Żyrant a niespłacony kredyt w SKOK-u

Kategoria: DługiŻyrant a niespłacony kredyt w SKOK-u
Danuta zapytał 9 miesięcy temu

Mąż był żyrantem kredytu, którego nie spłacono. Kredyt był w banku SKOK Wołomin, bank został ogłoszony jako upadły. Od tego czasu minęło już prawie 6 lat, do tej pory na konto nie wpływały żadne pieniądze, teraz wpływa 500 zł zasiłek specjalny z ZUS. Bank przesłał pieniądze do komornika, ale ten odesłał je z powrotem na konto, ale dalej na koncie jest aktywna adnotacja. Co to oznacza?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

z informacji, jakie docierały do mnie jakiś czas temu, pamiętam, że SKOK Wołomin oraz wiele innych oddziałów Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej ogłosiły upadłość, a w toku są postępowania oddłużeniowe. Jeśli tak jest nadal, to wydaje się, że Pani mąż jest dłużnikiem upadłego SKOKu, dlatego zaraz po tym jak na jego rachunek wpłynęła kwota z zasiłku z ZUS, została ona przekazana na poczet nieuregulowanych zaległości.

Niemniej jednak świadczenie pobierane przez Pani męża jest wolne od zajęcia, dlatego syndyk dokonał zwrotu zajętych pieniędzy i wróciły one do Pani męża.

Piszę Pani, że nie jest świadoma, co dzieje się w sprawie. Wydaje się więc, że przyszedł czas, aby podjąć starania celem ustalenia, dlaczego pożyczka podżyrowana przez Pani męża nie została do tej pory spłacone.

Musicie Państwo być świadomi odpowiedzialności męża za uregulowanie długu, którą wziął na siebie, żyrując wspomnianą pożyczkę. Radzę więc podjąć kontakt z głównym pożyczkobiorcą celem wyjaśnienia, dlaczego jego dług nie został do tej pory spłacony. Jest to okoliczność, którą należy wyjaśnić, by w przyszłości nie doszło do kolejnych zajęć.

Jeśli pożyczkobiorca nie będzie potrafił lub chciał odnieść się do nieuregulowanego długu, można podjąć kontakt z syndykiem wyznaczonym dla danego SKOKU. Mąż jest wierzycielem upadłego, dlatego syndyk będzie musiał odpowiedzieć mu na pytania dotyczące jego zadłużenia.

Podobne wpisy:

Twoja odpowiedź