Czy osoba fizyczna może wystawić fakturę?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy osoba fizyczna może wystawić fakturę?
AvatarLeokadia zapytał 4 miesiące temu

Czy osoba fizyczna może wystawić fakturę za wynajem mieszkania? wynajęłam mieszkanie pewnej firmie, chcą ode mnie faktury za najem za poprzedni miesiąc i za przyszłe miesiące.

Niestety nie prowadzę działalności gospodarczej, jak to załatwić, żeby nie stracić najemców? czy jako osoba fizyczna mogę wystawić fakturę na najem? proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli wynajmujesz mieszkanie firmie, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej masz prawo wystawić rachunek. Musisz jednak pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności, tak by w przyszłości nie musieć składać dodatkowych wyjaśnień przed organami skarbowymi.

Piszę tak dlatego, że firma, którą prosi o rachunek, wrzuci sobie najem w koszty. Tak więc rachunek zostanie ujawniony w rejestrach płatniczych podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. W związku z powyższym warto zadbać o to, by i Twoje sprawy księgowe zostały należycie uporządkowane.

To, co mogę Ci doradzić to kontakt z dobrą, ale niedrogą księgową. Kompetentna księgowa powinna dać Ci wzór rachunku, którym będziesz mogła się posługiwać.

Co więcej, osoba znająca się na przepisach skarbowych powinna zerknąć w treść zawartej umowy najmu i potwierdzić jej prawdziwość lub zaproponować zmiany. Musisz bowiem wiedzieć, że od zapisów umowy zależeć może wysokość podatku, jaki będziesz musiała zapłacić w związku z uzyskaniem dochodu z najmu.

Dodam jeszcze, że niedługo zbliża się koniec roku, przyjdzie więc czas, by złożyć rozliczenie w Urzędzie Skarbowym. I na tym etapie pomoc księgowej może okazać się niezastąpiona.

Podsumowując: osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ma prawo wynająć mieszkanie firmie na cele mieszkaniowe i w związku z zawartą umowę wystawiać tzw. rachunki potwierdzające wykonanie usługi najmu.

Niemniej jednak osoba, która nie posiada odpowiedniej wiedzy prawno-księgowej powinna zwrócić się o pomoc do sprawdzonej księgowej.

Podobne wątki:

  1. Pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania wzór
  2. Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania wzór
  3. Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe WZÓR umowy
  4. Najemca wyprowadził się i nie zapłacił – jak odzyskać pieniądze?

Twoja odpowiedź