Brak zapłaty za fakturę – co robić? jak odzyskać pieniądze?

Witam, jak odzyskać pieniądze za niezapłaconą fakturę? w zeszłym roku robiłem remont inwestorowi. Współpraca przebiegała pomyślnie. Faktury były wystawiane na bieżąco raz/dwa razy w ciągu miesiąca. Inwestor płacił do pewnego momentu. Najprawdopodobniej jego działanie miało na celu uśpienie mojej czujności.

Ostatnia faktura, która nie została opłacona, ma termin spłaty, który minął 8 miesięcy temu. Kontakt z inwestorem jest utrudniony, ponieważ przebywa on za granicą przez większość czasu.

Jedyna opcja to kontakt mailowy. Regularnie wysyłam wiadomości przypominające o spłacie długu. Przez okres 8 miesięcy dostałem połowę zaległej należności. Chciałbym już odzyskać wszystkie swoje pieniądze, bo zabawa w „kotka i myszkę” zaczyna być męcząca.

Jak mogę załatwić to prawnie i odzyskać swoje pieniądze? Oczywiście mam kopie nieopłaconych faktur, w których jako metoda płatności wpisany jest przelew. Kwota zaległa to jeszcze 8 tys. zł.


Brak zapłaty za fakturę – co robić?

Witaj, to o czym piszesz, to niestety plaga, która zniszczyła już niejednego małego przedsiębiorcę. Ale na szczęście twój dłużnik, choć działa bardzo śmiało unikając kontaktu, oraz zasłaniając się pobytem za granicą, nie może udawać, że tu w Polsce zostawił nieuregulowane zobowiązania w formie nieopłaconej faktury za usługę, którą przecież wykonałeś!

Jeżeli wiesz, że jest to osoba posiadająca majątek, z którego będziesz w stanie wyegzekwować należność, to i ty możesz działać bardziej odważnie.

Masz kopie przesłanych do inwestora faktur, czyli podstawę, by móc wdać się w spór sądowy. Jest to czynność niezbędna, ponieważ bez wyroku sądu nie będziesz mógł zatrudnić komornika, który zajmie się przymusowym ściągnięciem zasądzonej przez sąd należności.

Ostateczne wezwanie do zapłaty nieuregulowanej należności

Jednakże, zanim zdecydujesz się na drogę sądową, jeszcze raz wystosuj do swojego dłużnika oficjalne pismo – przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległej należności wynikającej z konkretnej faktury.

Niestety skoro Pan ten przebywa poza Polską, wezwanie musisz nadać drogą elektroniczną. Warto, aby e-mail otrzymał status wiadomości odebranej.

Zobacz: czym jest wezwanie do zapłaty przez e-mail

Wyznacz Panu krótki np. 7-dniowy termin do zapłaty całej sumy, pod rygorem skierowania sprawy do sądu.

Jeżeli w tym czasie, Pan ten nie skontaktuje się z tobą, to myślę, że droga sądowa będzie najlepszym rozwiązaniem, bowiem będziesz wiedział, że osoba ta nie traktuje cię poważnie, a przede wszystkim nie wierzy w konsekwencje, jakie może ponieść w związku z nieopłaceniem faktury.

Pozew w postępowaniu upominawczym

Wygodną formą dochodzenia roszczeń o zapłatę jest postępowanie upominawcze, w którym sąd nie przeprowadza rozprawy. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydawany jest przez referendarza sądowego lub sędziego na posiedzeniu niejawnym, i dopiero po sprawie pozwany otrzymuje odpis nakazu wraz z odpisem złożonego przez powoda pozwu, mając 2 tygodnie na złożenie sprzeciwu.

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym, to również tańsze rozwiązanie, bo przy długu, o którym piszesz, koszt sprawy wyniesie 300 zł, a nie jak w zwykłej sprawie o zapłatę 400 zł.

A to, co ma największe znaczenie dla wielu osób, to fakt, że strony nie biorą udziału w sprawie – sąd przeprowadza dowody jedynie z załączonych do pozwu dokumentów, nie przesłuchuje ani stron postępowania, ani świadków.

Na koniec dodam jeszcze, że składając pozew o zapłatę, masz prawo żądać również zwrotu poniesionych kosztów m.in. uiszczonej opłaty od pozwu, wynagrodzenia fachowego pełnomocnika, jeśli się zdecydujesz na zatrudnienie adwokata (ale tylko w stawkach wynikających z rozporządzenia o wynagrodzeniu adwokatów, czy radców prawnych, nie więc całej kwoty, której prawnik może sobie za reprezentację zażyczyć) oraz odsetek za zwłokę.

Masz dowody na poparcie swych żądań w postaci wystawionych faktur, działaj więc i nie trać czasu na zwodzenia, którymi dłużnik karmi cię przez ostanie miesiące.

Podejrzewam jednak, gdy otrzyma on przedsądowe wezwanie do zapłaty, to zacznie myśleć o konsekwencjach i kosztach, jakie na niego czekają i szybko opłaci fakturę za wykonaną usługę…

Wezwanie do zapłaty – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze