Czy odpowiadam za dług meża po jego śmierci? nęka mnie firma windykacyjna

Kategoria: WindykacjaCzy odpowiadam za dług meża po jego śmierci? nęka mnie firma windykacyjna
Joanna zapytał 7 miesięcy temu

Witam, mój mąż zmarł w 2004 roku. Wcześniej wziął pożyczkę, o której ja nie wiedziałam. Teraz od jakiegoś czasu firma windykacyjna Best oraz Polska firma windykacyjna dzwoni do mnie parę razy dziennie, że muszę uregulować dług po mężu, bo nie zrzekłam się spadku. Minęło już 17 lat czy ten dług nie jest już przedawniony? Bo się jeszcze okazało, że zaczęli wydzwaniać też do mojej córki.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

podaje Pani zbyt mało informacji, abym mogła udzielić w 100% rzetelnej odpowiedzi. Jednakże wydaje mi się, że może Pani skutecznie uchylić się od odpowiedzialności za nieuregulowane długi zmarłego męża. Przede wszystkim przez fakt, że od daty jego śmierci minęło 16 lat a wierzyciele „odzywają” się dopiero teraz.

Odnosząc się natomiast do kwestii formalnych, muszę napisać, że rzeczywiście spadkobiercy zmarłego mogą ponosić odpowiedzialność za jego nieuregulowane zobowiązania, jeśli przyjęli spadek wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza, ale wartość długów nie przekracza wartości nabytego majątku.

Niemniej jednak samo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez sąd lub oświadczenie sporządzone przez notariusza to za mało. Wierzyciele zmarłego uzyskać muszą tytuł wykonawczy na spadkobierców swojego dłużnika.

Zatem w ich posiadaniu znaleźć musi się postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na następców prawnych (spadkobierców) dłużnika. Dlatego przy następnym kontakcie z firmą windykacyjną, należy o takie orzeczenie pytać.

Jeśli windykator nie będzie w stanie udzielić odpowiedzi na pytania o posiadaniu tytułu wykonawczego, na podstawie którego domaga się spłaty długu od Pani i  jej córki – należy zażądać zakończenia działań windykacyjnych pod rygorem wystosowania skargi. W tym celu warto wysłać do firmy windykacyjnej poniższe pismo:

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

Podsumowując:

Jeśli windykacja nie przedłoży Pani odpisu postanowienia o nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności na Panią i innych spadkobierców zmarłego należy zażądać zakończenia działań windykacyjnych jako niezasadnych.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź