Pożyczka dla BARDZO zadłużonych – na co MASZ! uważać?

Witam, chciałbym zapytać jaka pożyczka dla bardzo zadłużonych będzie w mojej sytuacji najlepsza? mam kilka pożyczek na koncie, wciąż je spłacam i daję radę, jednak przez pewne zdarzenie losowe potrzebuję wziąć kolejną pożyczkę.

Nie chcę się naciąć na żadne oszukujące firmy pożyczkowe, dlatego zanim skorzystam z jakieś oferty, chcę zapytać Panią o zdanie: która pożyczka dla bardzo zadłużonych godna jest mojej uwagi? Patryk.


Witaj Patryku, ponieważ otrzymuję sporo tego typu zapytań, pozwolę sobie zrobić z tej porady nieco dłuższy artykuł… bo

Pożyczki dla osób zadłużonych oraz inne formy “wsparcia finansowego” dla klientów borykających się z zadłużeniem, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Można jednak z ogromną dozą pewności stwierdzić, że nie jest to rezultat atrakcyjności tego rozwiązań, lecz czynników zupełnie innej natury.

Pożyczka dla bardzo zadłużonych

pożyczka-dla-bardzo-zadłużonych
Czy zaciąganie pożyczek dla osób zadłużonych jest bezpieczne kiedy już teraz pożyczkobiorca ma zaległości do uregulowania? na co uważać aby nie przepłacić i nie paść ofiarą przebiegłej firmy pożyczkowej? o tym wszystkim w dzisiejszym artykule, zapraszam Was!

Przede wszystkim, wszelkiego rodzaju dostępne dane statystyczne w sposób jednoznaczny dowodzą, że liczba Polaków zmagających się z zadłużeniem z każdym rokiem staje się coraz większa.

Zadłużeni pożyczkobiorcy z jednej strony są de facto pozbawieni dostępu do tanich kredytów gotówkowych w ofertach banków, z drugiej zaś strony raczej nie mogą liczyć na jakiekolwiek formy pomocy ze strony państwa.

Również społeczna świadomość na temat procedury ogłaszania upadłości konsumenckiej znajduje się wciąż na niskim poziomie (oprócz tego trzeba zaś dodać, że procedura ta jest skomplikowana i wiele tego rodzaju wniosków składanych przez konsumentów mających zadłużenie jest po prostu odrzucanych przez sądy).

Jeśli np. rozważasz upadłość konsumencką, to w tym miejscu zapraszam Cię do przeczytania poradnika: jak zwiększyć szanse na upadłość konsumencką.

W ten sposób, z perspektywy wszystkich zadłużonych, w tym również bardzo zadłużonych, jedynym dostępnym wyjściem są różnego rodzaju pożyczki dla bardzo zadłużonych oferowane przez firmy pożyczkowe, parabanki (podmioty udzielające pożyczek lecz nie posiadające statusu firm pożyczkowych), a często również tak zwane pożyczki prywatne.

Warto jednak mieć świadomość, że nawet w przypadku bardzo dużego zadłużenia, korzystanie z pożyczek dla osób zadłużonych naprawdę bardzo rzadko okazuje się rozwiązaniem korzystnym dla klienta.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tego rodzaju produkty pożyczkowe odznaczają się naprawdę wysokim oprocentowaniem (RRSO), nawet jak na realia polskiego rynku pożyczkowego.

Oprócz tego, wiele z podmiotów oferujących takie pożyczki, stosuje praktyki dalekie od uczciwości. Bardzo często na przykład przyznanie klientowi z zadłużeniem pożyczki, ma na celu de facto tylko i wyłącznie “wyczekanie”, aż konsument okaże się niezdolny do spłaty zaciągniętego zobowiązania, a następnie zaoferowanie mu kolejnej pożyczki, oczywiście już na znacznie bardziej niekorzystnych warunkach.

To jednak niestety nie jedyne zagrożenie jakie czyha na osoby, które szukają sposobu na wyjście z długów lub też chociaż zapewnienia sobie przynajmniej czasowej płynności finansowej. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Pożyczka dla bardzo zadłużonych: na co trzeba uważać?

Na samym początku “listy ostrzeżeń” dla osób zadłużonych, które szukają dostępnych dla siebie produktów pożyczkowych, należy umieścić wyjątkowo istotne rozróżnienie.

Zapewne wielu czytelników zdaje sobie sprawę z faktu, iż w polskich realiach terminy “firma pożyczkowa” oraz “parabank” lub też “instytucja pozabankowa” bardzo często bywają używane w sposób zamienny. W rzeczywistości jednak desygnaty tych pojęć znacząco różnią się pomiędzy sobą.

Firma pożyczkowa

“Firmą pożyczkową” jest w rozumieniu polskiego prawa tylko i wyłącznie podmiot posiadający formalny status firmy pożyczkowej. Oznacza to po pierwsze, iż podmiot tego rodzaju widnieje w Rejestrze Firm Pożyczkowych, oraz podlega kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Firmy pożyczkowe nie mogą również działać w sposób dowolny, na przykład jeżeli chodzi o oprocentowanie oraz inne koszty udzielanych przez nie pożyczek.

Parabanki i instytucje pozabankowe

W przypadku parabanków lub też szeroko rozumianych “instytucji pozabankowych” nie będących firmami pożyczkowymi, tego rodzaju ograniczenia nie istnieją. Oznacza to, że klient podpisując sprytnie i zawile sformułowaną umowę pożyczkową może ostatecznie być zmuszony do spłaty przewyższającej wysokość pożyczonego kapitału w sposób wręcz horrendalny.

Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź znajduje się powyżej: parabanki po prostu nie mają prawnego obowiązku stosować się do przepisów zawartych między innymi w Ustawie o Kredycie Konsumenckim. Teoretycznie, tego rodzaju podmioty nie powinny mieć również prawa udzielania pożyczek, jednak, tak samo jak w wielu innych przypadkach, również tutaj polski system prawny okazuje się wyjątkowo nieszczelny.

Zaciąganie “pożyczki dla zadłużonych” w parabanku zawsze wiąże się więc z ogromnym ryzykiem, nawet jeżeli wydaje się nam, że dobrze rozumiemy podpisywaną przez nas umowę.

Kolejna kwestia, jaką koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, to sytuacja danej firmy pożyczkowej (zakładając, że parabanki znajdują się całkowicie poza obrębem naszego zainteresowania).

Krajowy Rejestr Firm Pożyczkowych jest narzędziem niezwykle użytecznym, ponieważ pozwala odróżnić legalnie działające firmy pożyczkowe od podmiotów, które znajdują się poza jakąkolwiek kontrolą. Jednak sam fakt, iż dany podmiot widnieje w powyżej wymienionym spisie, bynajmniej nie daje klientowi gwarancji bezpieczeństwa.

Również w tym miejscu istotnym czynnikiem jest niestety opieszałość polskiego prawa, a także powolne działanie instytucji kompetentnych do ingerowania w sposób działania poszczególnych podmiotów.

Zanim więc zaciągniemy pożyczkę dla zadłużonych w firmie pożyczkowej, koniecznie należy sprawdzić, czy ów podmiot nie widnieje na Liście Ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Jeżeli tak jest, oznacza to, że KNF uznaje ową firmę pożyczkową za potencjalnie niebezpieczną dla klientów. Teoretycznie, sam fakt umieszczenia danego podmiotu na owej liście powinien niemal natychmiastowo pociągać za sobą konkretne działania.

Wiadomo jednak na przykład, że niesławny parabank Amber Gold widniał na liście ostrzeżeń KNF-u przez grubo ponad rok, co w żaden sposób nie przeszkadzało mu reklamować swoich usług oraz przyciągać coraz większą grupę klientów.

Na co jeszcze uważać zaciągając pożyczkę dla bardzo zadłużonych?

Oczywiście, kwestią o fundamentalnym znaczeniu jest dokładne czytanie umowy pożyczkowej, której przedmiotem jest pożyczka. Jeżeli konsument nie jest w stanie zrozumieć dokumentu, warto skorzystać z pomocy kompetentnego w tej materii doradcy prawnego.

Nie tylko wyłoży on sens dokumentu w zrozumiałych dla klienta słowach, ale także będzie w stanie określić, czy potencjalny pożyczkodawca działa w sposób całkowicie zgodny z Ustawą o Kredycie Konsumenckim oraz innymi regulacjami prawnymi.

Czy też może mamy do czynienia z podmiotem obchodzącym niektóre przepisy (jest to niestety stosunkowo częste zjawisko również w przypadku podmiotów posiadających status firm pożyczkowych i bynajmniej nie zawsze dzieje się tak, iż podmiot tego typu od razu trafia na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego).

Inną, również polecaną metodą weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy, jest po prostu sprawdzenie opinii, jakie na temat danej firmy wypowiadają jej byli klienci.

Takie faktory, jak stosowanie nierzetelnych praktyk sprzedaży (“konsultant” firmy stara się za wszelką cenę namówić klienta na pożyczkę, która z perspektywy interesów tego ostatniego może być skrajnie niekorzystna lub ryzykowna), agresywna polityka windykacyjna i tym podobne, nie są możliwe do znalezienia w żadnych źródłach formalnych. Jest to kwestia praktyk stosowanych przez dany podmiot, czyli empirii a nie teorii.

I wreszcie ostatnia sprawa: przed zaciągnięciem pożyczki przeznaczonej dla osób zadłużonych należy naprawdę dobrze zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście jest to jedyne dostępne rozwiązania a także, czy rzeczywiście zyskamy korzystając z tego rodzaju rozwiązania.

Czasami znacznie lepszą opcją jest skorzystanie z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub też wynajęcie dobrej firmy oddłużeniowej (naturalnie, większość tego rodzaju podmiotów okazuje się bezużyteczna, jednak istnieją na polskim rynku także firmy oddłużeniowe, które naprawdę są w stanie pomóc klientowi w procesie wychodzenia z długów).

W grę wchodzi też pożyczka konsolidacyjna, ale aby to się opłacało, trzeba wykazywać się dobrą historią kredytową w BIK i dobrą zdolnością kredytową.

Pożyczki prywatne dla osób z zadłużeniem

Kolejną opcją, z jakiej mogą korzystać klienci borykający się z zadłużeniem są pożyczki od osób prywatnych. Tego rodzaju rozwiązania zbierają różne recenzje. Patrząc jednak na sprawę z czysto teoretycznego punktu widzenia, również ta forma produktów pożyczkowych dedykowanych dla osób z zadłużeniem wydaje się wysoce ryzykowna, być może nawet bardziej, niż ma to miejsce w przypadku pożyczek w firmach pożyczkowych lub parabankach.

Dlaczego?

Przede wszystkim, tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto pisze obecne w internecie recenzje, na podstawie których oceniamy rzetelność potencjalnego pożyczkodawcy.

W przypadku firm pożyczkowych ta forma weryfikacji ma jedynie znaczenie pomocnicze: podstawową metodę stanowi sprawdzenie Rejestru Firm Pożyczkowych oraz listy ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Jeżeli zaś chodzi o pożyczki prywatne, jakakolwiek naprawdę wiarygodna weryfikacja jest de facto niemożliwa. Nie wiemy, jakie praktyki stosuje dany pożyczkobiorca, jakimi metodami windykacji się posługuje ani na dobrą sprawę, kim właściwie jest.

Pożyczanie pieniędzy osobom zadłużonym wiąże się z bardzo dużym ryzykiem finansowym. W praktyce oznacza to, że prywatny pożyczkodawca musi być całkowicie pewny, iż pożyczony kapitał do niego wróci. Skąd może pochodzić taka pewność? Tego można się jedynie domyślać.

Kolejny aspekt ryzyka, z jakim wiąże się korzystanie z pożyczek prywatnych dla osób zadłużonych, są oczywiście ich koszty. Trudno o ogólne porównanie tego faktora z tym samym czynnikiem w przypadku na przykład pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe, jednak często zdarza się, że pożyczki prywatne okazują się jeszcze droższe, niż to co mają nam do zaoferowania firmy pożyczkowe oraz parabanki.

Pożyczki pozabankowe w sądach

Niestety, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ryzyko o jakim jest mowa powyżej bynajmniej nie ma charakteru tylko i wyłącznie teoretycznego. W polskich sądach toczyło się już naprawdę sporo spraw przeciwko parabankom oraz różnego rodzaju podobnym podmiotom.

Jedną z najgłośniejszych afer tego rodzaju była upadłość parabanku funkcjonującego najpierw pod nazwą “Pomocna Pożyczka”, zaś następnie jako “Polska Korporacja Finansowa Skarbiec”.

W rezultacie upadłości tego parabanku, pokrzywdzonych zostało 68 tysięcy klientów. Wszystko przez to, że firma nie tylko udzielała pożyczek pozabankowych, ale również obciążała klientów różnego rodzaju wstępnymi kosztami, w tym tak zwaną “opłatą przygotowawczą”.

W roku 2017 Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ ogłosił upadłość wzmiankowanego podmiotu. Oznacza to, że od tego czasu wszyscy poszkodowani będą musieli starać się o odzyskanie utraconych pieniędzy drogą sądową. Jakie są to szanse? Przykład znacznie wcześniejszej afery z niesławnym Amber Gold poucza, że niestety raczej niewielkie.

Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem?

Może zamiast dalej zapożyczać się, postanowisz wyjść z długów ze wsparciem autorskiego poradnika Pani Iwony Wendel? E-book nosi nazwę: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem. Jest to jedyna na polskim rynku wydawniczym publikacja na temat wychodzenia z długów.

E-book napisany jest ręką doświadczenia, które Pani Iwona zdobyła walcząc ze swoimi długami sięgającymi prawie pół miliona złotych – udało jej się wyjść z tych tarapatów a wszystkie metody, przemyślenia i wnioski jakie wyniosła z tej historii, przelała na e-book.

Oprócz e-booka otrzymasz 4 formularze ułatwiające wyjście z długów, 30-dniowy dostęp do 200 wzorów pism, a także możliwość konsultacji e-email. Jeśli zdążysz na promocję, cały pakiet kupisz 50% taniej! Zacznij zmieniać swoje życie już dziś!

Koniecznie przeczytaj:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , ,

O autorze

11 komentarzy w “Pożyczka dla BARDZO zadłużonych – na co MASZ! uważać?”
  1. Witam, gdzie dostane pożyczkę dla zadłużonych kiedy moje długi wahają się w okolicach 39 tys zł? nie mam jeszcze komornika, ani firmy windykacyjnej, zarabiam dużo ale też wydatków na raty pożyczek mam sporo. Interesuje mnie pożyczka dla osoby zadłużonej żeby wziąć te wszystkie pożyczki w jedną ratę? da się? spłata takiej ilości zobowiązań to istny koszmar i to mnie bardziej wykańcza psychicznie niż strona finansowa i moja płynność finansowa. Gdzie szukać takiej pożyczki? do kogo się zgłosić?

    1. Pilnie potrzebuję pożyczki 10 O00
      Jestem zadłużona.
      Mam obiecany kredyt prywatnie, ale muszę wpłacić ubezpieczenie.
      Proszę mi pomóc

      Jestem zdesperowana.

  2. Witam, jak uzyskać kredyt dla zadłużonych? pożyczka mnie nie interesuje bo nie będę płaciła ogromnych pieniędzy za oprocentowanie takiej pożyczki, w banku jest znacznie taniej, czy mając długi dostanę kredyt gotówkowy na dowolny cel? jaki bank da taki kredyt? mam stałe dochody 2700 na rękę, umowa o pracę na czas nieokreślony. Co do moich zobowiązań to nie są duże, bo jedynie 6-7 tys zł. Przytrafiła mi się taka sytuacja, że po prostu muszę się gdzieś zapożyczyć, proszę o poradę. Justyna.

    1. Janina Gołębiecka

      To prawda, pożyczka w banku prawie zawsze jest tańsza iż pożyczka w firmie pożyczkowej czy parabanku. To czy dostaniesz kredyt gotówkowy zależy od Twojej zdolności kredytowej, Twojej historii kredytowej i wysokości zadłużenia.

  3. Dobry wieczór, gdzie mogę się zgłosić o pomoc dla zadłużonych z komornikiem? komornik zajmuje mi wynagrodzenie i rachunek bankowy, przez komornicze zajęcie nie mam jak spłacać bieżących chwilówek. Już raz skorzystałam z przedłużenia chwilówki na kolejny miesiąc i kosztowało mnie to 400 zł a kwota chwilówki nie zmalała, czyli wiszę wciąż tyle samo co przed przedłużeniem chwilówki.

    Przez egzekucje komorniczą która toczy się wobec mnie popadam w inne kłopoty finansowe, co robić w takiej sytuacji? proszę o pomoc w załatwieniu sprawy z komornikiem. Jestem zadłużona na 14300 zł + bieżące zobowiązania na około 10.000 zł. Czuję, że popadam coraz głębiej w spiralę zadłużenia…

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli komornik zajmuje Twoją pensję i Twoje konto bankowe na które ta już pomniejszona pensja trafia, to musisz złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod zajęcia rachunku bankowego na który trafia ta pensja, bo w tej chwili komornik dwukrotnie umniejsza pieniądze pochodzące z Twojego zatrudnienia. Wejdź do działu wzory pism i poszukaj wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego. Pozdrawiam!

  4. Wydaje mi się, że przydałaby Ci się pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym, wtedy spłaciłabyś te obecne chwilówki i miałabyś jedna ratę, ratę można obniżyć wydłużając okres spłaty, wiadomo, zapłacisz więcej odsetek ale przynajmniej nie dostaniesz kolejnego komornika za niewywiązywanie się z bieżących chwilówek…

  5. Jestem zarejestrowany w BIK itp. Chwilowo nie pracuję a potrzebuję pożyczyć od 300 do 500 zł, gdzie mógł bym się o to starać? Mam mały problem finansowy, wszędzie przychodzi mi odmowa kredytu. Potrzebuję pilnej pożyczki gotówkowej, ale gdzie?! pracuję dorywczo także na spłatę kredytu bym coś posiadał…

  6. Paul Moritz

    Czy potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, skontaktuj się z WhatsApp: +91 xxxxxxxx

  7. Witam. Zaciągnęłam jedną pożyczkę którą spłacałam. Zostało mi 1000 zł do spłaty. Zaciągnęłam też drugą pożyczkę 480 zł przedłużyłam termin spłaty, bo nie miałam za co pożyczki spłacić. Więc wzięłam kolejną pożyczkę 1200 zł, ale teraz jestem bez wyjścia, bo nie mam jak spłacać tych pożyczek, a straciłam pracę. Błagam pomóżcie mi…

  8. Witam. Mam niespłacone kredyty, nie jestem w stanie póki co ich spłacić. Jestem w BIK i KRD, dostałam pismo ze wkrótce komornik obejmie moje konto. Moje zadłużenia są niespłacone powyżej 60 dni. Potrzebuję kredytu w wysokości 3000 zł. Bardzo mi potrzebna pomoc. Gdzie mogę, a przede wszystkim, czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki gdziekolwiek?

Comments are closed.