Darowizna mieszkania na dzieci a komornik [UCIECZKA przed komornikiem?]

Forum prawneKategoria: KomornikDarowizna mieszkania na dzieci a komornik [UCIECZKA przed komornikiem?]
Zofia zapytał 4 lata temu

Witam, moja mama przepisała w darowiźnie mieszkanie dla mojego syna, który ma 13 lat …a jak się teraz okazuje moja mama, która ma 71 lat, narobiła sobie długi bankowe, czy komornik ma jakieś prawo do tego mieszkania? czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny?

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

komornik nie może zająć przepisanego mieszkania, dopóki któryś z wierzycieli nie otrzyma prawomocnego orzeczenia sądu w przedmiocie uznania czynności darowizny za nieskuteczną.

Musisz wiedzieć, że dłużnik działający z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli – wyzbywając się swojego majątku, by nie został zajęty na spłatę długu – podlega odpowiedzialności karnej. Dodatkowo wierzycielowi przysługuje pozew cywilny w sprawie potocznie zwanej skargą pauliańską.

Instytucja skargi pauliańskiej została opisana w art. 527 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności (§ 1 i 2).
Na wniesienie powództwa wierzyciele mają lat 5 – tak art. 534 kc.

W chwili obecnie nie wspominasz jednak ani o toczących się przeciwko mamie postępowaniach komorniczych, ani o pismach wierzycieli kierowanych do Twojego małoletniego syna. Dlatego uważam, że należy pomóc mamie spłacić dług.

Oczywiście warto wziąć pod uwagę wartość mieszkania i wysokość długów. Myślę jednak, że nie zadłużyła się ona na tyle, by myśleć o stracie mieszkania.

Jeśli długi są do „ogarnięcia”, wesprzyjcie mamę w ich spłacie, podejmijcie negocjacje z wierzycielami, zaciągnijcie na siebie kredyt, by spłacić mamy długi – zadbajcie o to, by sprawy nie trafiły do komornika.

Jest, to o tyle istotne, że w myśl zasadzie przewidzianej w art. 533 kc. osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli (w tym przypadku twój syn), może zwolnić się od zadośćuczynienia roszczeniu wierzyciela żądającego uznania czynności za bezskuteczną, jeżeli zaspokoi tego wierzyciela albo wskaże mu wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika.

Na koniec, dodam tylko, że jeśli mama ma problemy z podejmowaniem właściwych decyzji – „lubi się zadłużać” pomyślcie o tym, jak ją zablokować przed kolejnymi kredytami.

Artykuły, które warto przeczytać:

Tomek odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, ojciec zrobił 3 miesiące temu darowiznę domu. Nie wiedziałem o jego strasznych długach aż do niedawna, póki nie przeczytałem listów z ponagleniami do spłaty długów, ojciec ma kredyt konsolidacyjny i bardzo dużo innych pożyczek tzn. chwilówek. Kredyt konsolidacyjny jest na kwotę 200 tys. zł, a reszta to nawet nie mam pojęcia. Czy zostanę w takiej sytuacji bez domu? bo aż nie mogę spać, co on narobił, był u jakiegoś radcy prawnego i ma zamiar robić upadłość konsumencką. Co z darowizną domu? czy dom przepadnie, bo syndyk go zabierze? czy wierzyciele złożą skargę pauliańską?

Małgorzata0103 odpowiedział 4 lata temu

Czy jeśli podaruję moje mieszkanie w darowiźnie córce, to komornik nie będzie go mógł zająć na poczet moich długów? Jestem właścicielką mieszkania, które zajął komornik. Mieszkanie jest w kredycie. Mieszkanie zostało zajęte przez jednego wierzyciela, a jest ich kilku. Czy jeśli spłacę dług u tego wierzyciela i podaruję mieszkanie córce, nikt inny nie będzie mógł go zając? Czy moja córka będzie mogła spokojnie w nim mieszkać?