Konto firmowe bezpieczne od komornika – czy istnieje?

Forum prawneKategoria: KomornikKonto firmowe bezpieczne od komornika – czy istnieje?
Bożena zapytał 4 lata temu

Witam,

niestety dług, który mam jest już u komornika, a że pracuje w dużej firmie, niestety mam egzekucję z wynagrodzenia oraz zablokowane konta bankowe, jednak postępowanie egzekucyjne trwa od czerwca a komornicy (bo jest ich dwóch) nie zmniejszają salda zadłużenia proporcjonalnie do wpłat na poczet długu.

Poza tym prowadzę działalność gospodarczą i właśnie tu jest największy problem, potrzebuję firmowego konta, gdzie komornik nie zajmie mi środków od klientów, potrzebuję konta bezpiecznego od komornika, poza tym co ze split payment?

Mam też pytanie o CEiDG, czy np. nr. konta Paysera muszę wpisać do CEiDG? teraz z nowym rokiem trzeba podać nr. rachunku, aby znaleźć się na białej liście, co w związku z tym? czy to nie będzie przeszkoda w używaniu konta bezpiecznego od komornika?

Wprawdzie ja nie przekraczam wpłat w kwotach pow. 5000 zł a ponoć split payment działa od 15 000 zł jednorazowej wpłaty …ale mimo wszystko jest to dla mnie problem, aby nie mieć kłopotów jeszcze z Urzędem Skarbowym

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj serdecznie,

konta, które podajesz, są wolne od komornika i świetnie sprawdzają się u osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

W przypadku przedsiębiorców mogą mieć miejsce pewne utrudnienia, bo tak jak podajesz zgłoszenie konta w Urzędzie Skarbowym i prowadzenie z niego rozliczeń jest obowiązkiem każdej firmy. Czy konta typu Paysera da Ci taką możliwość, trudno mi odpowiedzieć.

Być może w tej kwestii, należy rozmawiać z ogarniętą księgową lub pytać w urzędzie. Ja raczej na Twoim miejscu spróbowałabym dogadać się z komornikami. Być może rozwiązaniem będzie wniosek o przeniesienie egzekucji do jednego komornika.

A następnie zaproponowanie komornikowi sukcesywnych wpłat w kwocie nie niższej niż obecnie ma to miejsce przy potrąceniach. Pamiętaj, że ugoda z komornikiem jest możliwa.

Ugoda z komornikiem – wzór pisma

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Natomiast jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości egzekucji, to pamiętaj, że jako strona postępowania egzekucyjnego możesz zwrócić się do komornika o wgląd do akt komorniczych i udzielenie wyjaśnień, również w kwestii pozostałej do spłaty kwoty. Wtedy należy u komornika złożyć następujące pisma:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie zadłużenia

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Na miejscu, w kancelarii komorniczej możesz przejrzeć akta egzekucji wraz z kartą rozliczeń, by uzyskać informację, jak komornik rozlicza potrącone z wynagrodzenia za pracę kwoty.

Być może zablokowana na rachunku kwota nie zmienia się, bowiem w rozstrzygnięciu jest zbieg egzekucji. To, co powinieneś więc zrobić w pierwszej kolejności, to kontakt z komornikami i ustalenie, co w sprawach się dzieje, a następnie podjęcie prób skierowania wszystkich spraw do jednego komornika i następnie zawarcie ugody z komornikiem.

Jeśli mimo wszystko bardziej interesują Cię konta bezpieczne od komornika, a więc takie, które zlokalizowane są poza granicami Polski, to zachęcam Cię do zapoznania się poniższymi firmami:

Marcin odpowiedział 4 lata temu

Witam, czy mając komornika, mogę otworzyć konto Paysera? i główne pytanie: Czy na to konto mogę otrzymać wynagrodzenie w Euro od Niemieckiego pracodawcy? i w jakim czasie dostane kartę do bankomatu i czy będę mógł pobierać euro w Niemczech i innych krajach unii europejskiej i poza nią? Czy na numer konta Paysera będę długo czekał, czy dostane go po dokonaniu rejestracji? pozdrawiam Marcin.