Darowizna od rodziców i zakup mieszkania przez małżeństwo

Forum prawneKategoria: RóżneDarowizna od rodziców i zakup mieszkania przez małżeństwo
Robert M. zapytał 4 lata temu

Witam, interesuje nas kwestia: darowizna od rodziców i zakup mieszkania przez małżeństwo. Dostanę od rodziców darowiznę na zakup mieszkania, jestem w związku małżeńskim i mieszkanie będziemy kupować jako małżeństwo.

Proszę o poradę jak to wszystko ogarnąć, żeby nie płacić podatku od darowizny i jakich formalności krok po kroku dopełnić, żebyśmy ani my jako małżeństwo, ani rodzice nie mieli problemów z prawem. Z góry dziękuję. Robert M.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

aby uniknąć dodatkowych i niepotrzebnych kosztów, Twoi rodzice powinni dokonać darowizny wyłącznie na Twoją rzecz. Gdyby darowizna dotyczyła również synowej, Urząd Skarbowy nałożyłby na nią podatek od spadków i darowizn.

Obowiązku zapłaty podatku od darowizny można uniknąć, jeśli darowizna dokonywana jest pomiędzy osobami zaliczanymi do tzw. pierwszej grupy podatkowej m.in. rodzice i dzieci oraz dopełnieniu pewnych formalności.

Po pierwsze pieniądze od rodziców powinny zostać przekazane na Twój rachunek bankowy, ewentualnie przekazem pocztowym kierowanym do Ciebie z zastrzeżeniem w tytule wpłaty, że jest to darowizna. Jeśli posiadasz z żoną wspólny rachunek bankowy, w treści przelewu rodzice muszą napisać: “darowizna na rzecz syna Roberta….”.

Następnie należy pamiętać o zgłoszeniu darowizny w Urzędzie Skarbowym. Zgłoszenia dokonuje obdarowany na formularzu o nazwie SD-Z2, załączając wydruk potwierdzający wpłatę pieniędzy na konto lub kserokopie nakazu pocztowego.

Jeśli darowizna zostanie udokumentowana, a następnie zgłoszona do Urzędu Skarbowego unikniesz obowiązku zapłaty podatku.

Natomiast co do samego kupna wymarzonego mieszkania, to uważam, że w akcie notarialnym powinieneś rozciągnąć swój majątek odrębny, czyli w tym przypadku darowiznę od rodziców na swoją żonę. W kwestii tej warto więc rozmawiać z wybranym notariuszem, który w akcie notarialnym kupna-sprzedaży mieszkania umieści odpowiedni zapis.

Podobne wątki:

Tamara odpowiedział 3 lata temu

„Natomiast co do samego kupna wymarzonego mieszkania, to uważam, że w akcie notarialnym powinieneś rozciągnąć swój majątek odrębny, czyli w tym przypadku darowiznę od rodziców na swoją żonę. W kwestii tej warto więc rozmawiać z wybranym notariuszem, który w akcie notarialnym kupna-sprzedaży mieszkania umieści odpowiedni zapis.”
 
a co w sytuacji, kiedy takiego zapisu nie ma? Dostałam darowiznę od rodziców na mój rachunek osobisty, rozliczyłam z us, a cała te kwotę przeznaczyłam na zakup mieszkania z mężem. Co w tej sytuacji? Czy grożą mi jakieś konsekwencje ze strony US?
 
dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam!