Czy warto skorzystać z firmy pomagającej w uzyskaniu kredytu/pożyczki?

Forum prawneKategoria: DługiCzy warto skorzystać z firmy pomagającej w uzyskaniu kredytu/pożyczki?
Orysiowa zapytał 4 lata temu

Czy warto skorzystać z firmy pomagającej w uzyskaniu kredytu/pożyczki? Czy warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się wyszukiwaniem konsolidacyjnych kredytów/pożyczek? Opłata to pewien procent od uzyskanej kwoty kredytu/pożyczki.

Niestety bezpośrednio w banku nie mogę dostać kredytu, ponieważ kwota chwilówki widnieje jako jedna rata i wygląda to na brak zdolności kredytowej. Czy można w jakiś sposób sprawdzić wiarygodność takiej firmy? W KRS widnieje wpis o istnieniu tej firmy.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

ja jak najbardziej polecam skorzystanie z usług pośrednictwa kredytowego, tym bardziej że jak podajesz, masz problem z uzyskaniem kredytu bezpośrednio w banku.

Radzę jednak wybrać firmę z ugruntowaną pozycją na rynku. Jest co najmniej kilka firm zajmujących się pośrednictwem w załatwianiu kredytów, które za swe usługi nie pobierają żadnych dodatkowych opłat, oprócz prowizji bankowej, od której i tak nie da się uciec, nawet jeśli kredyt załatwiany jest bezpośrednio w banku.

Co więcej, większość pośredników finansowych, współpracuje co najmniej z kilkunastoma bankami, co pozwala wybrać najlepszą (najtańszą) ofertę.

Sama w przeszłości korzystałam z usług firmy pomagającej w uzyskaniu kredytu i byłam bardzo zadowolona. Cała procedura przebiegała w oddziale firmy, dopiero do podpisania umowy głównej należało udać się do banku.

Przed wybraniem konkretnego kredytu, kilka razy spotykaliśmy się z pośrednikiem, który wykazał się dużym zaangażowaniem, bez dodatkowych kosztów. Usługa była bezpłatna.

Podsumowując:

Jeśli masz problem z uzyskaniem kredytu w banku pomoc pośrednika finansowego może okazać się nieodzowna. Warto jednak wybrać jedną z wiodących firm, która ma oddziały w największych Polskich miastach. Pośrednictwo kredytowe powinno być wolne od opłat, bowiem pośrednik uzyskuje wynagrodzenie za usługę z tzw. prowizji bankowej.

Pan Kracy odpowiedział 4 lata temu

Jeśli pytasz, czy warto korzystać z usług doradcy kredytowego, to oczywiście, że warto… bez względu na to, czy będzie to pośrednik kredytowy, czy doradca kredytowy, pomoże Ci wybrać najtańszy kredyt czy pożyczkę.

Zresztą oprócz kredytów i pożyczek można zapytać o kredyt konsolidacyjny, kredyt gotówko, hipoteczny, limit na koncie, a nawet o kartę kredytową. Wyjątkiem są kredyty na firmę, tutaj udałbym się do pomocy kogoś, kto działa w sektorze firm.

Najczęściej doradcy kredytowi albo pracują w dużej firmie doradczej jak np. Expander, Open Direct, Open Finance, NOTUS Finanse itd. lub prowadzą własną działalność gospodarczą, świadcząc usługi doradztwa kredytowego indywidualnie.

Jak przygotować się do rozmowy z doradcą kredytowym?

Na pewno doradca zapyta o:

 • cel kredytu i kwotę,
 • okres kredytowania,
 • raty równe czy malejące,
 • wysokość wkładu własnego,
 • dochody i ich wysokość,
 • formę zatrudnienia,
 • comiesięczne zobowiązania,
 • itd.

Doradca potrzebuje tych danych, aby wpisać je w program komputerowy, który podpowie mu jaki kredyt będzie dla Ciebie najlepszy. Im więcej danych o sobie przekażesz, tym doradca będzie mógł bardziej spersonalizować ofertę, dzięki czemu otrzymasz szyty na miarę kredyt w kilku bankach, później już tylko od Ciebie zależeć będzie który kredyt wybierzesz…

Błąd, jaki ludzie popełniają bardzo często, to poszukiwanie kredytu tylko w banku w którym mają konto i z którym związani są od lat, niestety bardzo często bywa, że doradca kredytowy jest w stanie zaoferować jeszcze tańszy kredyt niż ten, który dostaniemy w banku, którego klientami jesteśmy od lat… dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Na czym polega pośrednictwo kredytowe?

Działalność pośredników kredytowych można podzielić na trzy główne etapy:

 1. Doradca kredytowy przeprowadza wywiad i analizę potrzeb i oczekiwań klienta.
 2. Następnie doradca przygotowuje listę ofert kredytów i opisuje wady i zalety każdej z ofert.
 3. Jeśli klient wybierze dany kredyt, to dorada kredytowy powinien wniosek o kredyt pilotować od początku do końca.

Oczywiście doradca kredytowy powinien doradzić, co zrobić, aby zwiększyć zdolność kredytową, i zbadać powinien historię kredytową w BIK-u, aby wyłapać działające na niekorzyść kredytobiorcy wpisy w rejestrze.

Czasem na forach można przeczytać, że dorady kredytowi bardziej kierują się swoim zyskiem, doradzając klientowi kredyt, z którego doradca będzie miał większą prowizję. Warto więc przed wyborem dorady zbadać opinie o nim choćby w internecie.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Od siebie chciałbym dodać, że sporo jest pośredników kredytowych, którzy nierzetelnie podchodzą do swojej pracy i zaniedbują obowiązki doradcy kredytowego i nie ma znaczenia fakt, że doradcy prowadzą własną działalność gospodarczą, bądź pracują w znanych firmach pośredniczących udzielanie kredytów, przykre historie zdarzają się dosłownie w każdym sektorze doradztwa kredytowego.

Zresztą wystarczy zerknąć na opinie o Open Finance:

… albo na opinie o Expanderze:

Wybierajcie więc doradców kredytowych z polecenia lub takich, którzy mają nieposzlakowaną opinię w interncecie.

orysiowa odpowiedział 4 lata temu

Dziękuję. A czy kwota prowizji dla doradcy w wysokości 16-20% kwoty kredytu to norma?