywiście udokumentujcie swoje dochody i koszty życia, i spróbujcie dojść z bankiem do ugody.
UWAGA – najlepiej samemu zaproponować określoną wysokość rat, możliwych do spłaty w Waszej obecnej sytuacji materialnej. Policzcie, na jaką ratę miesięcznie Was stać…
Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank
Musicie oboje pamiętać o tym, że bank wypowiadając Wam umowę kredytową, liczy na spłatę całości kredytu. Nawet przyznanie się do błędu i zobowiązanie się do chęci spłaty powstałego przez Was długu, nie koniecznie musi skutkować zgodą banku na restrukturyzację!
Niemniej trzymam za Was kciuki, aby bank przychylił się do Waszej prośby o restrukturyzację kredytu hipotecznego. Mam nadzieję, że wyjdziecie z długów szybko i bez większych życiowych komplikacji. Dajcie znać w komentarzach, jak Wam poszły negocjacje z bankiem.
Wniosek o restrukturyzację kredytu – wzór
Wniosek o restrukturyzację kredytu – wzór wniosku
Warto jeszcze przeczytać o:
- Co to jest restrukturyzacja zadłużenia, dla kogo?
- Restrukturyzacja kredytu – co z pieniędzmi, które wpłaciłam
- Jak negocjować zadłużenie z wierzycielem?
- Dostanę POMOC w spłaceniu zadłużenia kredytu hipotecznego
- Kredyt konsolidacyjny przy złej historii kredytowej dostanę
Mam 2 kredyty, w 1 zostałam wciągnięta, bo chciałam pomóc komuś i tak zostałam kredytobiorcą zamiast poręczycielem, osoba ta przestała płacić raty, a ja zostałam z kredytem. Drugi kredyt już miałam i kiedy zaczęłam go spłacać, popełniłam błąd ufając bankowi w którym mam konto, obiecali pomoc przy konsolidacji…
Do konsolidacji nie doszło, ale za to zostałam z drugim kredytem jeszcze większym niż na początku i teraz obie raty prawie pokrywają całą moją wypłatę. Wzrosły koszty utrzymania i z pensji nie zostaje nic, bank w którym mam konto namawiał mnie do kolejnych kredytów mających w końcu pokryć tamten, który spłacam za kogoś innego.
Mam wyrok sądu o zwrot części już spłaconego kredytu od tamtej osoby, ale jeszcze nie ma klauzuli wykonalności. Pętla się zaciska, co mogę zrobić w takiej sytuacji? Restrukturyzacja? Może zaskarżyć mój bank?
Potrzebuję porady co można zrobić, bo dzisiaj robiąc przelewy muszę z któregoś kredytu urwać trochę, bo nie wystarcza na opłaty domowe, a nie chcę kolejnych zadłużeń.
Proszę o poradę odnośnie spłaty kredytu, który jest na etapie sądowym.