Czy komornik może zabrać ULGĘ PRORODZINNĄ w 2021?

Witam serdecznie. Czy komornik może zająć zwrot podatku samotnej matce? Komornik zajął mi zwrot podatku, gdzie była uwzględniona ulga prorodzinna na dziecko. Ja rozliczam się jako samotna matka, ponieważ ojciec dziecka nie interesuje się córką.

Czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku, skoro ulga na dziecko jest prawem niezbywalnym? czy komornik może zająć zwrot podatku samotnej matce? Pozdrawiam serdecznie. Aleksandra S.


Czy komornik może zająć ulgę prorodzinną?

27 Marca 2014 – Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie: sygnatura akt: II FSK 979/12 jasno oznajmił, że nadpłata podatku PIT jest prawem niezbywalnym (o którym wspominasz), i komornik sądowy prowadzący egzekucję komorniczą, zwrotu podatku zająć nie może.

Niestety od 2014 roku, przepisy o Ordynacji Podatkowej uległy znacznej zmianie i mówią, że:

Zgodnie z art. 76 Ordynacji Podatkowej, ulga prorodzinna i nadpłaty podatku są zaliczane na poczet zaległości i mogą zostać zajęte przez komornika w postępowaniu cywilnym.

A więc jak widzisz, przepisy na przełomie tych kilku lat znacznie się zmieniły i komornik może teraz zająć nadpłatę podatku lub ulgę prorodzinną.

Tak obecnie stanowi prawo i nie zanosi się z tego, co wiem, na jakąkolwiek zmianę w tej materii…

Skarga na czynności komornika

Wniosek do komornika o wyłączenie spod zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Aleksandra
Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze