Czy wierzyciel i windykator ma prawo mnie zastraszać?

Forum prawneKategoria: WindykacjaCzy wierzyciel i windykator ma prawo mnie zastraszać?
AvatarGrupa 3 zapytał 1 rok temu

Dzień dobry.

Prowadząc działalność gospodarczą, niestety utraciłam płynność finansową i mam obecnie długi.

Mam problem z jednym windykatorem/wierzycielem, który wysyła e-maile, pisze na portalach społecznościowych, w e-mailach straszy mnie przyjazdem i twierdzi, że opowie o mojej osobie w mojej miejscowości na wszelkie możliwe sposoby, jaką to ja jestem oszustką itd.

Mieszkam w małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają, boje się utraty reputacji, moje dzieci chodzą do szkoły, więc szybko takie informacje się rozniosą.

Czy to jest zgodne z prawem, by mnie zastraszać w ten sposób? co mogę z tym zrobić, nie oszukałam nikogo celowo, a firmę prowadzę od 7 lat, niestety teraz obawiam się, że muszę zamknąć działalność.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

piszesz, że czujesz się zastraszana. Już sama Twoja obawa uzasadnia podjęcie kroków, celem  zatrzymania natarczywego wierzyciela/windykatora.

Wiedz, że art. 190a § 1 kodeksu karnego stanowi, że:

Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeśli więc rzeczywiście obawiasz się wspomnianego Pana i chcesz zatrzymać go w działaniu, bezwzględnie uderzającym w Twój spokój, dobro rodziny, mir domowy oraz oczywiście dobre imię, masz prawo złożyć zawiadomienie na Policję.

Myślę, że sprawa zostanie przyjęta i Policja co najmniej wezwie tego Pana do siebie.

Nie podajesz niestety, czy wierzyciel/windykator, to pracownik jakiejś firmy, czy Twój kontrahent, z którym niestety nie udało Ci się rozliczyć.

Jeśli jest to osoba zatrudniona przez wierzyciela, możesz zrobić jeszcze więcej, niż samo zgłoszenie sprawy o nękanie organom ścigania.

Zasadnym uważam, będzie kontakt z przełożonym tego Pana, oraz złożenie skargi na windykatora wraz z żądaniem zaniechania dalszej, uporczywej i naruszającej Twoje dobra osobiste windykacji.

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Możesz również złożyć zawiadomienie do UOKiK, opisując swoje problemy z uporczywym windykatorem.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź