Dług z karty kredytowej widać w raporcie BIK – jak wyczyścić wpis?

Forum prawneKategoria: BIKDług z karty kredytowej widać w raporcie BIK – jak wyczyścić wpis?
AvatarE. R. zapytał 1 rok temu

W 2016 r. zamknęłam kartę kredytową, która miała niestety jakieś niewielkie zadłużenie, ale przez zaniedbanie niespłacane. Po zamknięciu i spłaceniu karty kredytowej okazało się, że bank wysłał wpis o zadłużeniu powyżej 60 dni do BIK.

Wycofaliśmy wszelkie zgody na przetwarzanie danych przez BIK w 2019 r., ale to nic nie dało. Nadal po dzisiejszym sprawdzeniu raportu BIK widnieje na czerwono, że było zadłużenie na karcie kredytowej i jest cały czas kłopot z kredytem na firmę.

Czy można spróbować jeszcze jakimś pismem prosić bank, lub go zmusić do zaprzestania wysyłania danych do BIK? proszę o informacje jak wyczyścić BIK i ewentualne koszty pisma. Mogę wysłać raport BIK w celu zapoznania się. Pozdrawiam E. Rządek

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

procedura, jaką zastosował bank w przypadku Twojej karty kredytowej, jest normalna i zgodna z obowiązującymi przepisami o przetwarzaniu informacji kredytowych.

Musisz wiedzieć, że dane na temat każdego kredytu, pożyczki, czy karty kredytowej zawsze trafiają do BIK. Dopóki obowiązuje Cię umowa kredytowa, nie masz prawa domagać się wykreślenia danych z BIK.

Natomiast po spłacie zobowiązania bez opóźnienia, informacje na temat danego zobowiązania przestają być widoczne w BIK, chyba że klient banku lub innej instytucji finansowej, wyraził zgodę na przetwarzania informacji po spłacie zobowiązania.

Twoja sytuacja jest nieco inna, bowiem karta kredytowa została spłacona z opóźnieniem. Jeśli opóźnienie wyniosło więcej niż 60 dni i bank poinformował Cię o przetwarzaniu danych po zamknięciu zobowiązania bez Twojej zgody, to dane na temat nieuregulowanej w terminie karty kredytowej będą widoczne w BIK przez kolejne 5 lat, od daty całkowitej spłaty zadłużenia.

To, że karta została spłacona z opóźnieniem, jest bezsporne. Ustal więc, czy bank przesłał Ci pismo z zamiarem przetwarzania danych po spłacie karty kredytowej.

Jeśli tak było, to niestety nic nie zrobisz. Twoja zgoda na przetwarzanie danych nie jest potrzebna, a żadne pisma, ani wnioski nie pomogą. Na oczyszczenie BIK musisz czekać całe 5 lat od daty spłaty długu.

Jeśli karta została spłacona w 2016 roku, to dane w BIK powinien zniknąć w 2021 roku. Jeżeli masz problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu przez informacje w BIK, zachęcam Cię do złożenia wniosku właśnie w banku, w którym miałaś kartę. Być może właśnie ten bank, spojrzy na Ciebie bardziej przychylnym okiem (znam takie sytuacje).

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź