Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie?
Wera44 zapytał 4 lata temu

Witam, interesuje mnie kwestia: darowizna a rozwód. Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie? oczywiście była to darowizna w trakcie trwania małżeństwa, otrzymał ją mąż od swoich rodziców, była to kwota pieniędzy. Złożyłam pozew rozwodowy bez orzekania o winie, niebawem będę mieć pierwszą rozprawę rozwodową.

Chciałabym wiedzieć, czy mam jakieś prawa do darowizny, która mąż otrzymał w trakcie naszego małżeństwa. Pieniądze z darowizny są na naszym koncie oszczędnościowym. Proszę o szybką poradę, zanim będzie pierwsza sprawa rozwodowa.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

podziałowi pomiędzy małżonkami po rozwodzie podlega jedynie majątek wspólny. Natomiast darowizna dokonana na rzecz jednego z małżonków wchodzi w skład majątku osobistego, który nie podlega podziałowi. Powyższe wynika z regulacji zawartej w art. 33 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy w brzmieniu:

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Jak Pani widzi, roszczenie o podział darowizny może okazać się niezasadnym. Byłoby inaczej jeśli po otrzymaniu darowizny mąż przekazałby otrzymane od rodziców pieniądze na majątek wspólny, przygotowując stosowną umowę.

Jeśli jednak pieniądze od rodziców „trafiły” na Państwa wspólne konto oszczędnościowe można próbować wykazać przed sądem, że mąż w sposób „dorozumiany” przeniósł pieniądze od rodziców na majątek wspólny, traktują je jako dobro wspólne.

Jeśli nie uda się Pani przekonać sądu, że takie rozwiązanie miało miejsce, musi liczyć się Pani z tym, że również odsetek od darowizny mogą zostać uznane, jako należne wyłącznie obdarowanemu.

Podobne wątki: