Dostanę POMOC w spłaceniu zadłużenia kredytu hipotecznego?

Chodzi o pomoc w spłacie kredytu hipotecznego. Uprzejmie proszę o informację czy mogę liczyć na pomoc w spłaceniu zadłużenia, które dotyczy mieszkania, łącznie z egzekucją i sprawami komorniczymi.

Zadłużenie nie jest z mojej winy, lecz zaniedbanie rodziców, jaki był powód? tego nie wiem do dziś. Ja jako osoba sprawna inaczej na wózku inwalidzkim z tego tez powodu jestem przysłowiowo uziemiona i nie mogę myśleć o przyszłości i swoim mieszkaniu.

W miarę swoich możliwości tylko ja aktualnie pomagam tacie, by je spłacać, mimo iż wydatków i potrzeb nie brakuje, mój jedyny dochód to renta po zmarłej mamie i nic poza nią.

Jestem tym wszystkim bardzo załamana i bezradna nie wiem co mam robić dalej? Bardzo proszę o okazanie serca i zrozumienia na tyle jak dalece to będzie możliwe, za które będę ogromnie wdzięczna.

Zadłużenie wynosi w całości 21 749,20 zł. Serdecznie pozdrawiam, życząc wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Pilnie szukam pomocy w spłacie długów.


Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego

Mimo chęci pomocy nie jestem w stanie wesprzeć Was finansowo w tej nielekkiej obecnie sytuacji. Na pocieszenie mogę jednak napisać, że długi które macie, nie są aż tak wielkie… uwierz mi, że ludzie mają dużo większe długi i walczą z zadłużeniem… i odnoszą sukces!

Niespłacany kredyt na mieszkanie?

Czyli jak rozumiem, dług powstał przez niespłacanie kredytu hipotecznego na mieszkanie? sądząc po tym, jak drogie są mieszkania, ogromna część kredytu została zapewne już spłacona i jesteście na tzw. finishu?

To bardzo dobra wiadomość, jesteście w dużo lepszej pozycji niż większość osób do mnie piszących, gdzie problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, zaczęły się po roku lub dwóch jego spłacania!

Takie sytuacje finansowe są bardzo demotywujące, bo zaledwie dopiero mikroskopijna część kapitału została spłacona! a już pojawia się problem!

… ale nie u Was!

Zajęcie mieszkania przez bank?

Pamiętaj, że zajęcie mieszkania przez bank to naprawdę ostateczność! Najpierw bank próbuje kontaktu z kredytobiorcą, próbuje porozmawiać, dowiedzieć się, jakie są powody opóźnienia w spłatach kredytu.

Kolejnym etapem jest tzw. miękka windykacja, czyli telefon z przypomnieniem, że trzeba spłacać raty kredytu hipotecznego na czas, następnie, gdy opóźnienia wciąż występują, bank wysyła tradycyjną pocztą monit.

Teraz jest dobry moment na małe negocjacje z bankiem, możesz poprosić bank o wakacje kredytowe, możesz też poprosić o zmniejszenie raty kredytu hipotecznego poprzez wydłużenie okresu kredytowania.

Jeśli będziesz unikać kontaktu z bankiem, postanowi on z pewnością, wypowiedzieć Wam umowę kredytu. Wtedy będziecie musieli spłacić cały pozostały kredyt wraz z odsetkami od razu!

Jeśli pieniądze w całej kwocie nie dotrą do banku na czas, to bank będzie dochodził swoich pieniędzy na podstawie: BTE (Bankowy Tytuł Egzekucyjny). Bank dysponując taki „ułatwieniem”, nie musi kierować sprawy do Sądu, wystawia po prostu BTE, posiłkując się podpisaną przez Was umową kredytową.

Następnie w ciągu 3 dni, bank, w którym zaciągnęliście kredyt hipoteczny, dostarczy klauzulę wykonalności nadaną przez Sąd i od teraz, bank ma 3 lata (przedawnienie długu bankowego) na wyegzekwowanie od Was należności.

Komornik

W praktyce wygląda to tak, że bardzo często bank kontaktuje się z komornikiem w ciągu zaledwie kilku tygodni. Czasem dług próbuje wyegzekwować firma ubezpieczeniowa, w której to kredyt na mieszkanie był ubezpieczony, a czasem firma windykacyjna współpracująca z bankiem.

Którykolwiek z tych podmiotów, mając w ręku BTE z klauzulą wykonalności, może zająć kredytowaną nieruchomość.

Jak się bronić?

Jako dłużnik, możesz zaskarżyć BTE od razu po jego wystawieniu. Czyli możesz np. wykazać, że wierzytelność (kwota pieniędzy), jaką bank próbuje dochodzić, jest zawyżona, skargę taką składasz na zasadzie powództwa przeciw egzekucyjnego.

Zażalenie na klauzulę wykonalności. Nie łudź się, że na dobre zatrzymasz egzekucję komorniczą, możesz w ten sposób jedynie zawiesić ją na jakiś czas.

Koniec końców, bank dostanie to, czego chce, później tylko pozostaje wycena nieruchomości przez komornika, ogłoszenie licytacji komorniczej mieszkania i eksmisja mieszkańców nieruchomości, jeśli Ci nie będą chcieli sami wyprowadzić się z mieszkania.

Tak mniej więcej to wygląda, jeśli nie dojdziemy do ładu z bankiem. Życzę Wam, żebyście przez to wszystko nigdy nie przechodzili. Znajdźcie dodatkowe/lepsze źródło dochodu i postarajcie się spłacić zadłużenie w banku. To jedyna droga to zatrzymania mieszkania, które przecież tak długo już spłacacie…

Koniecznie przeczytaj teraz o:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze