Jak dostać kredyt mając niski Scoring BIK?

Forum prawneKategoria: BIKJak dostać kredyt mając niski Scoring BIK?
Avatar23xd zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry,

Mąż jeszcze przed ślubem wziął 3 kredyty gotówkowe, jeden spłacił w terminie, pozostałe 2 miały spore opóźnienia, w zasadzie cały 2019 rok były opóźnienia ponad 30 dni. Wszystkie zadłużenia są w tym momencie spłacone. W rejestrze BIK jego scoring jest bardzo niski.

Chcemy starać się o kredyt hipoteczny i zastanawiam się, czy możemy podjąć działania, które w krótkim czasie poprawią ten scoring lub w jakiś inny sposób pomogą nam uzyskać kredyt mimo tego wyniku?

Pozdrawiam,

Katarzyna

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Pani Kasiu,

podała Pani, że scoring BIK jest niski, ale nie napisała, jak to wygląda w liczbach. Jest to ważne o tyle, że dla jednego banku dana ocena będzie za niska na udzielenie kredytu, a dla innego wystarczająca.

Wiem z doświadczenia, że scoring BIK na poziomie 50 pozwala na zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych. Jeśli jest niższy, to o kredyt może być trudno, choć banki biorą pod uwagę również takie okoliczności, jak wysokość dochodów, wysokość pozostałych zobowiązań oraz stałych kosztów utrzymania, rodzaj zabezpieczenia.

Jeśli jednak Państwa ocena w BIK nie pozwala zaciągnąć kredyt hipoteczny na wymarzony dom, warto podjąć starania, by ją podnieść. Dobrym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu na raty. Zakup wybranego mebla lub sprzętu AGD na kilka rat np. 3 z pewnością podniesie scoring.

Ważna jest szybka spłata kredytu w terminie. Przy trzech ratach ocena punktowa może znacznie wzrosną już za trzy miesiące.

To, co można jeszcze zrobić, by poprawić ocenę punktową BIK, to zamknięcie kart kredytowych i debetów na rachunku. Nie warto też korzystać z chwilówek i pożyczek, bez których można się obyć.

Zachęcam więc do skorzystania z zakupów na raty. W tym czasie należy zrezygnować ze składania kolejnych wniosków kredytowych.

Po spłacie rat odszukanie kredytu hipotecznego warto zlecić dobremu pośrednikowi finansowemu, współpracującemu z wieloma bankami, któremu uda się znaleźć kredyt hipoteczny, nawet jeśli ocena punktowa BIK nie podskoczy do 90.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź