Darowizna mieszkania przez osobę zadłużoną

Kategoria: DługiDarowizna mieszkania przez osobę zadłużoną
de21 zapytał 7 miesięcy temu

Dzień dobry, mój ojciec jest spadkobiercą mieszkania po mojej babci, jest on jednak osobą zadłużoną, bezrobotną, wobec której toczą się postępowania egzekucyjne. Oprócz mieszkania jest on również w połowie wraz z żoną właścicielem domu jednorodzinnego, w którego księdze wieczystej nie widnieją żadne egzekucje z nieruchomości.

Czy jeżeli mój ojciec darowałby mi mieszkanie to jego wierzyciele mogliby wnieść skargę pauliańską? Jak to wygląda kiedy dłużnik posiada również inny majątek? Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety jeśli ojciec wyzbędzie się swojego majątku, czyli dokona darowizny na Twoją rzecz jego wierzyciele będą mogli złożyć powództwo ze skargi pauliańskiej nawet jeśli dłużnik nadal posiadać będzie jeszcze jakiś majątek.

W skardze pauliańskiej chodzi bowiem o zmniejszenie majątku, a nie pozbycie się go całkowicie. Co więcej, skarga pauliańska będzie przysługiwać wierzycielom ojca jeśli ten odrzuci spadek po zmarłej mamie, a Ty i Twoje rodzeństwo wejdziecie do dziedziczenia z ustawy w jego miejsce.

Niemniej jednak jeśli ojciec spłaca swoje długi regularnie lub zawarł porozumienie z wierzycielami Ci nie powinni szukać takich rozwiązań jak skarga pauliańska. Zazwyczaj jest to instytucja stosowana wówczas, gdy dłużnik zaniechał spłaty swoich długów, a dodatkowo nie posiada już majątku, z którego wierzyciele mogą zostać zaspokojeni lub postępowanie egzekucyjne jest znacznie utrudnione.

Dlatego jeśli wobec Twojego ojca prowadzone są postępowania egzekucyjne, nie powinien on dokonywać darowizny na Twoją rzecz. Taki krok może prowadzić do wszczęcia postępowania o uznanie czynności darowizny za nieważną. Dodam, że pozew ze skargi pauliańskiej może zostać złożony w terminie 5 lat od daty dokonania czynności, a stroną pozwaną w sprawie jest obdarowany.

Z uwagi na powyższe, radzę poszukać innych rozwiązań. Pamiętaj, że najlepszym może okazać się ugoda z wierzycielem w przedmiocie ratalnej spłaty długów – najważniejsze, by dług nie trafił do przymusowej egzekucji komorniczej.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź