Konto walutowe – niezbędne podczas zagranicznych podróży?!

W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć, jak funkcjonuje konto walutowe i jak podróżując za granicę, można oprócz zabieranej ze sobą gotówki – wykorzystać konto walutowe z przypisaną mu kartą płatniczą. Ważne jednak, by waluta z karty, którą będziemy płacić czy wypłacać pieniądze, zawsze była taka sama jak waluta danego kraju. Dlaczego? Wówczas skorzystamy najwięcej.

Planując wyjazd lub urlop za granicą, z góry zakładamy, ile chcemy wydać pieniędzy. Staramy się kupić wcześniej walutę danego kraju – tyle, by jej starczyło. Zdarza się, że bierzemy jej ze sobą albo za dużo, albo za mało. Ciąży nad nami presja ryzyka jej zgubienia czy kradzieży.

Gdy się kończy – presja  szukania bankomatów i ryzyko ponoszenia kosztów prowizji oraz przewalutowań, bo wypłacamy z rachunku osobistego prowadzonego w złotówkach. Jest na to wygodne rozwiązanie. Co możesz zrobić? Warto wtedy skorzystać z rachunku walutowego, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy!

Konto walutowe – jak funkcjonuje?

Tego typu konto działa tak samo, jak tradycyjny rachunek osobisty w złotówkach (PLN). Różnica polega jedynie na walucie, w jakiej jest prowadzony. Mamy możliwość wyboru z czterech dostępnych: euro (EUR), funt szterling (GBP), frank szwajcarski (CHF) i dolar amerykański (USD).

Jak to działa? Wpłacamy pieniądze w danej walucie na konto, a następnie możemy z niego robić przelewy, kupować w sklepach internetowych czy zakładać lokaty.

Dodatkowo, wykorzystując kartę płatniczą wydawaną do rachunku, możemy nią płacić za usługi czy towary wszędzie tam, gdzie jest terminal płatniczy. Nie jesteśmy uzależnieni od kosztów przewalutowań i innych prowizji jak w przypadku płatności kartą od rachunku złotówkowego.

Mamy też szybki dostęp do gotówki w danej walucie poprzez wypłaty w bankomacie w danym kraju.

Jak otworzyć tego rodzaju konto?

Taki rachunek założymy od ręki w oddziale banku lub poprzez stronę internetową banku. Otwierany i prowadzony jest zazwyczaj za darmo. Nie ma obowiązku posiadania także konta osobistego w złotówkach w tym samym banku.

Do rachunku dostaniemy kartę płatniczą z funkcją płatności zbliżeniowej, która umożliwia płacenie przez Internet. Należy pamiętać, że na jej otrzymanie musimy poczekać ok. 2 tygodni.

Koszt wydania i użytkowania miesięcznego zależą oczywiście od  banku, na który się zdecydujemy. Warto zapoznać się ze szczegółami kosztów, zanim go założymy.

Twoje pieniądze w podróży

Przestrzegając kilku zasad w podróży,  skorzystamy najwięcej:

1. Musimy posiadać konto walutowe z walutą urzędową danego kraju. Wówczas wykorzystując kartę, zapłacimy wyłącznie tyle, ile mamy do zapłacenia. Jedynym kosztem może być prowizja od wypłacenia gotówki z bankomatu pobrana przez nasz bank.

Warto w tym momencie skorzystać z dodatkowej (czasem darmowej lub płatnej) usługi rodzaju „wypłaty z bankomatów bez prowizji”.

Należy jednak pamiętać, że to nasz Bank nie pobierze prowizji, za to może ją pobrać właściciel bankomatu. Na szczęście w Unii Europejskiej takie opłaty należą do rzadkości. Jeśli skorzystamy z innej waluty niż obecnej na koncie, to niestety koszt kilku przewalutowań może nas sporo kosztować.

2. Pamiętajmy, by unikać tzw.  „DCC” – Dynamic Currency Convertion, zawsze płacimy w walucie karty, nigdy wg. przewalutowań DCC. Zarówno bankomaty, jak i terminale płatnicze za granicą automatycznie rozpoznają, czy jest to karta płatnicza z danego kraju, czy zagraniczna.

W naszym przypadku określi, że jest z Polski. Można spotkać się z propozycją, by dokonać płatności w walucie krajowej (np. w euro) lub w walucie karty pochodzenia, czyli w naszym przypadku – złotówkach.

Musimy pamiętać, żeby zawsze dokonywać płatności w walucie karty, gdyż zostaniemy obciążeni kosztami przewalutowań. Jeśli wybierzemy złotówki, lokalny system przeliczy nam z waluty karty na złotówki, by ponownie na walutę karty.

3. Nie wydajemy wszystkich środków do stanu zerowego. Ponieważ pomimo tego, że automatycznie Bank blokuje nam wypłacane pieniądze, to nigdy nie wiadomo, czy jakaś prowizja nie zostanie jeszcze doliczona (np. wypłata z bankomatu).

Lub gdy płacimy w innej walucie, rozliczenie może nastąpić po innym kursie niż zablokowana kwota. Wtedy możemy wpaść w niespodziewany debet (zadłużenie) karty.

4. Ustawiamy sobie limit wypłat czy płatności dziennych według własnych preferencji. Pozwoli nam to czuć się bezpiecznie w przypadku zagubienia czy kradzieży.

Zawsze możemy go zmienić, logując się zdalnie do swojego konta poprzez bankowość internetową czy mobilną.

5. Sprawdzamy przed wyjazdem do danego kraju czy w tym rejonie bank pobiera prowizje za płatności kartą, czy wypłaty z bankomatu.

6. Zawsze zapoznajemy się z aktualną tabelą opłat i prowizji przed wyjazdem. Pozwoli nam poznać wszelkiego rodzaju koszty, jakie moglibyśmy ponieść przy użytkowaniu karty np. płatność w sklepie czy wypłata gotówki w bankomacie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze