Wykreślenie z BIK po spłacie długu – WZÓR wniosku

Forum prawneKategoria: BIKWykreślenie z BIK po spłacie długu – WZÓR wniosku
AvatarJoanna L. zapytał 4 miesiące temu

Witam. Mam pytanie odnośnie rejestru w BIK. Karta kredytowa niespłacona terminowo. Dług odzyskany przez komornika we wrześniu 2010 i do tej pory dług jest widoczny w bazie BIK.

Jak długo może tam jeszcze widnieć? Czy mogę prosić BIK bądź bank o wymazanie długu z rejestru?

Rozumiem, iż ta informacja widoczna jest obecnie również dla kredytodawców?

Czy można złożyć wniosek o usunięcie danych z BIK?

Dziękuję. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam,

zgodnie z art. 105 ustęp 3 w związku z ustępem 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe, jeżeli opóźnienie w spłacie zobowiązania, w tym również karty kredytowej przekroczyło 60 dni, a jednocześnie upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania przez bank kredytobiorcę o zamiarze przetwarzania jego danych (bez jego zgody) przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową, może być wykonywane przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.

Zatem jeśli dług bankowy został uregulowany w 2010 roku, to najpóźniej w 2016 roku Twoje dane powinny zniknąć z rejestru BIK. Jeśli tak się nie stało i są one widoczne dla Ciebie, to również dla banków i innych instytucji finansowych.

Wydłużenie powyżej wskazanego terminu przetwarzania danych byłego klienta z 5 do 12 lat jest możliwe tylko w jednym przypadku – do celów stosowania metod wewnętrznych oraz innych metod i modeli.

Jednakże ta druga sytuacja jest bezpieczna, bowiem nie ma żadnego wpływu na ocenę zdolności kredytowej i nie obniża tzw. scoringu.

To, co możesz teraz zrobić, to wystąpienie do banku o anulowanie wpisu w BIK, po upływie terminu, przez jaki dane mogły być przetwarzane po spłacie zobowiązania.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź