Wezwanie od komornika do zapłaty należności za alimenty zaległe na rzecz wierzyciela

Kategoria: AlimentyWezwanie od komornika do zapłaty należności za alimenty zaległe na rzecz wierzyciela
Ski zapytał 4 miesiące temu

Otrzymałem wezwanie od komornika do zapłaty należności w kwocie 1083,87 (alimenty zaległe na rzecz wierzyciela) opłata egzekucyjna 300 zł, od lipca 2021 alimenty bieżące 600 zł + opłata 60 zł. Wyrok z dnia 07.05.2021 płatność z góry 12 każdego miesiąca. Moje pytanie skąd kwota 1083,87. Zasądzone alimenty 600 zł.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że jeśli jeszcze raz przejrzysz dokładnie postanowienie komornika o wszczęciu egzekucji, będziesz w stanie ustalić, co składa się na dochodzoną przez komornika kwotę.

W treści postanowienia, które otrzymałeś, komornik zobowiązany jest szczegółowo wyszczególnić wszystkie kwoty. Powyższe wynika wprost z przepisów kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy komorniczej.

Zatem proszę, jeszcze raz przejrzyj korespondencję komornika i w postanowieniu o wszczęciu egzekucji znajdź:

  • należność główną
  • odsetki
  • dalsze odsetki z podaniem odsetek za każdy kolejny dzień
  • opłata egzekucyjna
  • wydatki gotówkowe.

Każda składowa kwoty, którą chce ściągnąć komornik, powinna być wyszczególniona.

Niemniej jednak dodam od siebie, że podana kwota wcale nie jest duża. Postępowanie egzekucyjne zawsze generuje wydatki po stronie dłużnika, dlatego należy starać się nie dopuścić do jego wszczęcie.

Co do samego wyliczenia tej kwoty, to mogę napisać tyle, że 600 zł tytułem alimentów plus 300 zł opłata egzekucyjna i 60 zł opłata dla wierzyciela to już 960 zł.

Pozostałe 120 zł to mogą być wydatki na korespondencję w sprawie oraz zapytania przesyłane przez komornika do banków i innych organów. Zgodnie z ustawą o kosztach komorniczych koszt korespondencji to 40 zł, natomiast poszukiwania majątku – 100 zł.

Podobne pytania:

Twoja odpowiedź