Jak i do kogo napisać wniosek o podwyższenie alimentów?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak i do kogo napisać wniosek o podwyższenie alimentów?
AvatarAlicja zapytał 12 miesięcy temu

Dzień dobry.

Nie wiem, od czego zacząć. Jestem mężatką, mam dwoje dzieci w wieku szkolnym. Trzy lata temu podałam męża o alimenty, dostałam po 350 zł na każde dziecko. Pieniądze ściąga komornik z pensji byłego męża.

Mamy z mężem oboje komorników, spirala kredytów, straciliśmy mieszkanie. Mam pytanie: chciałabym podwyższyć alimenty mężowi, ponieważ jest nam bardzo ciężko, oboje mamy najniższą krajową po odliczeniu komornika, wynajmujemy mieszkanie – co przekracza moją pensję.

Czy mogę podwyższyć mężowi alimenty na dzieci, żeby dostać więcej pieniędzy, i jak to zrobić, co mam napisać? Dodam, że mąż oczywiście się zgadza na podwyższenie alimentów.

Chciałabym podwyższyć świadczenie do 700 zł na jedno dziecko. Proszę o poradę do kogo i jak napisać wniosek o podwyższenie świadczenia alimentacyjnego.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj,

jeśli były mąż przychyla się do wniosku o podwyższenie alimentów na dzieci, to sprawę będzie można dość szybko uregulować.

W tym momencie musisz jednak zająć się przygotowaniem pozwu o podwyższenie alimentów. Pozew kierujesz do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwy ze względu na Wasze miejsce zamieszkania.

Masz już alimenty na dzieci, więc miałaś już sprawę w sądzie. Jeśli była to wyłącznie sprawa alimentacyjna, to obecny pozew składasz do tego samego sądu, który już w sprawie alimentów orzekał, wnosząc o dołączenia akt poprzedniej sprawy (podajesz jej sygnaturę).

Jeżeli jednak alimenty orzekał sąd prowadzący sprawę rozwodową, czyli Sąd Okręgowy, to obecny pozew składasz, tak jak powyżej napisałem – do Sądu Rejonowego załączając odpis wyroku Sądu Okręgowego.

W pozwie o podwyższenie alimentów wnosisz o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych na każde dziecko z kwoty 350 zł miesięcznie na kwotę 700 zł.

Dodatkowo możesz wnieść o rozpoznanie sprawy pod nieobecność pozwanego, czyli byłego męża.
W uzasadnieniu pozwu możesz krótko opisać, że dzieci rosną, przez co rosną ich stałe potrzeby. Należy podać, przybliżony koszt utrzymania dzieci, wskazując wydatki na odzież, obuwie, szkołę.

Nie musisz się zbytnio rozpisywać, jeśli rzeczywiście Twój były mąż popiera wniosek i godzi się na podwyżkę alimentów.

Na koniec dodam, że jeśli chcecie, aby sąd zakończył sprawę na pierwszej rozprawie, to właściwym byłoby, gdyby Twój były mąż, po otrzymaniu pozwu przygotował i wniósł do sądu odpowiedź na pozew, wskazując, że uznaje powództwo i godzi się na podwyższenie alimentów do żądanej kwoty.

Jeśli ojciec dzieci wniesie odpowiedź na pozew, godząc się z podwyżką alimentów, sąd będzie mógł zakończyć sprawę ugodą, lub wydać korzystny wyrok nawet pod nieobecność pozwanego.

Wniosek o podwyższenie alimentów

Ściśle powiązane artykuły:

Avatarlukasz odpowiedział 9 miesięcy temu

Złożyłam pozew o podwyższenie alimentów dla 10-letniej córki od byłego męża z kwoty 500 zł na 800 zł. Dostałam odpowiedź na pozew i wezwanie na sprawę. Sąd zobowiązał mnie do sporządzenia pisma przygotowawczego, potrzebuje wzoru takiego pisma. Były mąż napisał w odpowiedzi na mój pozew, że wnosi o odrzucenie pozwu w całości, że choruje na reumatoidalne zapalenie stawów.

Twoja odpowiedź