Umowa między rodzicami o alimenty – o czym pamiętać?

Forum prawneKategoria: AlimentyUmowa między rodzicami o alimenty – o czym pamiętać?
AvatarKarola39 zapytał 11 miesięcy temu

Witam, czy umowa między rodzicami o alimenty to dobry pomysł? jesteśmy po rozwodzie i nie chcemy nawzajem ciągać się po sądach i składać pozwy o alimenty na nasze dziecko. Chcemy między sobą podpisać dobrowolną ugodę o alimenty, czy taka umowa/ugoda będzie miała jakąś moc?

Czy w przypadku kiedy były mąż zaprzestanie płacić alimenty na dziecko, będę mogla iść z tą ugodą do sądu w celu nadania jej klauzuli wykonalności? Czy będę musiała złożyć pozew o alimenty i tę ugodę alimentacyjną dać jako załącznik?

Głównie chodzi mi o to, czy umowa alimentacyjna ma prawną moc i w razie czego będę mogła iść do sądu a później do komornika, by wyegzekwować tę comiesięczną kwotę pieniędzy od ojca dziecka.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj,

rzeczywiście umowa alimentacyjna, to świetny pomysł, w przypadku, kiedy byli partnerzy potrafią dojść do porozumienia w sprawach istotnych i ważnych dla dziecka oraz znają swoje prawa i obowiązki.

Ale niestety, tylko umowa zawarta przed notariuszem i oczywiście sądem, ma moc tytułu egzekucyjnego i może zmienić się w tytuł wykonawczy uprawniający do wszczęcia postępowania komorniczego po nadaniu jej klauzuli wykonalności.

Oczywiście możesz zdecydować się na zawarcie zwykłej pisemnej umowy alimentacyjnej i jeśli wystąpią problemy z realizacją kolejnych świadczeń, złożyć do sądu pozew o alimenty wraz z wnioskiem o wydanie zabezpieczenia alimentów na czas rozprawy.

Sam wniosek o zabezpieczenie alimentów zdecydowanie przyśpiesza sprawę i daje uprawnienie do dochodzenia przymusowego zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych – przy mało skomplikowanej procedurze.

Natomiast odnośnie zwrotu „ciąganie się po sądach” muszę napisać, że sprawę o alimenty można załatwić bardzo szybko i nawet bez obecności w sądzie.

Wystarczy, że w pozwie złożysz wniosek o ustalenie świadczeń alimentacyjnych na kwotę, z którą godzi się ojciec dziecka i dodatkowo wystąpisz z wnioskiem o wydanie orzeczenia również pod nieobecność stron, a Twój były partner przygotuje odpowiedź na pozew, w którym uzna powództwo, by sąd wydał wyrok nawet jeśli żadne z Was nie stawi się na rozprawie.

Zatem jak widzisz, przy małym nakładzie pracy, możesz skutecznie zabezpieczyć swoje roszczenie i masz co najmniej trzy możliwości:

  • zawrzeć pisemną umowę alimentacyjną, a w razie niewywiązania się z obowiązku alimentacyjnego przez ojca dziecka, wystąpić do sądu z pozwem o alimenty i wnioskiem o zabezpieczenie
  • zawrzeć umowę alimentacyjną w formie aktu notarialnego i w razie braku płatności złożyć do sądu wniosek o nadanie jej klauzuli wykonalności
  • złożyć do sądu pozew o alimenty wnosząc o rozpoznanie sprawy pod nieobecność stron, z tym że ojciec dziecka w odpowiedzi na pozew musi uznać powództwo – w całości lub w części.

Ugoda alimentacyjna – wzór

Twoja odpowiedź