Nisza – co to jest, jak ją ZNALEŹĆ i czy można na niej zarobić?

Co to jest nisza i jak ją znaleźć na rynku? Jeżeli szukasz dla siebie możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy, być może spotkałeś się już nie raz z hasłem nisza, nisza rynkowa, biznes niszowy. Być może wiesz już na ten temat co nieco, a być może nie masz pojęcia, o co chodzi. Dziś powiem o podstawach.


Co to jest nisza?

Nisza rynkowa to taki podzbiór większego rynku.  Każdy rynek, np. „zdrowie”, można podzielić na mniejsze podzbiory, a te podzbiory na jeszcze mniejsze.  W takim podzbiorze możemy zidentyfikować – określić klientów z konkretnymi problemami.

Nie wiem, czy wiesz, ale “relacje” to jest ogromny rynek usług i produktów.  Jednak klienci na tym rynku bardzo się między sobą różnią. Różnią się pod wieloma względami: płcią, wiekiem, stanem cywilnym oraz wieloma innymi cechami.

Żeby znaleźć niszę, szukamy konkretnej grupy osób (tzw. grupa docelowa) z konkretnym problemem. Biorąc dalej za przykład randki, mamy:

Rynek “Relacje”

(czyli to może być rodzina, przyjaciele, randki) – wybieramy randki dlatego, że mogę Ci pokazać mnóstwo przykładów książek i e-booków, które powstały dla tej niszy. Na rynku randek szukamy grupy osób z konkretnym problemem. Np. młodzi mężczyźni, którzy są nieśmiali. Nasza nisza to np. Jak poderwać dziewczynę, gdy jesteś nieśmiały.

Wybrałam ten przykład, ponieważ swego czasu bardzo dużo młodych i pewnych siebie mężczyzn, zakładało właśnie tego typu biznesy. Prowadzili szkolenia, pisali książki – do tej pory jest tego mnóstwo w sieci. To bardzo duża nisza, ale jest w niej też bardzo duża konkurencja.

Jak znaleźć własną niszę?

Najprościej oczywiście zacząć od tego, na czym znasz się bardzo dobrze, lub wybrać jakieś doświadczenie, wiedzę, którą zdobyłeś. Jak widzisz, ten blog to jest swego rodzaju biznes oparty na niszy. Być może masz jakieś wyjątkowe doświadczenie, które może się okazać wartościową lekcją dla innych?

Jeśli tak, możesz stworzyć swój własny biznes oparty na niszy, zacząć od bloga, na którym zaprezentujesz swoją wiedzę, zdobędziesz zaufanie, pokażesz się jako ekspert. Potem zaoferujesz swoim czytelnikom produkty edukacyjne: e-booki, szkolenia, lub usługi, takie jak np. konsultacje.

Wszyscy znamy zasadę, która mówi, że lepiej być pięknym, zdrowym i bogatym, niż brzydkim, chorym, biedakiem. To jest na ogół kwintesencja najważniejszych wartości człowieka. Chcemy być zdrowi, chcemy pięknie wyglądać, marzymy o bogactwie i szukamy tej jedynej / tego jedynego, aby żyć długo i szczęśliwie.

Te najważniejsze wartości to również najbogatsze rynki a na nich mnóstwo bardzo interesujących nisz.

Odchudzanie – np. dla młodych mam po ciąży, pewność siebie, zarabianie na forex dla kompletnie zielonych, bezsenność osób chorych na hashimoto, dieta bezglutenowa szybkie przepisy.

Już wkrótce kolejne artykuły na temat niszy i jej możliwości…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze