Czy można cofnąć wypowiedzenie umowy kredytowej

Forum prawneKategoria: DługiCzy można cofnąć wypowiedzenie umowy kredytowej
AvatarMarta K. zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry! czy można cofnąć wypowiedzenie umowy kredytowej? nie spłacałam kredytu dwa miesiące, dostałam dziś pismo, że bank wypowiada mi kredyt. Mam teraz 30 dni na spłatę całej przyznanej kwoty kredytu.

Czy jest sens udać się do bank na rozmowy? i negocjacje gdy kredyt został wypowiedziany? czy można złożyć odwołanie od wypowiedzenia umowy kredytowej? proszę o szybką odpowiedź. Marta K.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Dzień dobry!

Marto, podjęcie negocjacji z bankiem po wypowiedzeniu umowy kredytowej, to najlepsze rozwiązanie, w sytuacji, gdy zobowiązany do spłaty nie posiada potrzebnych środków. Jeżeli nie spłacisz należności w terminie wspomnianych 30 dni, ruszy machina windykacyjna.

Dziś banki zlecają windykację wyspecjalizowanym firmom, które za swoją usługę słono sobie liczą. Obowiązek uregulowania kosztów postępowania windykacyjnego spoczywa na dłużniku. Niemniej jednak, kiedy strony nie dojdą do ugody – były kredytobiorca nie spłaci żądanej kwoty lub nie zostanie zawarta ugoda, sprawa dość szybko może trafić do sądu, a następnie do komornika.

Powyższe wygeneruje dodatkowe, znaczne koszty po stronie dłużnika. Mając na uwadze, to co napisałam przed chwilą, zachęcam Cię do podjęcia negocjacji z bankiem.

Jeśli posiadasz zdolność kredytową, masz stałe źródło dochodu, a Twój BIK wygląda w miarę korzystanie tzn. nie zalegasz z innymi zobowiązaniami, to myślę, że istnieje szansa na znalezienie porozumienia z wierzycielem.

Nie jestem w stanie przewidzieć, co bank może Ci zaoferować. Może to być bowiem ugoda i spłata ratalna wypowiedzianego kredytu, lub całkiem nowa oferta kredytowa z przeznaczeniem na spłatę poprzedniego kredytu.

Niemniej jednak, jeśli nie masz szans, by spłacić wspomniany kredyt, bez zbędnej zwłoki udaj się do banku i poproś o rozmowę z kompetentną osobą.

Dodam jeszcze, że jeśli bank nie wyrazi zgody na ugodę, możesz spróbować zaciągnąć kredyt w inny banku i spłacić ten postawiony w stan natychmiastowej wykonalności. Oczywiście możesz mieć problemy ze zdolnością kredytową, jednak nie trać nadziei.

O pomoc możesz poprosić pośrednika kredytowego. Zrezygnuj jednak z usług niesprawdzonych firm i parabanków. A na koniec napiszę, że na ugodę nigdy nie będzie za późno.

Dlatego nie odpuszczaj sprawy z kredytem, lecz nawet na etapie windykacji długu, negocjuj jego spłatę w ratach. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź