Złomowanie samochodu a zwrot składki OC

Dopóki auto fizycznie istnieje i nie zostanie wyrejestrowane, musisz płacić za niego obowiązkowe OC. To nic, że smętnie zarasta zielskiem na podwórku i jest niesprawne. Jeśli więc pojazd z jakiegoś powodu nie nadaje się do użytku, po prostu go zezłomuj i odzyskaj pieniądze za niewykorzystaną składkę OC. To nic trudnego.

Kiedy zapada decyzja o złomowaniu?

Pojawiają się takie sytuacje, w których używanie samochodu staje niemożliwe, a sprzedaż już nie wchodzi w grę. Wtedy narzuca się jedno rozwiązanie, aby pozbyć się utrzymania i opłacania kłopotliwego grata – złomowanie. Kiedy decydujemy się na złomowanie? Oto najczęstsze okoliczności:

  • rodzina, która ma prawo do dysponowania majątkiem, może to zrobić po śmierci właściciela, jeśli auto jest już mocno sfatygowane
  • właściciel decyduje się na złomowanie po wypadku lub kolizji, zwłaszcza jeśli stwierdzona zostanie szkoda całkowita.

Po złomowaniu w legalnej stacji demontażu bez problemu odzyskasz pozostałą jeszcze składkę OC.

Gdzie zezłomować auto?

ubezpieczenie-oc

Pamiętaj – jeśli ktoś oferuje zbyt atrakcyjną cenę za zezłomowanie wraku, nie daj się nabrać. Propozycja może pochodzić od oszustów, dlatego koniecznie skorzystaj z legalnej stacji demontażu. Zasady złomowania pojazdów zostały uregulowane w Polsce ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Legalnie działające szroty muszą mieć zezwolenie od marszałka województwa, co łatwo możesz sprawdzić.

Takie zakłady działają także zgodnie z zaleceniami Inspekcji Ochrony Środowiska, więc duża część elementów ze złomowanego auta trafia do recyklingu. W ten sposób można odzyskać aż do 85% surowców wtórnych, a  płyny eksploatacyjne usuwane są w sposób bezpieczny dla środowiska.

Złomowanie auta – co musisz przygotować?

To jednak nie wszystkie zalety korzystania z legalnych stacji demontażu. Przede wszystkim dzięki temu odzyskasz OC. Do zezłomowania auta musisz mieć ze sobą:

  • dowód osobisty
  • dowód rejestracyjny
  • kartę pojazdu, jeśli auto ją posiadało
  • umowę kupna – sprzedaży i upoważnienia w przypadku współwłaściciela auta.

Kiedy zgromadzisz komplet papierów, samochód zostanie zdemontowany. Często formalności załatwiane są u klienta, a po auto przyjeżdżają pracownicy stacji. Po kasacji otrzymasz:

  • zaświadczenie o przyjęciu samochodu na złom
  • unieważniony dowód rejestracyjny i kartę pojazdu
  • tablice rejestracyjne.

Jak odzyskać OC po zezłomowaniu samochodu? 

Suma, która pozostaje do wykorzystania po zezłomowaniu w polisie OC, to niekiedy nawet kilkaset złotych. Przecież auto może zostać uszkodzone zaraz po opłaceniu składki na cały rok. Nikt chyba nie ma ochoty odpuścić takiej sumy. A odzyskanie składki jest naprawdę proste. Z dokumentami otrzymanymi w legalnej stacji demontażu musisz udać się do wydziału komunikacji. Tam w ciągu 30 dni musisz wyrejestrować auto.

Ostatni krok to zgłoszenie tego faktu swojemu ubezpieczyciela. Na podstawie wypełnionego wniosku o zwrot niewykorzystanej składki OC po wyrejestrowaniu pojazdu otrzymasz pieniądze. Suma ta zostanie wpłacona na twoje konto lub przesłana przekazem pocztowym.

Kiedy nie odzyskasz OC?

Niestety mimo prób ukrócenia procederu, nadal na rynku działają nielegalne szroty. Kuszą one klientów świetnymi okazjami i w ten sposób naciągają przede wszystkim niezorientowane osoby. Sprytni złomiarze podsuwają tak naprawdę nieświadomemu klientowi do podpisania umowę sprzedaży. Gdyby coś takiego ci się przydarzyło, niestety nie otrzymasz zwrotu składki OC, ponieważ po kasacji auta na pewno nie dostaniesz potrzebnych do tego dokumentów.

Oddając auto do nielegalnie działającej stacji, wcale nie masz pewności, czy auto zostało naprawdę zezłomowane. A wówczas mogą czekać cię przykre niespodzianki. Po jakimś czasie może się okazać, że teoretycznie nieistniejące już auto wzięło udział w przestępstwie, a że na umowie były fałszywe dane, Policja trafi do ciebie. Może się też okazać, że skoro auto istnieje, to zamiast zwrotu, dostaniesz wezwanie do zapłaty następnej składki OC.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze