Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu motocykla OC?

Jesteś właścicielem motocykla lub skutera i zastanawiasz się nad tym, gdzie ubezpieczyć ten jednoślad? Choć ceny polis OC są znacząco niższe, niż w przypadku aut osobowych, to jednak wybór konkretnej firmy zawsze sprawia problemy.

Jeszcze bardziej kłopotliwe jest znalezienie ubezpieczenia AC, gdyż okazuje się, że rynek pod tym kątem oferuje motocyklistom niewiele. Zaraz dowiesz się, gdzie bezpiecznie i tanio ubezpieczyć motocykl.

Ubezpieczenie motocykla OC jest obowiązkowe

ubezpieczenie-motocykla

Zgodnie z przepisami każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ubezpieczenie komunikacyjne OC. Dotyczy to więc również motocykli oraz skuterów. Jeszcze kilka lat temu polisy te nie cieszyły się dużą popularnością, gdyż liczba motorów była stosunkowo niewielka. Umożliwienie kierowcom kat. B prowadzenia jednośladów bez dodatkowych uprawnień znacząco to jednak zmieniło.

Ilość kupowanych pojazdów tego typu lawinowo rośnie z każdym rokiem i wbrew pozorom jest to dobra informacja. Na rynku pojawiła się mocna konkurencja, która skutkuje obniżeniem cen. Co ciekawe, jeśli posiadasz jednocześnie samochód osobowy i zniżki na OC dla niego, w wielu firmach zostaną one zaliczone również dla motoru.

Czy OC na motocykl jest drogie i co wpływa na jego cenę?

Zasady wyliczania składek są dokładnie takie same jak w przypadku samochodów osobowych. Ubezpieczyciel musi określić ryzyko wystawienia danej polisy i dlatego weźmie pod uwagę takie informacje, jak:

  • wiek właściciela jednośladu i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów,
  • miejsce zamieszkania,
  • marka oraz model motoru bądź skutera,
  • pojemność silnika,
  • historia szkód spowodowanych przez kierowcę w ostatnich latach.

Oczywiście każdy ubezpieczyciel stosuje własne algorytmy wyliczania ryzyka dla konkretnej polisy. To z tego powodu mamy tak dużą rozbieżność cenową na rynku. Z drugiej jednak strony nie trzeba obawiać się wyboru najtańszej polisy OC. Zakres ochrony, jak również sumy ubezpieczeniowe są regulowane prawnie. Nie ma więc znaczenia, gdzie ubezpieczenie zostanie wykupione – ochrona zawsze będzie taka sama.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla? Jak widać, nie da się tego określić jednoznacznie. Ceny zaczynają się już nawet od około 100 zł rocznie i rzadko kiedy są wyższe niż 300 czy 400 zł. Jazda bez ważnej polisy nie ma więc żadnego logicznego uzasadnienia. OC jest tanie, a kary związane z jego brakiem wielokrotnie wyższe.

Dla motocykla można również wykupić AC

Auto Casco, choć nazwa wydaje się wskazywać inaczej, wcale nie jest ubezpieczeniem dedykowanym tylko właścicielom samochodów. Można je kupić także dla motocykla i naszym zdaniem warto się nad tym zastanowić. W przeciwieństwie do auta, jednoślad naprawdę łatwo uszkodzić. Wystarczy drobne zachwianie równowagi, nawet w czasie czekania na zielone światło, aby motor upadł. Szkody tego typu są kosztowne, a warto pamiętać również o tym, że motory stały się ostatnio łakomym kąskiem dla złodziei.

Należy tutaj jednak potwierdzić jedną rzecz związaną z AC na motocykl, o której sporo się ostatnio słyszy. Faktycznie firmy ubezpieczeniowe niechętnie sprzedają takie polisy. Znalezienie AC dopasowanego do potrzeb i to jeszcze w rozsądnej cenie potrafi zniechęcić każdego do jego zakupu. Rozwiązanie tego problemu jest jednak niesłychanie proste!

Jak najlepiej zaoszczędzić na polisie?

Jedynym sposobem na tanie i pewne ubezpieczenie motocykla i skutera, zarówno pod kątem OC, jak i AC, jest po prostu porównanie wszystkich ofert z rynku. Teoretycznie służą do tego popularne dzisiaj kalkulatory ubezpieczeń, ale warto je stosować rozważnie.

Zestawienie ofert jest tam mocno okrojone (nigdy nie ma ofert ze wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych), a i zaprezentowane ceny po ostatecznej weryfikacji nierzadko okazują się inne.

Jest jednak druga równie wygodna opcja, czyli porównanie ofert w multiagencji ubezpieczeniowej. U multiagenta porównasz różne ubezpieczenia w jednym miejscu, a dodatkowo multiagenci są w stanie indywidualnie dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Sprawdź przykładowe ceny polisy na ubezpieczenie motocykla i skutera w vleasing.pl.

Warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze