Czy komornik może zająć konto firmowe za prywatne długi?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć konto firmowe za prywatne długi?
AvatarAleksiej zapytał 1 rok temu

Mam problem z komornikiem, ponieważ zająć mi on konto firmowe za prywatne długi. Nie spodziewałem się takiego zajęcia i komornik zgarnął prawie wszystko z firmowego konta. Na początku komornik zajął prywatne konto bankowe, ale tam nic nie miałem, po miesiącu wszedł mi drań na firmowe konto.

Czy komornik może postąpić w ten sposób? że zajmuje firmowe pieniądze za prywatne moje długi? prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Liczę na pomoc to na forum. Pozdrawiam

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

niestety nie ma podziału na majątek firmowy i majątek prywatny przedsiębiorcy. Zwróć uwagę, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie budujesz dwóch oddzielnych majątków.

Wszystko należy do Ciebie, nie do Ciebie i do firmy. Nie umiem łatwiej tego opisać, ale chcę Ci przekazać, że komornik miał prawo dokonać zajęcia również rachunku firmowego za długi, które powstały przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej, bowiem rachunek ten przypisany jest Tobie, a nie Twojej firmie.

Tożsama sytuacja miałaby miejsce, w przypadku długów firmowych, które komornik może egzekwować z majątku „prywatnego” dłużnika po zamknięciu prowadzonej przez niego uprzednio firmy.

Komornik natomiast nie będzie miał prawa zająć konta bankowego przypisanego spółce. Możesz więc zastanowić się nad przekształceniem firmy w jedną ze spółek prawa handlowego np.  spółkę z o.o. lub spółkę cywilną.  Ale w tym temacie warto rozmawiać z księgową, lub skonsultować się z kancelarią prawa podatkowego.

W tym momencie niewiele możesz zrobić. Na rachunku firmowym nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia, dlatego bank wszystkie zgromadzone na rachunku środki przekazuje komornikowi, aż do czasu zaspokojenia należności.

Prowadzenie firmy z komornikiem na koncie może przynieść wiele trudności, dlatego radzę Ci szybko spłacić zadłużenie lub dogadać się z komornikiem.

Przydatne wzory pism:

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór
Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór

Wątki, które dotyczą podobnych tematów i które warto przeczytać:

AvatarValdek odpowiedział 1 rok temu

..posiadam konto firmowe i zadłużenie w funduszu alimentacyjnym, czy komornik ma prawo zająć wszystkie środki łącznie z VAT-em? …15 lat nie było mnie w Polsce. W zeszłym roku dowiedziałem się, ze mam zadłużenie w FA od 2001 roku w wysokości 46000 zł, dokonałem 4 rat po 500 zł i dziś sprawdziłem na moim zablokowanym koncie, dług ten, zamiast zmaleć, urósł do kwoty 49000 zł, dlaczego? czy istnieje jakaś kwota wolna od zajęcia z rachunku firmowego?

Twoja odpowiedź