Przesyłanie komuś pieniędzy, a skarga pauliańska

Forum prawneKategoria: DługiPrzesyłanie komuś pieniędzy, a skarga pauliańska
krzysztof b. zapytał 4 lata temu

Witam

Miałem jednoosobową firmę, no i niestety wszystko się posypało, zostały mi ogromne długi, wszystko zabrał komornik, żona cały czas ma zajęte konto.

W tej chwili ogłosiła upadłość konsumencką, którą sąd zatwierdził i na sierpień jest już określona rozprawa na temat planu spłaty wierzycieli.

Ja wyjechałem w 2015 za granicę i próbuję pomóc swoim dzieciom, wysyłając na ich konto pieniądze (pracuję za granicą legalnie).

Z tego co wiem, nazbierała się tam niezła sumka, czy wierzyciele mogą im zająć te pieniądze? czy skarga pauliańska tu zadziała?

Pozdrawiam Krzysztof

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Panie Krzysztofie,

wątpię, by wierzyciele doszli/ustalili, że przesyła Pan pieniądze na rachunki dzieci.

Proszę zwrócić uwagę na okoliczność, że skarga pauliańska działa zazwyczaj przy wyzbyciu się stałych składników majątku tj. nieruchomości.

Natomiast, kiedy Pan nie mieszka w Polsce i w Polsce nie ma majątku, trudno będzie wierzycielom zdobyć informację na temat pieniążków, którymi Pan obraca.

Kiedy Pan pracuje za granicą, polski komornik nie jest w stanie dokonać zajęcia Pana wynagrodzenia za pracę. Także nie ma sposobu ustalenia, w jakiej wysokości są Pana dochody. Idąc dalej, mogę napisać, że ani komornik, ani wierzyciele nie mają dostępu do wykonywanych przez Pana przelewów, nawet jeśli są one realizowane z rachunków w polskich bankach – komornik dokonuje zajęcia konta dłużnika, nie zyskuje jednak wiedzy na temat dokonywanych obrotów na rachunku.

Zatem nie ma raczej sposobności, by Pana wierzyciele pozyskali wiedzę na temat oszczędności, które gromadzi Pan dla dzieci. Jednakże, aby zabezpieczyć te środki, warto rozważyć zasadność zawarcia z dziećmi, czy też ich matką, jeśli dzieci nie są pełnoletnie – umowy alimentacyjnej.

Jeśli wspomniane oszczędności będą zakwalifikowane, jako świadczenia alimentacyjne nie zaś darowizny, komornik nie będzie mógł dokonać ich zajęcia.

Umowa alimentacyjna może przybrać zwykłą formę pisemną, nie jest więc to skomplikowana procedura, może jednak Pana uspokoić.

Ugoda alimentacyjna – wzór

Krzysztof odpowiedział 4 lata temu

Witam,

Doprecyzowując moje pytanie, moje córki mając na koncie odłożone pieniądze, mogą dowolnie nimi dysponować, czy to kupując mieszkanie, czy budując dom itp. Urząd skarbowy lub wierzyciele mogą zakwestionować i zająć te dobra?

W jaki sposób mogą ewentualnie bronić się i tłumaczyć przed tymi instytucjami w razie zapytań o pochodzenie tych
nieruchomości?

Pozdrawiam

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry!

Wydaje mi się, że jedynym wierzycielem, który mógłby dotrzeć do Pana córek, gdyby te przeznaczyły zgromadzone oszczędności na zakup mieszkania lub domu, będzie właśnie Urząd Skarbowy.

Jeśli więc jest Pan dłużnikiem US, to tu istnieje obawa, że w razie składania przez córki wyjaśnień, co do sposobu zgromadzenia środków na zakup nieruchomości, mogłyby one podać, że otrzymały darowiznę od ojca.

Niemniej jednak proszę pamiętać, że instytucja skargi pauliańskiej może być zastosowania co do darowizn dokonanych w okresie ostatnich pięciu lat, przed wystąpieniem przez wierzyciela z roszczeniem o uznanie czynności za bezskuteczną. Dlatego starsze darowizny na rzecz córek są co do zasady bezpieczne.

Zatem jeśli Pana córki zaczną rozporządzać pieniędzmi, nie wcześniej niż po pięciu latach od ich otrzymania, skarga pauliańska nie powinna im zagrozić.

Natomiast przed Urzędem Skarbowy, w przypadku ewentualnej kontroli, należałoby wykazać, że cała kwota, to darowizny dokonywane w sposób ciągły w kwotach mniejszych, które niepodległy opodatkowaniu ani zgłoszeniu – każda kwota to osobna darowizna.