Kim jest i co może windykator terenowy w 2022 r? [SPRAWDŹ] jego uprawnienia!

Zastanawiasz się: kim jest i co może windykator? Jak z nim rozmawiać, czym się zajmuje i czy może dzwonić do pracy i do Twojej rodziny? Na te i inne pytania, odpowiem w poniższym poradniku.

Pod koniec materiału znajdziesz także wzór skargi na windykatora/firmę windykacyjną i inne pisma windykacyjne. Zapraszam do lektury, bo naprawdę warto wiedzieć, co może windykator a czego mu nie wolno…


Niestety wśród społeczeństwa panują różne zadania na temat pracy windykatora, wiele osób myśli, że uprawnienia windykatora równają się z uprawnieniami komornika, a to zasadniczy błąd!

Windykator nie ma prawa wtargnąć do Twojego domu, a nawet na Twoją posesję, windykator nie ma też prawa zajmować czegokolwiek, ale więcej na temat tego, co może windykator a czego nie, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kim jest windykator?

co-moze-windykator

Windykator to pracownik firmy windykacyjnej, która otrzymała od Twojego wierzyciela zlecenie wyegzekwowania zadłużenia. Zadaniem windykatora jest nakłonienie dłużnika do polubownego załatwienia sprawy i dobrowolnej (pozasądowej) spłaty długu.

Windykator jest więc pełnomocnikiem wierzyciela i powinien posiadać choćby legitymację ze zdjęciem, którą na żądanie dłużnika powinien nieskrępowanie okazać. Głównym celem windykacji, jest negocjacja warunków spłaty zadłużenia między wierzycielem a dłużnikiem.

Co może windykator?

Uprawnienia windykatora są strasznie wąskie, mimo działań, do jakich on się często posuwa. Windykator ma za zadanie, aby polubownie doprowadzić do spłaty zadłużenia, którego wyegzekwowanie zlecił mu wierzyciel.

To, co może windykator, to jedynie kontaktować się z dłużnikiem i przypominać o spłacie zadłużenia, oraz skierować sprawę do sądu, jeśli zgodzi się na to wierzyciel.

Co może windykator terenowy?

Ogólnie rzecz biorąc tak samo, jak każdy inny windykator, ten terenowy musi wciąż działać w granicach prawa i swoich uprawnień. Owszem, windykator terenowy może kontaktować się z dłużnikiem różnymi formami kontaktu, może też odwiedzić dłużnika w jego miejscu zamieszkania.

Windykator terenowy nie może jednak prześladować dłużnika, czekając codziennie pod jego domem, odwiedzać członków rodziny dłużnika, czy jechać do jego miejsca zatrudnienia.

Naruszanie przez windykatora prawa dłużnika do prywatności poprzez wywiad społeczny (rozmowy z sąsiadami, rodziną, znajomymi, współpracownikami), to przestępstwo, które należy zgłaszać odpowiednim służbom.

Czego windykator nie może?

Windykator nie ma prawa, aby:

  • dokonywać spisu majątku dłużnika i zajmować go,
  • wchodzić do domu/mieszkania dłużnika oraz na jego posesję,
  • informować osoby trzecie o zadłużeniu (np. sąsiedzi, rodzina),
  • zostawiać publicznych informacji dotyczących zadłużenia dłużnika,
  • informować pracodawcę dłużnika o długach jego pracownika,
  • naruszać godność osobistą dłużnika poprzez:
  • straszyć nieprawdziwymi konsekwencjami niespłacenia długu (sąd, więzienie),
  • żądać od dłużnika podania numeru PESEL (pozyskiwanie danych poufnych pod przymusem),
  • wzywać dłużnika do zjawienia się w siedzibie firmy windykacyjnej celem złożenia wyjaśnień.

Jak rozmawiać z windykatorem?

Na pewno należy uważać na różne zgody i ugody, jakie proponuje firma windykacyjna podczas rozmowy. Nie wolno się godzić na nic, dopóki nie poznasz szczegółów dotyczących sprawy, w której dzwonią. W tym miejscu polecam Ci artykuł: Czym jest uznanie długu?

Najlepiej jest wysłuchać, co firma windykacyjna ma do powiedzenia, ewentualnie poprosić o dosłanie dokumentów, na podstawie których żądają spłaty zadłużenia — zapoznać się z nimi i z powrotem nawiązać kontakt z firmą windykacyjną.

O co warto zapytać windykatora?

Jest kilka pytań, które naprawdę warto zadać naszemu rozmówcy, aby poznać szczegóły dotyczące danej sprawy, i są to np.:

  1. Czy rozmowa jest nagrywana?
  2. Skąd firma windykacyjna ma do Ciebie numer telefonu?
  3. Kto jest wierzycielem przedmiotowego długu?
  4. Czy rzekomy dług jest przedawniony?
  5. Z czego wynika kwota zadłużenia? (poproś o rozbicie jej na elementy)

Nie mam długu, a dzwoni windykator — co robić?

Jeśli jesteś zaskoczony/zaskoczona telefonem z firmy windykacyjnej, to z pewnością nie ma co panikować, bo mogło dojść do takiej sytuacji, że albo masz długi, o których nie masz “zielonego pojęcia”, albo ktoś wyłudził kredyt, lub pożyczkę posługując się Twoimi danymi.

Konieczne jest wtedy, aby poprosić firmę windykacyjną o wysłanie na Twój adres domowy kopii dokumentów, dzięki który będziesz w stanie dojść, skąd ten dług się wziął i dlaczego do tej pory nic o nim nie wiesz.

Windykator a komornik — różnice

Zanim przejdę do różnic, jakie rysują się między komornikiem a windykatorem, wskażę podstawę prawną, dzięki której oba te podmioty w ogóle mogą działać. A więc:

Porównanie kompetencji

  • Organ egzekucyjny (komornik) to funkcjonariusz publiczny, windykator nim nie jest!
  • Komornik podejmuje działania egzekucyjne, które we wniosku o wszczęcie egzekucji wskaże wierzyciel, windykator natomiast postępuje w sposób z góry nałożony przez procedury panujące w danej firmie windykacyjnej.
  • Komornik nie rozpocznie egzekucji komorniczej, dopóki nie otrzyma tytułu wykonawczego opatrzonego w klauzulę wykonalności, windykator nie potrzebuje tego dokumentu, aby zacząć postępowanie windykacyjne.
  • Komornik zazwyczaj zajmuje konto bankowe dłużnika, jego wynagrodzenie, zwrot podatku, ruchomości, czy nieruchomości, windykator natomiast nie ma prawa zająć dłużnikowi czegokolwiek.
  • Komornik może wejść do domu/mieszkania dłużnika i przeszukać je bez jego zgody, windykator takiego prawa nie ma.
  • Jak wynika z art. 761 par. 1 k.p.c., komornik ma prawo zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji, a więc mogą to być: organy administracji publicznej, organy podatkowe, organy rentowe, banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, przedsiębiorstwa, organy spółdzielni mieszkaniowych, zarządy wspólnot mieszkaniowych, oraz inne instytucje i osoby nieuczestniczące w postępowaniu. Natomiast firma windykacyjna takiego prawa nie ma.

Jak widać, różnica między windykatorem a komornikiem jest szeroka jak Wielki Kanion Kolorado i naprawdę, to co może windykator, to tylko kropla w morzu możliwości komornika. Należy o tym pamiętać, godząc się lub nie na czynności, jakie wobec Ciebie podejmuje windykator.

A co łączy windykatora z komornikiem?

Oba te podmioty działają tylko i wyłącznie na zlecenie wierzyciela, który jest ich pracodawcą. Windykator, jak i komornik mają wobec wierzyciela pewne obowiązki, które jak wiadomo, swój krąg zataczają wokoło odzyskiwania należności pieniężnych i niepieniężnych, które dłużnik winien jest wierzycielowi.

Na pewno windykator ma dużo bardziej utrudnioną rolę, ponieważ jak już wcześniej wskazałem, ma on mocno ograniczone pole działania, przez co wyegzekwowanie należności staję się o wiele cięższe.

Dlatego tak często windykatorzy i same firmy windykacyjne przekraczają niejednokrotnie swoje uprawnienia. Poirytowane są po prostu bezradnością, jaką dyktuje im prawo.

Wzory pism windykacyjnych

Skarga na windykatora — wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Podsumowanie

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, co może windykator jest prosta: może on naprawdę niewiele! Działania windykacyjne to nic innego, jak tylko negocjacje i mediacje z dłużnikiem, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy.

Osoba w postaci windykatora powinna cechować się wiedzą na temat prawa i finansów, musi umieć słuchać i mieć zdolność do przekonywania obu stron sporu do zawarcia ugody. Tutaj kontrola nad emocjami staje się kluczową cechą osobowości windykatora…

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Kim jest i co może windykator terenowy w 2022 r? [SPRAWDŹ] jego uprawnienia!”
  1. Witam, chodzi o nachodzenie przez windykatora. Mam ustaloną wysokości rat z firmą windykacyjną Profi Credit, ale mam problem finansowy i kwota, którą ustaliłam, jest za wysoka, nie zapłaciłam przez 4 miesiące, nachodzi mnie w domu Pan z Profi Kredyt, w miesiącu kwietniu zapłaciłam 400 zł i teraz jak już nie mam pieniędzy, to windykator grozi mi, że mam sprzedać prezenty córki od komunii i na jutro uszykować mu całą kwotę, jaką mam do spłacenia tj. 1300 zł.

  2. Dzień dobry, mam problem ze spłatą chwilówek, zaczął mnie nachodzić w domu windykator terenowy, który jest bardzo niemiły, nie można się spokojnie z nim dogadać co do spłaty i mam problem, bo powiedział, że będzie codziennie. Nie wiem co mam zrobić w takiej sytuacji, jaką mam. A nie chce obarczać tym rodziców.

Comments are closed.