Windykacja długów – miękka i twarda – [ZOBACZ] co musisz wiedzieć!

miękka-windykacja-twarda-windykacja

Dziś o tym czym jest miękka i twarda windykacja. Choć słyszymy to od wielu lat, ciągle panuje kryzys finansowy. Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, to przynajmniej na chwilę wyobraź sobie, że nim jesteś. Właśnie teraz i w tych kryzysowych warunkach. Z jednej strony pewnie zrozumiałbyś, że Twoi klienci spóźniają się z należnościami.

Druga strona podpowiada jednak, że musiałbyś z ciężkim sercem sięgnąć po pewne narzędzia. Jakie? Takie, które umożliwią wyegzekwowanie zapłaty. Jak np.

  • Miękka windykacja.
  • Twarda Windykacja.

A teraz odwróćmy role – w tej chwili jesteś dłużnikiem. Jak w ogóle brzmi dla Ciebie termin „miękka windykacja”? Brzmi zapewne miło.

miękka-windykacja-twarda-windykacja
Najpierw miejsce ma miękka windykacja (pisma, sms-y, telefony, e-mail) a później do gry wchodzi twarda windykacja (sąd).

Choć proces windykacyjny jest kojarzony z delikatnością sam w sobie, windykacja dzieli się tak naprawdę na dwa rodzaje – miękką i gładką. W przypadku tej pierwszej, mamy do czynienia z najmniej inwazyjnymi metodami.

Na czym polega miękka windykacja?

Jeśli kiedykolwiek dostawałeś:

  • pisma z firmy windykacyjnej,
  • sms-y z firmy windykacyjnej,
  • telefony z firmy windykacyjnej.

…a wszystkie jak jeden mąż nawoływały do zapłaty, najprawdopodobniej stanąłeś oko w oko z windykacją miękką. Na tym właśnie polega ów proces; na czasami nieco natarczywym, ale w zasadzie łagodnym przypominaniu o zaległości.

Do windykacji miękkiej wlicza się także transfer danych o nowo narodzonym zadłużeniu; transfer prosto do rejestru dłużników. Przypomnę, że rejestr ten prowadzą Biura Informacji Gospodarczej – w Polsce mamy ich cztery.

Są to:

Miękka windykacja w przypadku BIG InfoMonitor

BIG InfoMonitor prowadzi windykację składającą się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zarejestrowanie w systemie, w drugim natomiast następuje zawarcie umowy z BIG InfoMonitor.

Oczywiście, chodzi tutaj o wierzyciela. To on – na trzecim już etapie – powinien wysłać list polecony, a w nim pisemne wezwanie do zapłaty.

Dłużnik, który otrzyma takie pismo, nie pozostanie obojętny. Poinformuje go ono bowiem o nawiązaniu współpracy między BIG a wierzycielem.

Takie pismo zawiera również opis niemiłych konsekwencji, które czekają dłużnika, jeśli ten nie ureguluje swojego długu. Bo umieszczenie informacji o nim w Rejestrze Dłużników z pewnością nie byłoby miłe. Miękka windykacja bywa twarda.

Kiedy minie już 60 dni od terminu wymagalności należności oraz połowa tego okresu od dnia wysłania wezwania do zapłaty, taki scenariusz stanie się faktem.

Wtedy pojawia się bowiem możliwość przekazania negatywnej informacji gospodarczej do Biura Informacji Gospodarczej. Wystarczy wtedy zalogować się w BIG i wcisnąć dłużnika do tamtejszego rejestru. Etapem wieńczącym ten proces jest powiadomienie dłużnika o tym, że ten zagościł już we wspomnianym rejestrze.

A w przypadku KRD?

Identycznie jak w poprzednio opisanym przypadku, zanim wierzyciel dokona zgłoszenia dłużnika, będzie musiał zawrzeć umowę. Różnica jest taka, że mówimy tu o umowie z KRD. Przedmiotem tego porozumienia będzie udostępnienie informacji gospodarczych.

Co poza tym musi uczynić wierzyciel, by uczynić windykację skuteczną? Wykupić odpowiedni abonament, rzecz jasna. KRD wymaga też czasami właściwego tytułu wykonawczego, ale nie jest to standardem. Wierzyciel musi też pamiętać, że jeśli dłużnik swoją zaległość ureguluje, trzeba będzie bez zwłoki powiadomić o tym fakcie KRD.

Pozostałe biura

Zarówno ERIF jak i KBIG są bliźniaczo podobne w działaniu do przedstawionych już biur. Nie warto więc zanadto się powtarzać – warto za to podsumować temat windykacji miękkiej.

Przede wszystkim, chodzi tutaj o ujawnianie zaległości dłużników wraz z ich danymi. Udostępnianie ich w rejestrze, do którego nietrudno komukolwiek zajrzeć.

To pewnie dlatego miękka windykacja zaliczana jest do najefektywniejszych metod służących mobilizowaniu mocno spóźnialskich klientów. A zatem, ten rodzaj windykacji nie jest tak miękki, jak mogłoby się wydawać.

Ważna informacja

Wszelkie przepisy dotyczące przekazywania informacji gospodarczych odnośnie zadłużonych znajdują się w artykułach 14-16 ustawy z dnia dziewiątego kwietnia 2010 r. Jest to ustawa „o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych”.

A co z twardą windykacją?

Tzw. windykacja twarda wchodzi do gry wówczas, kiedy metody zaliczane do miękkiej spalą na panewce, nie rodząc pożądanych skutków. Windykacja twarda jest więc skierowana do tych dłużników, którzy nie zapowiadają już żadnej nadziei na jakąkolwiek współpracę co do uregulowania należności.

Windykatorzy – jeśli zleceniodawca zjawi się z prośbą o pomoc – sięgają wyłącznie po legalne narzędzia służące jak najszybszemu odzyskaniu należności.

Kancelaria prawna zatem, ma przed sobą zadanie wykonania takich czynności windykacyjnych, które zmobilizują dłużnika do jak najszybszej spłaty zobowiązania. Idzie z tym w parze danie szansy dłużnikowi, by w porę uniknął wszelkich kosztów dodatkowych.

Windykacja twarda – i nie ma przebacz

Należy mieć świadomość, iż zadłużenie doczeka się publikacji. Nie tylko w Biurze Informacji Gospodarczej, ale również na różnych informatorach branżowych, witrynach z giełdami wierzytelności oraz wszelkiej dokumentacji rejestrowej w obrębie sektora bankowego.

By dobrze zarysować sytuację, przeprowadza się całościowy wywiad gospodarczy. Jego celem jest ustalenie, jakie są możliwości dłużnika (przede wszystkim finansowe), to, jak duży jest jego majątek [wyjawienie majątku], jak i również poinformowanie o działaniu w branży zawodowej.

Aż do sądu

Takie detale są wbrew pozorom bardzo istotne w kontekście rozwoju procesu windykacji. Kolejnym etapem będzie wszystko, co musi poprzedzić postępowanie sądowe.

Nim ono nastanie, wykonywanych jest wiele analiz indywidualnych. Nie ma bowiem odgórnie ustalonego i najlepszego sposobu na dochodzenie należności.

Z reguły jednak zaprzęga się do pracy e-sąd bądź pełnomocnika. By sprawa trafiła na drogę postępowania sądowego, trzeba mieć do tego podstawy prawne, zawarte w kodeksach: cywilnym, prawnym bądź też upadłościowym.

Co do sedna, właśnie ujawniła się tutaj definicja windykacji twardej – to  po prostu ten jej etap, na którym do akcji wkracza sąd.

Najpierw łagodnie

Jak widać, nie jest to tak, że wierzyciele mogą wybierać sobie wśród dwóch usług: windykacji miękkiej i twardej. Jeden i drugi rodzaj windykacji przypomina raczej stadia „ewolucji”.

Na początku zatem ma miejsce windykacja miękka i często na niej może się zakończyć. Jeśli jednak okazuje się ona aż nazbyt łagodna dla dłużnika, pojawia się potrzeba windykacji twardej, a więc – zasadniczo – w murach sądu.

Skarga na firmę windykacyjną

Skarga na firmę windykacyjną - wzór

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *