Czy ULTIMO może oddać sprawę do komornika?

Forum prawneKategoria: WindykacjaCzy ULTIMO może oddać sprawę do komornika?
Kurczek zapytał 4 lata temu

Witam, jak działa firma windykacyjna ULTIMO? Czy ULTIMO może oddać sprawę do komornika jeśli nie wyegzekwują ode mnie spłaty długu? ULTIMO pisze do mnie, dzwonią, wysyłają SMS-y i straszą, że jak nie spłacę długu, to oddadzą sprawę do komornika, gdzie poniosę dużo większe koszty, bo dojdą koszty komornicze.

Czy windykacja tylko straszy? czy faktycznie może przekazać sprawę komornikowi?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że ULTIMO, to profesjonalna firma windykacyjna, działająca na Polskim rynku od dobrych kilkunastu lat.

Jednym z kierunków działań ULTIMO jest znalezienie porozumienia z dłużnikiem na zlecenie zewnętrznej firmy, czyli klienta spółki np. banku.

Jednakże ULTIMO zajmuje się również skupowaniem wierzytelności. W tym przypadku spółka będzie miała możliwość wykonania krok po kroku czynności windykacyjnych, bez dodatkowego umocowania. ULTIMO jako właściciel wierzytelności może skierować sprawę na drogę sądową, a następnie do egzekucji komorniczej.

Jeśli ULTIMO zastrzega, że sprawa może trafić do komornika, to z taką okolicznością musisz się liczyć. Oczywiście by komornik przyjął zlecenie egzekucyjne, wierzyciel musi posiadać tytuł egzekucyjny – wyrok/nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności.

Jeśli o Twoim długu orzekał już sąd, to groźba skierowania sprawy do komornika może niebawem zostać spełniona. Jeżeli ULTIMO zajmuje się tzw. wczesną windykacją, możesz mieć jeszcze nieco czasu. Jednak pamiętaj, że zarówno postępowanie sądowe, jak i komornicze generuje koszty, które zobowiązany jest pokryć dłużnik.

Dlatego zastanów się, czy roszczenie ULTIMO jest zasadne, biorąc pod uwagę przedawnienie roszczenia. Jeśli ULTIMO dochodzi długu, którego zapłaty nie możesz się uchylić, przemyśl możliwość zawarcia porozumienia, proponując raty, z których dasz radę się wywiązać.

Podjęcie negocjacji z ULTIMO może być istotne przede wszystkim dla Twojego portfela, dlatego nie unikaj kontaktu z windykacją.

Natomiast jeśli uznasz, że działania firmy są zbyt natarczywe, a do ugody nie dojdzie, możesz żądać zaniechania dalszej, natrętnej windykacji, pod rygorem skierowania skargi do UOKiK. Warto też wystosować skargę na firmę windykacyjną, którą należy dostarczyć Ultimo:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Koniecznie przeczytaj: