Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

FWK – Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – [WARTO] skorzystać?

Dziś o tym co to jest FWK, czyli Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i jak działa. Wraz z dniem 19.02.2016 r. w życie wdrożona została długo wyczekiwana ustawa. Długo bowiem oczekiwano na państwową pomoc dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się na kredyt mieszkaniowy, lecz niezbyt dobre położenie finansowe nie pozwalało im na wzorowe jego spłacanie. Ustawa więc weszła i stała się inspiracją dla utworzenia FWK – Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

FWK z bliska

W ramach funduszu wsparcia kredytowego udzielana jest więc pomoc osobom znajdującym się w tak nakreślonej sytuacji. Można uzyskać ją w Banku Gospodarstwa Krajowego, gdyż tam właśnie jest ona realizowana. Zasady, które regulują przyznawanie owej pomocy, są dokładnie opisane poprzez samą ustawę, ale tutaj przybliżymy je nieco.

Działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Jeśli tylko posiadamy kredyt mieszkaniowy – nie tylko w walucie polskiej, ale dowolnej – możemy ubiegać się o wsparcie FWK. Nie jest to również zależne od konkretnej oferty, w ramach której kredytu nam udzielono. Udzielona nam pomoc to po prostu dofinansowanie, które będzie realizowane nie dłużej niż przez osiemnaście miesięcy.

Wyrażone będzie w kwotach sięgających równowartości rat kapitałowych, a także odsetek kredytu mieszkaniowego. Tak czy inaczej, nie przewyższy 1500 złotych miesięcznie.

Jak uzyskać pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Co istotne, jeśli chcemy uzyskać taką pomoc, musimy udać się po prostu do banku, w którym mamy kredyt mieszkaniowy. To właśnie w nim złożymy swój wniosek o pomoc. Niemniej ważny jest ostateczny termin na złożenie takiego wniosku; ustawa przewiduje, że możemy to zrobić najdalej do 31.12.2018 roku.

Zwracamy, lecz nie przepłacamy

Owszem, tak udzielona nam pomoc podlega zwrotowi, ale nie jest ona objęta oprocentowaniem. Gdy miną dwa lata od chwili, gdy wsparcia zaprzestano nam udzielać, będziemy zobligowani do zwrotu pieniężnej pomocy. Będziemy na to mieli osiem lat, przy czym zwrotu należy dokonywać na rachunek FWK.

Uwaga!

Nie można zapomnieć, że umowa dotycząca udzielenia wsparcia (ta pomiędzy bankiem a nami) musi zostać przypieczętowana zanim minie trzydzieści dni od dnia, w którym złożyliśmy swój wniosek! Powinniśmy mieć na uwadze, że wniosek ten musi zostać wypełniony w sposób kompletny i prawidłowy, ale osoby w placówce posłużą w tym względzie dokładną radą.

Czy FWK należy się wszystkim?

fwk-fundusz-wsparcia-kredytowego-wzór-opinie-warunki

Ustawa określa oczywiście dość sprecyzowane warunki, ale mimo wszystko, nie są one bardzo rygorystyczne. Po pierwsze, w dniu, kiedy złożymy swój wniosek, musimy posiadać status osoby bezrobotnej.

Jednak bez względu na przejściowe bezrobocie, nie otrzymamy pomocy, jeśli straciliśmy zatrudnienie w rezultacie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem i to my tego rozwiązania dokonamy. Podobnie, gdy nastąpi rozwiązanie bez wypowiedzenia i będzie to nasza wina.

Inne warunki FWK

Nie zyskamy wsparcia także wówczas, gdy miesięczne koszty obsłużenia kredytu mieszkaniowego będą przewyższać 60% dochodów miesięcznych – nie naszych, ale otrzymywanych przez całe nasze gospodarstwo domowe!

Możemy pożegnać się ze wsparciem również wtedy, gdy miesięczny dochód wszystkich domowników (odjąwszy z tej sumy miesięczne koszty spłacania kredytu) nie będzie większy niż: 634 zł (gdy mowa o gospodarstwie jednoosobowym) bądź 514 zł (w przypadku wieloosobowego).

Jakiego kredytu dotyczy ustawa? 

W jej ramach uwzględnione są nawet kredyty, które zostały zaciągnięte po to… by spłacić kredyt mieszkaniowy. Jeśli posiadamy kredyt na budowę domu jednorodzinnego, ustawa również idzie nam w sukurs.

Podobnie, gdy nabywamy prawa własności wspomnianego domu bądź prawa oddzielnej własności jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego (także w spółdzielni mieszkaniowej). W grę wchodzi też nabycie spółdzielczego i własnościowego prawa do danego lokalu. Chodzi także o tzw. hipotekę.

Kiedy jeszcze możemy obejść się smakiem?

Niestety, wsparcie nie jest możliwe, kiedy wypowiedziano nam umowę kredytu mieszkaniowego. Barierą jest też bycie właścicielem jakiegoś innego lokalu (w tym domu), jeśli jest się nim w dniu składania wniosku o wsparcie.

Wnioskodawca nie otrzyma pomocy także wtedy, gdy dysponuje innym spółdzielczym lokatorskim prawem co do lokalu mieszkalnego. Cała reszta obostrzeń, które moglibyśmy wymienić, to masa prawniczego żargonu z ciągle powracającymi terminami, które są w stanie wprawić w oczopląs.

Dlatego warto dopytać o szczegóły w konkretnej, uprawnionej do tego placówce. Pomocą (choć jeszcze nie tą tutaj omawianą) posłuży sam bank, w którym posiadamy kredyt.

Wg. mnie ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej jest dobrym krokiem do naprawy sytuacji nie jednego kredytobiorcy. Kredyt konsolidacyjny (gdy mamy także inne zaległości) nie zawsze jest możliwy, tutaj z pewnością przyda się pomoc Państwa w spłacie kredytu!

Fundusz wsparcia kredytobiorców – wniosek

  Co zrobić gdy strach ma wielkie oczy?
  Problem z zadłużeniem, po czym poznać prawdziwych przyjaciół?
  Kiedy będziesz naprawdę bogaty?
  Komornik, długi i problemy życiowe - historia Marty!
  Marzenia dłużnika, czyli komu wolno marzyć??
Udostępnień 1

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

1 Comment

  1. Chilówa :)

    Jakie są opinie na temat tego fundusz wsparcia dla kredytobiorców? Wiem, że wsparcie dla zadłużonych kredytobiorców będzie wypłacane maksymalnie przez 18 miesięcy, co jest całkiem satysfakcjonującym okresem bo to aż półtora roku! rata płacona przez FWK nie będzie nigdy wyższa niż 1500 zł/miesięcznie. Na zwrot wsparcia trzeba oddać po 2 latach. Ustawa obejmuje osoby, które zaciągnęły kredyty m.in. na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego albo jego budowę anie jak niektórzy podają, że nawet da radę wnioskować o pomoc w zadłużeniu np. kredytu gotówkowego!

Leave a Reply