Dłużnik nie mieszka pod adresem zameldowania

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaDłużnik nie mieszka pod adresem zameldowania
AvatarOps31 zapytał 9 miesięcy temu

Co zrobić gdy dłużnik nie mieszka pod adresem zameldowania? próbuję ściągnąć pieniądze pożyczone komuś ponad 2 lata temu, niestety z tego co wiem, adres dłużnika, który posiadam – jest już nieaktualne.

Dłużnik nie mieszka już pod swoim dawnym adresem zameldowania, jak go znaleźć? czy to prawda, że aby założyć sprawę w sądzie (pozew o zapłatę), muszę dysponować aktualnym adresem dłużnika? tak samo przy wszczęciu egzekucji u komornika? jak rozwiązać ten problem?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

niestety ustalenie aktualnego adresu zamieszkania dłużnika nie jest łatwe. Przede wszystkim dlatego, że adres zamieszkania, czy pobytu nie musi być tożsamy z adresem zameldowania. Dlatego nawet wystąpienie do właściwych urzędów zajmujących się ewidencją ludności nie musi przynieść skutku – gdy dana osoba nie dopełniła meldunku.

Jednakże, jeśli Twój dłużnik dokonał przemeldowania, możesz wystąpić do Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub urzędu gminy z wnioskiem o udostępnienie danych dłużnika.

We wniosku o udostępnienie danych adresowych musisz wykazać swój interes prawny w uzyskaniu wnioskowanych danych, dlatego jeśli jesteś w posiadaniu dokumentów potwierdzających istnienie długu, należy się na nie powołać i załączyć ich kserokopie.

W sytuacji gdy urząd nie wskaże Ci aktualnego miejsca zamieszkania dłużnika, możesz złożyć do sądu pozew o zapłatę z wnioskiem o ustanowienie kuratora w sprawie dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego.

Co prawda sprawa z kuratorem może Cię nieco drożej kosztować, jednak jest duża szansa na uwzględnienie przez sąd pozwu.

Natomiast tak jak podajesz zarówno do sądu, jak i komornika wierzyciel zobowiązany jest wskazać aktualne miejsce zamieszkania dłużnika.

W sprawie sądowej ten wymóg da się obejść, wnioskując o kuratora, natomiast w postępowaniu komorniczym radzę wskazać ostatnio znany adres dłużnika.

Skoro komornik poszukuje dłużników po numerze PESEL, to istnieje szansa, że po przyjęciu wniosku komornikowi uda się odszukać miejsce zatrudnienia dłużnika lub chociaż jego rachunek bankowy. Jeśli tak się stanie, to dłużnik zapewne sam podejmie kontakt z komornikiem, a postępowanie egzekucyjne będzie toczyć się dalej.

Nie trać więc nadziei na odzyskanie swoich pieniędzy tylko działaj.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź