Podałem w banku nieprawdziwe zaświadczenie o dochodach

Witam, chodzi o podanie nieprawdziwych danych we wniosku kredytowym, czyli składanie fałszywych oświadczeń o dochodach. Podałem w banku fałszywe zaświadczenie o dochodach, w którym wypłata netto była 100 zł wyższa od prawdziwej na umowie.

Decyzja w banku nie została jeszcze podjęta, czy mogę zrezygnować z zawarcia kredytu? żebym nie był później traktowany jak przestępca? Czy mogę na tym etapie jeszcze tego uniknąć?


Kłamstwo we wniosku kredytowym

Jeśli decyzja o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku o kredyt nie została jeszcze przez bank podjęta, to możesz oczywiście domagać się wycofania wniosku kredytowego. Możesz nawet przyznać, że zaszła pomyłka i źle wpisałeś kwotę dotyczącą wynagrodzenia, warto poinformować o tym bank jak najszybciej.

Nie ma też co panikować, dopóki nie podpisałeś umowy kredytowej, nie jesteś z bankiem prawnie związany w żaden sposób. Oczywiście, mimo że jest to tylko 100 zł, to nie warto ryzykować jakimiś dalszymi konsekwencjami z fałszywym składaniem zaświadczenia o dochodach.

Bo wiadomo przecież, że przedstawienie fałszywego zaświadczenia o zarobkach jest przestępstwem, bez względu na to, czy zamierzałeś terminowo i sumiennie spłacać raty kredytu, czy też nie.

Co grozi za podanie fałszywych danych w banku?

Wyłudzenia kredytów i pożyczek na fałszywe zaświadczenie o dochodach zdarzają się bardzo często i ten rodzaj oszustwa jasno precyzuje art. 297 par. 1 kodeksu karnego.

Art. 297. Wyłudzenie kredytu Dz.U.2018.0.1600 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

§ 1. Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego…… – kredytu, pożyczki pieniężnej,…………, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

… i to, co jest dla Ciebie w tym momencie ważne:

§ 3. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wykorzystaniu wsparcia finansowego lub instrumentu płatniczego, określonych w § 1, zrezygnował z dotacji lub zamówienia publicznego albo zaspokoił roszczenia pokrzywdzonego.

Pofatyguj się w takim razie do banku, gdzie złożyłeś wniosek kredytowy i zażądaj wycofania go, aby nie narazić nie konsekwencje związane ze składaniem nieprawdziwych oświadczeń o zarobkach.

Fałszowanie dokumentów do kredytu

To, co jeszcze warto dodać w tej kwestii, to to, że nie tylko wyłudzenie kredytu jest karane, ale także karane jest niepowiadomienie właściwych organów, gdy o takim przestępstwie wiemy.

Artykuły, które powinieneś również przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze