Czy windykator może nadchodzić dłużnika w pracy?

Forum prawneKategoria: WindykacjaCzy windykator może nadchodzić dłużnika w pracy?
AvatarM.D.W. zapytał 1 rok temu

Mam pytanie: Czy windykator może nadchodzić dłużnika w pracy? w piątek był u mnie windykator w domu po ostatnią część pieniędzy jaką jestem winna firmie Profi Credit.

Obecnie nie mam pieniędzy na spłatę i prosiłam windykatora, żeby zgłosił mnie do komornika, dosyć ze przyjechał przed godziną 20-tą, to siedział dwie godziny i powiedział, że nie wyjdzie dopóki mu nie wpłacę całej zaległości.

Jak córką powiedziała, że zadzwoni na Policję jak nie wyjdzie, bo i tak nie damy mu pieniędzy, bo akurat nie mamy, to powiedział, że przyjdzie jutro do mnie do pracy i dopiero zobaczę na co go stać.

Chciałam zapytać co w takiej sytuacji mam zrobić i czy windykator z Profi Credit może nadchodzi mnie w pracy?

Bardzo proszę o odpowiedź, bo boję się jutrzejszego dnia w pracy, co on chce zrobić.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

w żadnym razie windykator nie ma prawa nachodzić dłużnika w pracy, ani w domu w porze nocnej, czy nawet późnym wieczorem, nie respektując przy tym jego próśb o opuszczenie mieszkania.

Nie powinien on również stosować wobec dłużnika żadnego nacisku słownego. Jedyne co może windykator, to przedstawienie dłużnikowi konsekwencji braku spłaty, m.in. poprzez omówienie dalszych procedur, w tym możliwości skierowania sprawy na drogę sądową.

Niestety znaczna część firm wypłaca swym windykatorom wynagrodzenie prowizyjne, dlatego często mamy do czynienia z naginaniem prawa, stosowaniem gróźb karalnych i agresją ze strony windykatorów.

Uważam, że na takie działania nie możesz pozwolić windykatorowi. Nie możesz również pozwolić się zastraszyć. Dlatego w żadnym razie nie wpuszczaj już wspomnianego windykatora do domu. Jeśli sytuacja się powtórzy, to zrealizuj plan córki i zadzwoń na Policję.

Wiedz, że znam co najmniej kilka spraw karnych przeciwko agresywnym windykatorom oraz kilka orzeczeń sądowych przyznających odszkodowanie nękanym dłużnikom. Więc nie bój się powiedzieć windykatorowi, że jesteś otwarta na takie rozwiązanie jak złożenie na niego skargi do przełożonych i zgłoszenie sprawy na Policję.

Jeśli chcesz zahamować popędliwego windykatora, doradzam kontakt z firmą, którą go zatrudnia i poinformowanie o zamiarze złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Skargę na windykatora możesz złożyć, korzystając z infolinii lub przesyłając oficjalne pismo z żądaniem wyznaczenie innej osoby do kontaktu.

Jeśli natarczywa windykacja będzie trwała, zasadne będzie złożenie skargi do UOKiK na firmę windykacyjną i zgłoszenie sprawy na Policję.

Przydatne wzory pism:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc
Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź