Co zrobić, żeby nie odpowiadać za długi męża?

Forum prawneKategoria: DługiCo zrobić, żeby nie odpowiadać za długi męża?
AvatarSylwia zapytał 11 miesięcy temu

Czy mogę się uchronić przed komornikiem za długi męża? Nie mamy rozdzielności majątkowej. Jesteśmy po ślubie 12 lat. Po kilku latach mąż nabrał kredytów bez mojej zgody i mojego podpisu.

Aby nasze małżeństwo przetrwało, zgodziłam się wziąć z nim razem kredyt konsolidacyjny, aby pokryć cały jego dług. W ubiegłym roku w kwietniu wyszło na jaw, że mąż znów się zadłużył na bardzo dużą kwotę w kilku bankach i parabankach.

Raty przerosły jego dochód i od kilku miesięcy niektóre zobowiązania nie są spłacane, bo brakuje pieniędzy, a ja z mojego wynagrodzenia utrzymuję całe gospodarstwo domowe.

Czy ja odpowiadam za długi męża, o których nie wiedziałam? i czy komornik może zająć moją pensję? Mieszkanie jest kupione przez męża przed ślubem, ale jestem współwłaścicielem, posiadam akt notarialny. Czy mogę teraz zrobić rozdzielność majątkową? Co zrobić, żeby nie odpowiadać za długi męża? Jak zabezpieczyć się przed długami męża?

Proszę o pomoc

Pozdrawiam Sylwia

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Sylwio,

niestety żona dłużnika może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za spłatę długów męża. Aby tak się stało, wierzyciele dłużnika muszą otrzymać klauzulę wykonalności na małżonka dłużnika.

Nie jest to jednak procedura skomplikowana, ani też kosztowna, dlatego w krótkim czasie banki, czy parabanki mogą zyskać możliwość wszczęcia egzekucji z Twojego majątku, także z pensji za długi męża, na które ani się godziłaś, a co więcej nawet o nich nie wiedziałaś.

Na szczęście masz szansę ochronić swoje pieniądze przed parabankami i firmami pożyczającymi pieniądze na duży procent.

Tym bardziej że wydaje mi się, że Twój mąż ma poważne kłopoty, których nam nie zdradziłaś. Domyślam się jednak, że może chodzić o hazard, alkoholizm lub narkomanię. Jeśli tak jest w rzeczywistości, możesz złożyć do sądu rodzinnego wniosek o orzeczenie rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną.

Jeśli wykażesz przed sądem rodzinnym, że Twój mąż ma problemy z nadmiernym zapożyczeniem się, a pożyczone pieniądze roztrwania, zyskasz orzeczenie, które ochroni Cię przed ewentualnymi roszczeniami wierzycieli męża.
Jeżeli nic nie zrobisz, niebawem otrzymasz pismo od komornika.

Na koniec dodam jeszcze, że ugoda o rozdzielność majątkową, zawarta przed notariuszem nie może rozciągać się na czas przeszły, dlatego jedyne wyjście, to założenie sprawy w sądzie.

Nie musisz się jednak denerwować – sprawy te nie należą do najtrudniejszych, należy jednak solidnie się przygotować, przekładając sądowi umowy pożyczek, kredytów, chwilówek, wyliczanie miesięcznych rat, wyliczenie kosztów utrzymania domu, stałych wydatków rodziny itp.

Warto przeczytać:

AvatarSz.Luka18 odpowiedział 3 miesiące temu

Mojej siostry mąż zmarł, a wcześniej nabrał kredytów na siebie bez jej wiedzy. Łączna suma kredytów wynosi około 130 000 złotych. Obawiam się, że długi przejdą na siostrę. I do jakiego moja siostra musi się udać Radcy Prawnego czy Adwokata, żeby ją jak najlepiej pokierował? Chodzi mi o specjalizację prawną.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

podana kwota kredytów, które zostawił po sobie mąż Twojej siostry – jest bardzo wysoka, dlatego bardzo dobrze, że chcecie szybko zająć się sprawą i ochronić siostrę przed wierzycielami jej zmarłego męża.

Wydaje mi się, że w tym momencie należy udać się do dobrego prawnika – adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w prawie spadkowym.

Niestety większość prawników przyjmuje sprawy z różnych zakresów prawa, bowiem w polskim kształceniu nie prowadzi się nadal specjalizacji z konkretnych gałęzi prawa.

To dopiero praktyka naprowadza prawników na kierunek, którym chcą się zajmować. Jednakże ze względu na dużą konkurencję na rynku większość prawników i tak przyjmuje sprawy wszelkiego typu.

Najczęściej jednak kancelarie deklarują się specjalizacją z prawa karnego, rodzinnego lub spadkowego bowiem spraw z tych dziedzin jest najwięcej.

Niemniej jednak zachęcam do poszukiwania kancelarii zajmującej się prawem spadkowym i przed udaniem się na wizytę u adwokata lub radcy prawnego sprawdzenia opinii w Internecie na jej temat.

Twoja odpowiedź