Bank wypowiedział umowę kredytu i pożyczki, co dalej? czego mogę się spodziewać?

Witam. Bank wypowiedział umowę kredytu. Mam wypowiedziane kredyty w banku PKO. Próbowałem się dogadać z bankiem, ale bezskutecznie, chciałem wszystko spłacić, oferowałem ratę 700 zł miesięcznie, ale bank odrzucił moją propozycję i teraz sprawa wygląda tak, że zarabiam ok. 2300 zł netto.

Wcześniej w innej pracy miałem więcej, ale jeszcze doszły mi alimenty 900 zł, które płacę na czas, zostaje mi ok. 1400 zł – niestety lada chwila spodziewam się komornika, proszę o radę co robić, ile może mi zabrać komornik z wypłaty? Dlaczego bank wypowiedział umowę kredytu i nie chciał rat? Pozdrawiam.

Wypowiedziane umowy kredytowe:

 1. Hipoteczny na działkę 80 tys. rata 600 zł,
 2. Konsolidacja 70 tys. rata 1100 zł,
 3. Gotówka 25 tys. rata 400 zł.

Bank wypowiedział umowę kredytu

A więc Twoje całkowite zadłużenie wynosi 175.000 zł, no jest to sporo, nie ukrywam. Bank w życiu nie zgodziłby się na spłatę tak dużej kwoty, ratami jedynie 700 zł na miesiąc. Ja oczywiście rozumiem, że na tyle Cię stać, tylko szkoda, że bank tego nie rozumie…

Jeśli umowy kredytowe i pożyczkowe zostały wypowiedziane, to bank zapewne dał Ci 30 dni na zwrot całej łącznej kwoty pożyczek. Podejrzewam, że nie wywiążesz się z tego warunku i bank niestety odda sprawę do wewnętrznej lub zewnętrznej firmy windykacyjnej.

Dlatego przeczytaj teraz artykuł: jak działają firmy windykacyjne, musisz być też przygotowany na uporczywe nękanie przez windykację <— czytając ten artykuł, będziesz wiedział co robić w takich wypadkach, dlatego koniecznie go przeczytaj.

Jeśli firmie windykacyjnej skończą się środki, zasoby i pomysły na wyegzekwowanie od Ciebie należnej wierzycielowi kwoty, to sprawa trafi do sądu, a później do komornika.

Ile komornik zabierze z wypłaty?

Pomijając środki pieniężne, które przeznaczasz na alimenty, to na rękę co miesiąc masz 1400 zł. Ile z tego może zająć komornik? nie pisałeś nic o umowie, jaka łączy Cię i pracodawcą, więc zakładam, że jest to umowa o pracę na czas nieokreślony.

W takim wypadku komornik musi pozostawić Ci do dyspozycji „na życie” równowartość minimalnej krajowej na dany rok. Jeśli zostaje Ci jedynie 1400 zł netto, to komornik z tego nic nie będzie mógł zająć.

Dla zarabiających więcej zostawiam tabelkę ułatwiającą kalkulację wysokości kwoty wolnej od zajęcia komorniczego:

kwoty-wolne-od-zajęcia-komorniczego-tabela
Kwoty wolne od zajęcia komorniczego

Jeśli pytasz co robić w takiej sytuacji, to nie jestem pewna czy możesz z takim długiem zrobić cokolwiek… szczególnie przy Twoich obecnych dochodach. Jeśli drastycznie ich nie zwiększysz, to żadne inne rozwiązanie Cię nie poratuje.

Nie wiem, może wyprzedaż majątku? czy jest coś, czego sprzedaż przyniosłaby Ci większą sumę pieniędzy? nie wiem, ziemia, mieszkanie czy dom? Jeśli nie posiadasz nic, to być może wyjściem z sytuacji będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Nie wiem, na ile pasuje Ci taka opcja, ale zanim powiesz kategoryczne NIE, przeczytaj nasz artykuł, który wyjaśnia: czym jest i na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej <— koniecznie zapoznaj się z tym materiałem. Być może zauważysz tu dla siebie jakieś nowe opcje.

Życzę Ci powodzenia i trzymam kciuki, aby długi, których kiedyś niemądrze narobiłeś, nie wyrządziły Ci w życiu zbyt wielkiej krzywdy. Mam nadzieję, że jakoś sobie z tym poradzisz. Pozdrawiam!

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

3 komentarzy w “Bank wypowiedział umowę kredytu i pożyczki, co dalej? czego mogę się spodziewać?”
 1. Czy sprawa z sądu może wrócić do Kruka? Mam dwa kredyty w Getin Noble Bank. Jeden z nich został wypowiedziany i trafił do e-sądu, który to e-sąd wydał nakaz zapłaty. Wniosłem sprzeciw i sprawa została skierowana do właściwego sądu rejonowego w moim miejscu zamieszkania. Wezwania ani też innego pisma ze sądu rejonowego, nie otrzymałem. Tymczasem napisał do mnie “Kruk” z informacją, że do 23 listopada, jakoś tak, mam zapłacić kwotę, która jest powiększona o jakieś 200 – 300 złotych i pokrywa się, wraz z numerem konta do spłaty, z kwotą widniejącą w nakazie zapłaty.

  Drugi kredyt, z którym także zalegam, raczej nie został wypowiedziany, w każdym razie nic mi o tym nie wiadomo. Co ciekawe, Kruk pisze, że w mojej sprawie, czyli tej konkretnej sprawie, którą Państwu przedstawiam, został wniesiony pozew o zapłatę. Czy sprawa mogła po moim skutecznym sprzeciwie trafić z powrotem do firmy windykacyjnej? Czy wierzyciel może wnieść drugi pozew w tej samej sprawie? Zaczynam się gubić…

 2. Witam bardzo proszę o poradę. Dostałem kredyt hipoteczny w PKO w wysokości 250 tys zł na remont domu. Raty spłacam regularnie, tylko chciałbym się dowiedzieć: czy mogę z garażu zrobić pokój i wymienić drzwi garażowe na drzwi balkonowe, a nie było tego w umowie kredytowej i czy z tego powodu może mi bank cofnąć umowę o kredyt na remont? i mogę mieć problem? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

  1. Janina Gołębiecka

   Nie znam szczegółów umowy kredytowej jaką z bankiem podpisałeś, ale remont to pojęcie ogólne… jeśli masz jakieś wątpliwości co do sposobu wykorzystania środków pochodzących z kredytu, to zapytaj po prostu u źródła, czyli w banku PKO :-).

Comments are closed.