Dziś o tym, czym jest windykacja miękka i twarda długów. Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, to przynajmniej na chwilę wyobraź sobie, że nim jesteś. Właśnie teraz, z jednej strony pewnie zrozumiałbyś, że Twoi klienci spóźniają się z należnościami.
Druga strona podpowiada jednak, że musiałbyś z ciężkim sercem sięgnąć po pewne narzędzia, aby długi wyegzekwować. Jakie to narzędzia? takie, które umożliwią wyegzekwowanie długu, czyli np.
- miękka windykacja długów, a później
- twarda windykacja długów.
A teraz odwróćmy role – w tej chwili jesteś dłużnikiem. Jak w ogóle brzmi dla Ciebie termin “miękka windykacja”? Brzmi zapewne miło.
Choć proces windykacyjny jest kojarzony z delikatnością sam w sobie, windykacja długów dzieli się tak naprawdę na dwa rodzaje – miękką i twardą. W przypadku tej pierwszej, mamy do czynienia z najmniej inwazyjnymi metodami.
SPIS TREŚCI:
Na czym polega windykacja miękka?
Jeśli kiedykolwiek dostawałeś:
- pisma z firmy windykacyjnej,
- SMS-y z firmy windykacyjnej,
- telefony z firmy windykacyjnej.
…a wszystkie jak jeden mąż nawoływały do spłaty zadłużenia, to najprawdopodobniej stanąłeś oko w oko z windykacją miękką. Na tym właśnie polega ów proces; czyli czasem na nieco natarczywym, ale w zasadzie łagodnym przypominaniu o zaległości.
Do windykacji miękkiej wlicza się także transfer danych o nowo narodzonym zadłużeniu; transfer prosto do rejestru dłużników. Przypomnę, że rejestr ten prowadzą Biura Informacji Gospodarczej – w Polsce mamy ich cztery.
Są to:
- Rejestr Dłużników ERIF,
- BIG InfoMonitor,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.S. (KBIG) oraz
- Krajowy Rejestr Długów BIG S.S. (KRD).
Windykacja miękka w przypadku BIG InfoMonitor
BIG InfoMonitor prowadzi windykację składającą się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zarejestrowanie w systemie, w drugim natomiast następuje zawarcie umowy z BIG InfoMonitor.
Oczywiście, chodzi tutaj o wierzyciela. To on – na trzecim już etapie – powinien wysłać list polecony, a w nim pisemne wezwanie do zapłaty.
Dłużnik, który otrzyma takie pismo, nie pozostanie obojętny. Poinformuje go ono bowiem o nawiązaniu współpracy między BIG a wierzycielem.
Takie pismo zawiera również opis niemiłych konsekwencji, które czekają dłużnika, jeśli ten nie ureguluje swojego długu. Bo umieszczenie informacji o nim w Rejestrze Dłużników z pewnością nie byłoby miłe. Miękka windykacja bywa twarda.
Kiedy minie już 60 dni od terminu wymagalności należności oraz połowa tego okresu od dnia wysłania wezwania do zapłaty, taki scenariusz stanie się faktem.
Wtedy pojawia się bowiem możliwość przekazania negatywnej informacji gospodarczej do Biura Informacji Gospodarczej. Wystarczy wtedy zalogować się w BIG i wcisnąć dłużnika do tamtejszego rejestru. Etapem wieńczącym ten proces jest powiadomienie dłużnika o tym, że ten zagościł już we wspomnianym rejestrze.
A w przypadku KRD?
Identycznie jak w poprzednio opisanym przypadku, zanim wierzyciel dokona zgłoszenia dłużnika, będzie musiał zawrzeć umowę. Różnica jest taka, że mówimy tu o umowie z KRD. Przedmiotem tego porozumienia będzie udostępnienie informacji gospodarczych.
Co poza tym musi uczynić wierzyciel, by uczynić windykację skuteczną? Wykupić odpowiedni abonament, rzecz jasna. KRD wymaga też czasami właściwego tytułu wykonawczego, ale nie jest to standardem. Wierzyciel musi też pamiętać, że jeśli dłużnik swoją zaległość ureguluje, trzeba będzie bez zwłoki powiadomić o tym fakcie KRD.
Pozostałe biura
Zarówno ERIF, jak i KBIG są bliźniaczo podobne w działaniu do przedstawionych już biur. Nie warto więc zanadto się powtarzać – warto za to podsumować temat windykacji miękkiej.
Przede wszystkim, chodzi tutaj o ujawnianie zaległości dłużników wraz z ich danymi. Udostępnianie ich w rejestrze, do którego nietrudno komukolwiek zajrzeć.
To pewnie dlatego miękka windykacja zaliczana jest do najefektywniejszych metod służących mobilizowaniu mocno spóźnialskich klientów. A zatem ten rodzaj windykacji nie jest tak miękki, jak mogłoby się wydawać.
Ważna informacja
Wszelkie przepisy dotyczące przekazywania informacji gospodarczych odnośnie zadłużonych, znajdują się w artykułach 14-16 ustawy z dnia dziewiątego kwietnia 2010 r. Jest to ustawa “o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych“.
Windykacja twarda
Tzw. windykacja twarda wchodzi do gry wówczas, kiedy metody zaliczane do windykacji miękkiej spalą na panewce, nie rodząc pożądanych skutków. Windykacja twarda jest więc skierowana do tych dłużników, którzy nie zapowiadają już żadnej nadziei na jakąkolwiek współpracę co do uregulowania należności.
Windykatorzy, jeśli zleceniodawca zjawi się z prośbą o pomoc – sięgają wyłącznie po legalne narzędzia służące jak najszybszemu odzyskaniu należności (przynajmniej tak to wygląda w teorii).
Kancelaria prawna zatem ma przed sobą zadanie wykonania takich czynności windykacyjnych, które zmobilizują dłużnika do jak najszybszej spłaty zobowiązania. Idzie z tym w parze danie szansy dłużnikowi, by w porę uniknął wszelkich kosztów dodatkowych.
Windykacja twarda – i nie ma przebacz
Należy mieć świadomość, iż zadłużenie doczeka się publikacji. Nie tylko w Biurze Informacji Gospodarczej, ale również na różnych informatorach branżowych, witrynach z giełdami wierzytelności oraz wszelkiej dokumentacji rejestrowej w obrębie sektora bankowego.
By dobrze zarysować sytuację, przeprowadza się całościowy wywiad gospodarczy. Jego celem jest ustalenie, jakie są możliwości dłużnika (przede wszystkim finansowe) oraz to, jak duży jest jego majątek [wyjawienie majątku], jak i również poinformowanie o działaniu w branży zawodowej.
Aż do sądu
Takie detale są wbrew pozorom bardzo istotne w kontekście rozwoju procesu windykacji. Kolejnym etapem będzie wszystko, co musi poprzedzić postępowanie sądowe.
Nim ono nastanie, wykonywanych jest wiele analiz indywidualnych. Nie ma bowiem odgórnie ustalonego i najlepszego sposobu na dochodzenie należności.
Z reguły jednak zaprzęga się do pracy e-sąd bądź pełnomocnika. By sprawa trafiła na drogę postępowania sądowego, trzeba mieć do tego podstawy prawne, zawarte w kodeksach: cywilnym, prawnym bądź też upadłościowym.
Co do sedna, właśnie ujawniła się tutaj definicja windykacji twardej – to po prostu ten jej etap, na którym do akcji wkracza sąd.
Podsumowanie
Jak widać, nie jest to tak, że wierzyciele mogą wybierać sobie wśród dwóch usług: windykacji miękkiej i twardej. Jeden i drugi rodzaj windykacji przypomina raczej stadia “ewolucji”.
Na początku zatem ma miejsce windykacja miękka i często na niej może się zakończyć. Jeśli jednak okazuje się ona aż nazbyt łagodna dla dłużnika, pojawia się potrzeba windykacji twardej, a więc – zasadniczo – w murach sądu i na ławie sądowej.
Wzory pism, które mogą Ci się przydać:
Skarga na firmę windykacyjną
Skarga na firmę windykacyjną – wzór
Wniosek do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty
Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Windykacja długów: polubowna i sądowo-egzekucyjna
- Zła i dobra windykacja – SPRAWDŹ czy znasz to UCZUCIE
- Windykacja Provident – jak działa? co mogę jeszcze zrobić
- FIRMA WINDYKACYJNA – jak działa? ZOBACZ jak się chronić