Darowizna a dług alimentacyjny i komornik

Forum prawneKategoria: AlimentyDarowizna a dług alimentacyjny i komornik
AvatarAgata zapytał 3 miesiące temu

Czy jest możliwość na wyjście z długu alimentacyjnego? Czy mogę przekazać darowizną część nieruchomości zajętą przez komornika, jeśli pozostała część wystarczy na pokrycie należności? Jestem właścicielem działki o powierzchni 6 hektarów, dług wynosi ok. 50000 zł. Czy mogę wydzielić z tej działki 0,5 hektara i przekazać w formie darowizny córce?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

niestety nie do końca rozumiem, czy ma Pan na myśli jedną córkę, czy jednak dzieci jest więcej i jedno z nich jest Pana wierzycielem, a na rzecz drugiej córki chce Pan dokonać darowizny.

Mając powyższe na uwadze, spróbuje pokrótce opisać oba scenariusze.

Jeśli chodzi o jedną osobę, czyli sytuację, kiedy córka jest Pana wierzycielem i na jej rzeczy komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne, to sprawa jest nieco łatwiejsza, bowiem może Pan próbować zawrzeć z nią porozumienie -zrzeczenie się wierzytelności w zamian za przekazanie na rzecz córki określonej nieruchomości. Córka może przyjąć Pana propozycję spłaty długu, zawrzeć z Panem odpowiednią ugodę i wycofać komornika.

Jeśli jednak obdarowaną ma być druga córka, to sprawa się nieco komplikuje, bowiem nieruchomość, którą chce Pan podzielić, jest zajęta przez komornika. Należy więc złożyć wniosek o ograniczenie zajęcia i wyłączenia spod egzekucji tę część, którą chce Pan przekazać na rzecz córki.

Procedura wyłączenia spod zajęcia może przebiec sprawnie, jeśli wierzyciel (dziecko) wyrazi zgodę na ograniczenie zajęcia. Szybkość rozpoznania Pana wniosku zależeć też może od etapu samego postępowania egzekucyjnego. Niemniej jednak bez względu na plany związane z przekazaniem nieruchomości na rzecz córki, jeśli zajęcie jest nadmierne, to zawsze warto składać wniosek o ograniczenie zajęcia.

Jeśli nie uzyskał Pan odpowiedzi na swoje pytanie, bardzo proszę o jego doprecyzowanie, a ja wówczas postaram się jak najrzetelniej odnieść się do Pana problemów.

Pozdrawiam serdecznie!

Podobne zapytania:

Twoja odpowiedź