Czy zasiłek opiekuńczy i pielęgnacyjny podlega egzekucji komorniczej?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy zasiłek opiekuńczy i pielęgnacyjny podlega egzekucji komorniczej?
AvatarMadziczka zapytał 1 rok temu

Czy komornik może zabrać z konta zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne? założyłam konto w banku i się zastanawiam czy zanieść numer konta do opieki społecznej, bo się boje i martwię czy komornik mógłby zająć te pieniądze, co dostaję na niepełnosprawne dziecko, czyli ten zasiłek opiekuńczy i zasiłek pielęgnacyjny i 500 plus.

Pproszę o poradę, bo nie wiem sama już, czy zanosić numer konta, czy nie… czy zasiłek opiekuńczy podlega egzekucji?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, jak traktuje art. 833 kpc spod egzekucji wyłączone są min.:

  • świadczenia alimentacyjne (zarówno te wpłacane przez zobowiązanego, jak i alimenty z funduszu alimentacyjnego wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów)
  • świadczenia rodzinne
  • dodatki rodzinne
  • dodatki pielęgnacyjne
  • dodatki porodowe
  • dodatki dla sierot zupełnych
  • zasiłki dla opiekunów
  • świadczenia z pomocy społecznej
  • świadczenia integracyjne
  • świadczenie wychowawcze
  • jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2019 r. poz. 473).

Jak widzisz, w katalogu świadczeń zwolnionych spod zajęci, znajduje się również zasiłek dla opiekunów, czyli dokładniej rzecz ujmując – zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne.

Pieniądze, które otrzymujesz w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością, nie mogą zostać zajęte przez komornika nawet wówczas, kiedy organ wypłaca je na zajęty rachunek bankowy.

Twoje obawy nie są więc uzasadnione. Bez problemu możesz zgłosić wypłatę przysługujących Ci pieniążków na dzieci, zasiłku rodzinnego, świadczenia 500 plus oraz zasiłku opiekuńczego na nowy rachunek bankowy.

Jednocześnie doradzam Ci poinformowanie komornika o nowym rachunku bankowym i złożenie wniosku o niezajmowanie konta.

Konto socjalne – poinformowanie komornika

Konto socjalne – poinformowanie komornika
Konto socjalne – poinformowanie komornika

W piśmie do komornika zaznacz, że saldo rachunku tworzyć będą środki pochodzące z pieniążków socjalnych na dzieci, wyłączone mocą ustawy spod zajęcia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarDrogowiec odpowiedział 12 miesięcy temu

Trzy dni temu dostałem wiadomość o zajęciu konta. Nie spłacone kredyty (ciężka choroba nowotworowa). Na koncie miałem 1000 zł przeznaczone na koszty leczenia. Czy komornik mógł mi to zabrać? Czy nie ma limitu kwoty, którą komornik nie może ruszyć z konta. Co mam teraz zrobić. Dostaję zasiłek pielęgnacyjny. Nie ma jeszcze zajęcia tego zasiłku.

Twoja odpowiedź