Zaległa składka OC i nakaz zapłaty – co robić??

Forum prawneKategoria: DługiZaległa składka OC i nakaz zapłaty – co robić??
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, chodzi o niezapłacone OC i nakaz zapłaty. W 2010 r. miałem auto z OC, w którym nie opłaciłem drugiej raty składki, teraz dostałem pismo od komornika o wszczęciu egzekucji na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Z tego, co wiem, to przedawnienie składki OC następuje po 3 latach i długi są umarzane z urzędu. Co mam zrobić w takiej sytuacji? czy nastąpiło już przedawnienie składki OC? Z góry dziękuję za poradę.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, niestety musisz trochę zmienić swoje myślenie na temat przedawnienia się długów.

Przede wszystkim nawet dług przedawniony nie jest w żaden sposób umarzany. Dług po terminie przedawnienia przemienia się jedynie w taką należnością, od której zapłaty możesz się uchylić, podnosząc zarzut przedawnienia.

Taki dług jednak istnienie i wierzyciel może próbować dochodzić jego zapłaty.

Jednak masz rację, pisząc, że należność z tytułu nieuregulowanej składki OC ulega przedawnieniu po upływie trzech lat od daty wymagalności zapłaty.

Jednakże Ty wspominasz o nakazie zapłaty. Musisz wiedzieć, że pozew wierzyciela jest jedną z tych czynności, które przerywają bieg terminu przedawnienia roszczenia.

Jeśli pierwsza sprawa o zapłatę zawisła przed sądem przed upływem wspomnianych trzech lat, to Twój dług raczej nie uległ przedawnieniu. Tym bardziej że w późniejszym czasie wierzyciel składał do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności na tenże nakaz zapłaty.

Aby potwierdzić swoje racje, że roszczenie o zapłatę składki jest przedawnione, a komornik zamierza egzekwować dług, od którego zapłaty masz możliwość się uchylić, musisz dokładnie przejrzeć akta sprawy.

Masz prawo złożyć wniosek o wgląd do akt sprawy egzekucyjnej.

Sprawdź daty dokumentów sądowych – nakaz zapłaty, klauzula wykonalności. Sprawdź też, czy wierzytelność nie została sprzedana i następca nie uzyskał klauzuli na swoją rzecz.

Każda czynność przed sądem, a także postępowanie komornicze przerywa bieg terminu przedawnienia – roszczenie nie przedawnia się, a bieg terminu rozpoczyna się na nowo po zakończeniu czynności, np. po prawomocnym zakończeniu postępowania komorniczego.

Jeśli czujesz niedosyt informacji, to przeczytaj proszę ten artykuł: Przedawnienie składki OC

Warto też przeczytać:

Bożena odpowiedział 5 lat temu

Wczoraj dzwonili do mnie z windykacji, że mam dług za niezapłacone ubezpieczenie auta z 2014. Czy ten dług nie jest czasem przedawniony? Mieszkam w ośrodku dla bezdomnych, a oni wydzwaniają do biura ośrodka – przez nich jeszcze mnie wyrzuca na ulicę.