Czy firma windykacyjna może dokonać wpisu w księdze wieczystej nieruchomości?

Forum prawneKategoria: WindykacjaCzy firma windykacyjna może dokonać wpisu w księdze wieczystej nieruchomości?
Avatariewj33 zapytał 1 rok temu

Witam, 2020 roku mąż wziął kredyt na zakup auta, spłacił tylko kilka rat i ma zaległość. Dług odkupiła firma windykacyjna Dunaj Finanse, w tej chwili oddali sprawę do komornika, ten jednak umorzył postępowanie egzekucyjne.

W lutym tego roku firm Dunaj Finanse dokonała wpisu w księdze wieczystej nieruchomości i przysłała pismo o przygotowaniach do licytacji nieruchomości, na działce stoi dom mieszkalny, budynki gospodarcze, dom jest pod hipoteką banku Skok.

Czy firma Dunaj Finanse ma prawo do wpisu w hipotece i przeprowadzenia licytacji domu?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

chyba pomieszałeś tutaj daty. Prawdopodobnie sprawa trwa już drugi rok, skoro trafiła do sądu i komornika, a ten umorzył postępowanie.

Niemniej jednak może nie być za późno, by zacząć działać. Dziwi mnie jednak, że doszło do wszczęcia licytacji z nieruchomości za kredyt na samochód.

Wydaje mi się bowiem, że samo auto stanowiło zabezpieczenie kredytu. Jeśli pomiędzy bankiem a mężem została zawarta umowa przewłaszczenia samochodu, to nieuregulowana należność nie powinna dawać podstaw do zlicytowania domu. Szkoda, że nie podałaś więcej faktów m.in., wysokości zadłużenia.

Ale odnośnie Twoich pytań, to wątpię, by sama firma windykacyjna dokonała wpisu na hipotekę. Prawdopodobnie sprawa znów jest u komornika, a wierzyciel zlecił egzekucję z nieruchomości.

Firma windykacyjna Dunaj Finanse albo przejęła dług umową cesji wierzytelności, albo działa na zlecenie banku. Sam wpis do księgi wieczystej przy istnieniu zobowiązania nie będzie stanowił żadnego nadużycia prawa. Ja jednak na Waszym miejscu podjęłabym starania zmierzające do zatrzymania licytacji nieruchomości.

Jeśli dług jest stosunkowo niewielki, to sprzedaż domu nie będzie uzasadniona. Jednak przygotowanie do licytacji wygeneruje koszty, które Wy będziecie musieli pokryć. To, co mogę Wam zaproponować, to kontakt z wierzycielem, celem zaproponowania uiszczania comiesięcznych wpłat tytułem spłaty zadłużenia. Negocjacje celem podpisania ugody moim zdaniem powinny być priorytetem.

Jeżeli się nie uda, to radzę wpłaty na poczet długu i wniosek do sądu o zatrzymanie licytacji jako niezasadnej. Aby sąd przychylił się do wniosku, ważne będą opłaty oraz wysokość zadłużenia.

Musi zajść sytuacja niewspółmierności wybranego sposobu egzekucji do wysokości długu. Jeśli zadłużenie wynosi np. 40 000 zł, a dom wart jest 400 000 zł, to taka sytuacja będzie miała miejsce. Ale ważne będą wpłaty, o których musicie pamiętać.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

AvatarRobson odpowiedział 1 rok temu

Macie Państwo rację. Kredyt na zakup auta był w roku 2000 A nie 2020. Dług przejęła windykacja Dunaj. Oddali sprawę do komornika ten umorzył postępowanie w styczniu tego roku. 20 lutego 2020. Dunaj dokonał wpisu do księgi wieczystej i skierował do nas pismo, że przygotowują się do licytacji nieruchomości. Kwota zadłużenia wynosiła 20.000, w tej chwili Dunaj naliczył nam 52 000 odsetek i dług wzrósł na dzień dzisiejszy 72 000. W rozdziale III księgi jest wpis, że zajęcia dokonał Dunaj finanse. Nieruchomość razem z budynkami została wyceniona przez nas na potrzeby banku Skok na 350 000 tys. Spróbujemy się z nimi dogadać, ale czy zechcą i skąd weźmiemy taką kwotę.

Twoja odpowiedź