Wniosek o zmianę terminu rozprawy o podwyższenie alimentów

Forum prawneKategoria: AlimentyWniosek o zmianę terminu rozprawy o podwyższenie alimentów
AvatarZbych zapytał 2 miesiące temu

Dostałem pismo z sądu na rozprawę pozew o podwyższenie alimentów, mieszkam i pracuję w Niemczech, i w chwili obecnej nie mam możliwości stawić się na rozprawę, gdyż jest zakaz oddalania się od miejsca zamieszkania powyżej 15. kilometrów w Landzie w Turyngii – gdzie mieszkam, z wyjątkiem jeżeli jeżdżę do pracy, na co mam wydane zaświadczenie przez zakład pracy, na wypadek kontroli policji.

Natomiast odległość, jaka dzieli mnie od miejsca zamieszkania do miejsca rozprawy w sądzie, wynosi 1200 km. czy mogę prosić o jakiś wzór pisma o przesuniecie terminu rozprawy?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

okoliczności, które Pan podnosi, dają przypuszczenie, że sąd może przychylnie potraktować wniosek o przesunięcie/zmianę terminu rozprawy.

Dlatego jeśli przygotuje Pan wniosek o zmianę terminu rozprawy, a w jego treści podniesie fakt przebywania poza granicami Polski, obowiązujący w Niemczech, zakaz przemieszczania się i niemożność stawienia się w sądzie w wyznaczonym terminie, sędzia, który będzie rozpoznawał sprawę alimentacyjną, powinien odroczyć termin rozprawy.

Wniosek o zmianę terminu rozprawy WZÓR

Wniosek-o-zmiane-terminu-rozprawy-wzor
Wniosek o zmianę terminu rozprawy WZÓR

Dla usprawnienia przebiegu sprawy alimentacyjnej, w przedmiotowym wniosku, warto podać termin, w którym będzie Pan w Polsce. Takie rozwiązanie pozwoli sędziemu wyznaczyć nowy – odpowiadający stronom termin.

Dodam jeszcze, że może Pan złożyć do sądu wniosek o rozpoznanie sprawy pod swoją nieobecność. Będzie to właściwa decyzja, jeżeli nie istnieje spór co do zmiany wysokości świadczenia alimentacyjnego.

Jeśli zgadza się Pan z roszczeniem strony powodowej, może Pan przygotować odpowiedź na pozew o alimenty lub pismo w toku sprawy i wskazać, że wyraża Pan zgodę na podwyższenie alimentów do wskazanej przez stronę powodową wysokości.

Może Pan również uznać powództwo częściowo, czyli zgodzić się na podwyższenie alimentów do pewnej kwoty. Przy czym, tak jak napisałam powyżej – zgoda na rozpoznanie sprawy pod nieobecność którejś ze stron będzie dobrym rozwiązaniem jedynie wtedy, kiedy strony przedstawiają takie samo stanowiska. W sytuacji, kiedy któraś ze stron chce przedstawić wnioski dowodowe i “przekonać” sąd do swoich racji, czynne uczestnictwo w sprawie będzie wskazane.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź