Jak i do kogo napisać wniosek o podwyższenie alimentów?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak i do kogo napisać wniosek o podwyższenie alimentów?
Alicja zapytał 3 lata temu

Dzień dobry.

Nie wiem, od czego zacząć. Jestem mężatką, mam dwoje dzieci w wieku szkolnym. Trzy lata temu podałam męża o alimenty, dostałam po 350 zł na każde dziecko. Pieniądze ściąga komornik z pensji byłego męża.

Mamy z mężem oboje komorników, spirala kredytów, straciliśmy mieszkanie. Mam pytanie: chciałabym podwyższyć alimenty mężowi, ponieważ jest nam bardzo ciężko, oboje mamy najniższą krajową po odliczeniu komornika, wynajmujemy mieszkanie – co przekracza moją pensję.

Czy mogę podwyższyć mężowi alimenty na dzieci, żeby dostać więcej pieniędzy, i jak to zrobić, co mam napisać? Dodam, że mąż oczywiście się zgadza na podwyższenie alimentów.

Chciałabym podwyższyć świadczenie do 700 zł na jedno dziecko. Proszę o poradę do kogo i jak napisać wniosek o podwyższenie świadczenia alimentacyjnego.

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

jeśli były mąż przychyla się do wniosku o podwyższenie alimentów na dzieci, to sprawę będzie można dość szybko uregulować.

W tym momencie musisz jednak zająć się przygotowaniem pozwu o podwyższenie alimentów. Pozew kierujesz do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwy ze względu na Wasze miejsce zamieszkania.

Masz już alimenty na dzieci, więc miałaś już sprawę w sądzie. Jeśli była to wyłącznie sprawa alimentacyjna, to obecny pozew składasz do tego samego sądu, który już w sprawie alimentów orzekał, wnosząc o dołączenia akt poprzedniej sprawy (podajesz jej sygnaturę).

Jeżeli jednak alimenty orzekał sąd prowadzący sprawę rozwodową, czyli Sąd Okręgowy, to obecny pozew składasz, tak jak powyżej napisałem – do Sądu Rejonowego załączając odpis wyroku Sądu Okręgowego.

W pozwie o podwyższenie alimentów wnosisz o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych na każde dziecko z kwoty 350 zł miesięcznie na kwotę 700 zł.

Dodatkowo możesz wnieść o rozpoznanie sprawy pod nieobecność pozwanego, czyli byłego męża.
W uzasadnieniu pozwu możesz krótko opisać, że dzieci rosną, przez co rosną ich stałe potrzeby. Należy podać, przybliżony koszt utrzymania dzieci, wskazując wydatki na odzież, obuwie, szkołę.

Nie musisz się zbytnio rozpisywać, jeśli rzeczywiście Twój były mąż popiera wniosek i godzi się na podwyżkę alimentów.

Na koniec dodam, że jeśli chcecie, aby sąd zakończył sprawę na pierwszej rozprawie, to właściwym byłoby, gdyby Twój były mąż, po otrzymaniu pozwu przygotował i wniósł do sądu odpowiedź na pozew, wskazując, że uznaje powództwo i godzi się na podwyższenie alimentów do żądanej kwoty.

Jeśli ojciec dzieci wniesie odpowiedź na pozew, godząc się z podwyżką alimentów, sąd będzie mógł zakończyć sprawę ugodą, lub wydać korzystny wyrok nawet pod nieobecność pozwanego.

Wniosek o podwyższenie alimentów

Wniosek-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Wniosek o podwyższenie alimentów – wzór

Ściśle powiązane artykuły:

lukasz odpowiedział 2 lata temu

Złożyłam pozew o podwyższenie alimentów dla 10-letniej córki od byłego męża z kwoty 500 zł na 800 zł. Dostałam odpowiedź na pozew i wezwanie na sprawę. Sąd zobowiązał mnie do sporządzenia pisma przygotowawczego, potrzebuje wzoru takiego pisma. Były mąż napisał w odpowiedzi na mój pozew, że wnosi o odrzucenie pozwu w całości, że choruje na reumatoidalne zapalenie stawów.

elach9238 odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, w jaki sposób powinnam postąpić w momencie, kiedy złożyłam wniosek do sądu o podwyższenie alimentów, sąd wyznaczył termin rozprawy, a były mąż zgodził się na podwyższenie alimentów, ale nie chce iść do sądu? Jeśli wycofam wniosek, nie będę miała zabezpieczenia w postaci wyroku sądu, a co się stanie, jeśli złożymy oświadczenie, że doszliśmy do porozumienia w tej sprawie?

we odpowiedział 2 lata temu

Witam. Przy rozwodzie 6 lat temu sąd zasądził 600 zł alimentów dla córki. Córka poszła do 1 klasy, dlatego chce poprosić o podniesienie alimentów do 1200 zł (czy to nie za dużo? Mąż ma własny biznes i pole) Może mogłabym dogadać się z mężem bez sprawy w sądzie i bez składania wniosku o podwyższenie alimentów? Poza tym zupełnie nie mam pojęcia jak mam napisać wniosek o podniesienie alimentów. Proszę o wzór.

KZ. odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam problem z napisaniem pozwu o podwyższenie alimentów – prosiłabym o pomoc. Dziecko ma aktualnie 6 lat w październiku 7, idzie do pierwszej klasy od września. Ja urodziłam rok temu dziecko, które mam z innym partnerem i aktualnie jestem osobą bezrobotną.

Ojciec syna aktualnie płaci 380 zł alimentów – chciałabym, aby wnieść o podwyższenie alimentów przynajmniej o 800 zł. Alimenty były przyznane dobre kilka lat temu. Od tamtego czasu nie w nosiłam pozwu o podwyższenie – ojciec od czasu do czasu kupi coś dziecku gdy coś wspomnę np. kurtka, bluzy, spodnie.

Nie mam pojęcia, ile kosztuje wykupienie obiadu dziecka w przedszkolu, czy np. koszt wyprawki jaką trzeba będzie opłacić we wrześniu. Nowe książki, przybory, nowe ubrania myślę, że będzie to bardzo duży koszt.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

przygotowując pozew o podwyższenie alimentów na dziecko, należy przede wszystkim skupić się na wykazaniu, że od daty wydania poprzedniego wyroku alimentacyjnego nastąpiła zmiana w potrzebach i kosztach utrzymania dziecka, która uzasadnia podwyższenie świadczenia.

Niemniej jednak uzasadnienie pozwu o podwyższenie alimentów może, a nawet powinno być zwięzłe. Należy ograniczyć się do konkretów – miesięcznych wydatków na dziecko i dom.

W uzasadnieniu pozwu musisz starać się wykazać, że potrzeby dziecka wraz z jego wiekiem wzrastają. Nie powinno to sprawić Ci większych problemów, bo wystarczy, że napiszesz w podobnych słowach jak do mnie, że dziecko od września idzie do szkoły, co wiąże się z przygotowaniem wyprawki, zakupem dodatkowej odzieży, obuwia, wykupieniem obiadów w szkole, zapłatą za ubezpieczenie oraz uiszczeniem wielu składek klasowych i szkolnych.

Dalej powinnaś odnieść się do innych potrzeb dziecka, jeśli takie występują – zakup leków, koszty zajęć dodatkowych (basen, śpiew itp.). Musisz również opisać koszty, które ponosisz w związku z utrzymaniem domu.

Należy wymienić opłaty za media, raty kredytów. Należy również podać źródła dochodu i ich wysokość. Natomiast na koniec należy odnieść się do sytuacji majątkowej ojca dziecka – gdzie pracuje, czy ma kogoś na utrzymaniu.

Do pozwu dołączyć należy kserokopie rachunków, zaświadczenia o zarobkach oraz inne dokumenty potwierdzające ponoszone koszty i źródła dochodów.

Dla uspokojenia napiszę, że nie musisz martwić się, jeśli pozew nie będzie wyglądać tak, jak gdyby wyszedł spod ręki adwokata.

W sprawach rodzinnych do sądów zazwyczaj wpływają pisma przygotowywane przez osoby nieobyte w procedurach prawniczych, co nie ma wpływu na przebieg postępowania, bowiem w jego toku sąd i tak przeprowadzi dowód w postaci zeznań stron i świadków oraz stosownych dokumentów.

Dlatego bądź spokojna i nie denerwuj się, przygotowując pozew o podwyższenie alimentów. Przy okazji zachęcam do skorzystania z gotowego wzoru pozwu o podwyższenie alimentów:

Wniosek-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Wniosek o podwyższenie alimentów – wzór

Powodzenia.

Dagmara odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, chciałabym się poradzić w sprawie aliantów, ponieważ złożyłam wniosek o podwyżkę alimentów, ale ojciec dzieci mi odgraża, że ma jakieś nagrania itp., czy może mi zaszkodzić w tej sprawie i pokrzyżować podwyższenie alimentów? po prostu nie chce się on zgodzić, abym mu podwyższyła alimenty, ale nie łoży dobrowolnie na dzieci, proszę o poradę.

Ola34 odpowiedział 1 rok temu

jak wypełnić wniosek o podwyższenie alimentów?

Marzena odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry chciałabym napisać pozew o podwyższenie alimentów, obecnie ojciec mi płaci 600 zł miesięcznie, ale wybieram się na studia prywatne od października i będę dojeżdżała autem na studia i chciałabym pozwać go o podwyżkę alimentów. Będę uczyła się zaocznie przez sobotę i niedzielę, ale studia są prywatne… o ile mogę go pozwać? proszę o pomoc w napisaniu pozwu o podwyższenie alimentów.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jak wiesz, masz prawo złożyć pozew o podwyższenie alimentów wskazując na zmianę stosunków. Niemniej, aby powództwo zostało przez sąd uwzględnione, należy użyć odpowiednich argumentów, które wskazywać będą na okoliczność, że Twoje potrzeby wzrosły, a dochody zobowiązanego pozwalają na podwyższenie świadczenia.

Należy więc przekalkulować, jaka podwyżka wchodzi w grę, pamiętając jednocześnie, że alimenty w kwocie 600 zł to nie jest małe świadczenie.

W pierwszej kolejności warto więc określić potrzeby uprawnionego do alimentów. Musisz dokonać wyliczenia ponoszonych kosztów w tym czesnego za studia. Dalej musisz wskazać powody, które stoją na przeszkodzie podjęcia pracy zarobkowej, pamiętając, że kontynuowanie nauki w trybie niestacjonarnym nie wyklucza możliwości podjęcia zatrudniania.

Musisz próbować przekonać sąd, że studia będą wymagać od Ciebie dużego zaangażowania, mogą być przeszkodą w podjęciu pracy zarobkowej, a ewentualne dochody i tak nie wystarczą na pokrycie wszystkich potrzeb.

Dalej musisz odnieść się do możliwości zarobkowych ojca, wskazując gdzie pracuje, czy ma na utrzymaniu inne dzieci lub czy ponosi inne stałe koszty np. leczenia.

Co do samej kwoty, to możesz wnosić o podwyższenie alimentów nawet o kilkaset złotych. Zawsze warto wnioskować o wyższą kwotę, niż dochodzona, bowiem nie wiadomo, na jaką sąd faktycznie “przystanie”.

Przed złożeniem pozwu zastanów się nad ugodowym rozwiązaniem sprawy. Powiadom ojca o swoich planach i zapytaj, czy wyraża on zgodę na pozasądowe podwyższenie alimentów.

Dopiero, jeśli ten nie wyrazi zgody, złóż pozew do sądu, wskazując w treści pisma, że ojciec nie zgodził się na dobrowolne podwyższenie alimentów.

Dodam jeszcze, że jeśli chcesz szybkiej podwyżki, należy złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, uzasadniając go potrzebą poniesienia wydatków związanych z podjęciem studiów.

Powodzenia!