Wyzbywanie się majątku przez dłużnika a skarga pauliańska [WZÓR]

Dzień dobry! Co mogę zrobić, gdy dłużnik pozbywa się swojego majątku, żeby nie zajął go komornik? Dłużnik mieszka w tej samej miejscowości co ja i widzę, że teraz sprzedaje swoje auto (na szybie jest informacja, że auto jest na sprzedaż), wiem też, że dłużnik sprzedał działkę 75 arów, którą posiadał.

Czy wyzbywanie się majątku przez dłużnika to przestępstwo? wygląda mi to na ewidentne wyprowadzanie majątku, aby uniknąć zajęcia wszystkiego przez komornika. Proszę o radę jak mam na to reagować jako wierzyciel?


Ucieczka z majątkiem przed wierzycielami

Niestety przypadek, o którym piszesz, to bardzo częsta praktyka dłużników, którzy w czasie trwania egzekucji komorniczej próbują na różne sposoby ukryć swój majątek, aby nie zajął go komornik.

Z tego, co widzę, dłużnik najczęściej sprzedaje w pośpiechu ruchomość lub nieruchomość, nawet w zaniżonej cenie (byle jej się pozbyć), lub przekazuje składniki swojego majątku przyjaciołom bądź rodzinie jako darowizna.

Skalę problemu dość dobrze obrazują zapytania w Google, które formułują dłużnicy i są to np. zapytania typu:

  • jak zabezpieczyć majątek przed wierzycielami?
  • ucieczka z majątkiem przed komornikiem,
  • darowizna – ucieczka przed komornikiem,
  • jak uciec przed komornikiem,
  • jak ukryć spadek przed komornikiem,
  • ukrywanie majątku przed wierzycielem,
  • itd. (takich zapytań jest naprawdę sporo).

To jasno pokazuje nie tylko skalę problemu, ale i przebiegłość dłużników, którzy są bardzo świadomi problemu i są w stanie działać na wielu płaszczyznach, by sprawić, że staną się niewypłacalni, by z kolei komornik nic im nie zajął, a samo postępowanie komornicze zostało umorzone ze względu na bezskuteczność egzekucji.

Art. 824. § 1. Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu:

3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Oczywiście umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezskuteczności nie oznacza od razu, że wierzyciel nie zostanie zaspokojony, a dłużnik nigdy już nie będzie musiał spłacać długu, śpiąc spokojnie.

Ale do rzeczy:

Co zrobić, jeśli dłużnik próbuje ukryć swój majątek?

Prawo przewidziało sytuację, w której dłużnik wyzbywa się swojego majątku i ukrywa go przed komornikiem i wierzycielem. W takich sytuacjach plany dłużnikowi może pokrzyżować skarga pauliańska!

Czym jest skarga pauliańska?

Dzięki skardze pauliańskiej będziesz w stanie cofnąć nieuczciwe działania dłużnika polegające na wyzbywaniu się majątku i ukrywaniu go. Skarga pauliańska znajduje swoje uregulowanie w artykułach od 572 do 534 Kodeksu cywilnego. Źródło: Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93.

Złożenie skargi pauliańskiej daje możliwość wierzycielowi dochodzić roszczeń mimo czynności prawnych, do których posunął się dłużnik, które z kolei doprowadziły do jego wypłacalności.

A więc to, co musisz zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku, to zaskarżyć te czynności posługując się skargą pauliańską.

Co po złożeniu skargi pauliańskiej?

Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy skargę pauliańską, to czynność prawna, której dokonał dłużnik i osoba trzecia (sprzedaż działki, domu, samochodu itp.) zostanie uznana za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela.

Nie ma tutaj różnicy, czy dłużnik dokonał sprzedaży ruchomości lub nieruchomości, czy np. była to darowizna, ta transakcja zostanie przez sąd unieważniona!

Kiedy można skorzystać ze skargi pauliańskiej?

Wniesienie skargi pauliańskiej jest możliwe, jeśli spełnione zostaną 3 warunki, oto one:

  1. Dłużnik wraz z osobą trzecią dokonał czynności prawnej, przez którą dłużnik stał się niewypłacalny, lub wypłacalny, ale w mniejszym stopniu.
  2. Dłużnik, dokonując czynności prawnej, był świadom, że działa na niekorzyść wierzyciela.
  3. Osoba trzecia, która kupiła ruchomość lub nieruchomość od dłużnika, wiedziała lub miała możliwość dowiedzenia się, że ta czynność prawna przyniesie wierzycielowi krzywdę przez uszczuplenie majątku dłużnika.
    1. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której osoba trzecia otrzymała od dłużnika korzyść majątkową bezpłatnie (np. darowizna), możesz wtedy wnieść skargę pauliańską, nawet jeśli ta osoba trzecia nie wiedziała o tym, że dłużnik wyzbywający się majątku działa na szkodę wierzyciela uszczuplając swój majątek.

Podsumowując: Jako wierzyciel możesz wnieść skargę pauliańską na czynności które podjął Twój dłużnik, w celu wyzbycia się majątku uszczuplając przy tym swoją zdolność do uregulowania wobec Ciebie zadłużenia.

Skarga pauliańska zostanie z automatu przez sąd uznana, jeśli dojdzie do takich scenariuszy:

  • Dłużnik przekazał ruchomość lub nieruchomość osobom będącym w bliskim z nim stosunku (narzeczona, wujek, ciocia, szwagier, babcia, itd.).
  • Dłużnik przekazał korzyść przedsiębiorcy, w którym pozostaje w stałych stosunkach biznesowych (nie musi więc być to ktoś z rodziny).
  • Dłużnik przekazał darowiznę, gdy był niewypłacalny lub, gdy przekazanie darowizny bezpośrednio doprowadziło do niewypłacalności dłużnika. Wtedy domniemywa się, że dłużnik działał z premedytacją i świadomie krzywdził wierzyciela.

Jak złożyć skargę pauliańską?

Pozew trzeba złożyć w sądzie właściwym ze względu na adres pozwanego, którym nie jest dłużnik, a osoba trzecia, która korzyść przyjęła!

Skarga pauliańska – wzór

To, co warto jeszcze wspomnieć to fakt, że w skardze pauliańskiej możesz wymienić tylko i wyłącznie czynności dłużnika, które ten dokonał na Twoją niekorzyść, nie możesz w skardze wymieniać zamiarów dłużnika, nawołuję tutaj do zamiaru sprzedaży auta przez dłużnika, o którym pisałeś. Dopóki ten samochód nie zostanie sprzedany, nie masz możliwości zaskarżenia tego.

Natomiast zaskarżyć możesz sprzedaż działki przez dłużnika.

Pozew dotyczący sprzedaży samochodu będziesz mógł wnieść, dopiero gdy ten samochód zostanie sprzedany.

Uzyskałem wyrok – co teraz?

Gdy sąd wydał wyrok na Twoją korzyść, to możesz już z tym wyrokiem udać się do komornika, by wszcząć egzekucję z majątku osoby trzeciej. Niestety sam wyrok sądowy nie może być podstawą do prowadzenia egzekucji.

Będziesz musiał u komornika złożyć dwa wnioski:

  1. wniosek o stwierdzenie prawomocności wyroku ze skargi pauliańskiej,
  2. wniosek egzekucyjny (przeciwko dłużnikowi, a nie osobie trzeciej).

Podsumowanie

Skarga pauliańska może wydać Ci się skomplikowanym postępowaniem, jednak wcale tak nie jest. Jest to zaledwie kilka kroków, dzięki którym przeciwstawisz się wyzbywaniu i ukrywaniu majątku przez dłużnika, który z premedytacją działa na Twoją niekorzyść.

„Walka z dłużnikiem” odbywa się w dwóch krokach:

  1. Złożenia skargi pauliańskiej
  2. Po uzyskaniu pozytywnego wyroku złożeniu u komornika dwóch wniosków.

Wzór skargi pauliańskiej, który wyżej zamieściłam, wystarczy:

  1. Pobrać
  2. Wydrukować i wypełnić.
  3. Złożyć w sądzie właściwym na miejsce zamieszkania osoby trzeciej, która przyjęła korzyść (kupiła ją lub otrzymała od dłużnika jako darowiznę).

FAQ

Skarga pauliańska – termin

Jeśli jako wierzyciel zamierzasz wykazać bezskuteczność czynności prawnej, którą dokonał dłużnik, to możesz wystąpić ze skargą pauliańską w terminie 5 lat od chwili kiedy dłużnik zawarł tę czynność prawną.

Skarga pauliańska – przedawnienie

Jeśli chodzi o przedawnienie skargi pauliańskiej, to wierzyciel nie będzie miał prawa jej wnieść, jeśli dług ulegnie przedawnieniu, lub gdy minie 5 lat.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze