Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy WZÓR
Piotrek K. zapytał 2 lata temu

Jak napisać wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy? Problem polega na tym, że moje świadectwo pracy uległo zniszczeniu i chcę uzyskać duplikat świadectwa, niestety nie mogę dodzwonić się do byłego pracodawcy, u którego pracowałem 4 lata temu, ktoś odebrał telefon i przyjął moją prośbę, ale minęły 2 miesiące, a duplikatu nadal nie dostałem.

Czy złożenie pisemnego wniosku o wydanie duplikatu świadectwa pracy zobliguje pracodawcę do wysłania mi duplikatu? i kolejne pytanie, czy Kodeks pracy przewiduje jakiś termin, w którym pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia mi duplikatu świadectwa pracy?

Czy mogę prosić o wzór prośby o wydanie kopii świadectwa pracy na wniosek byłego pracownika?

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

wydanie duplikatu świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Dlatego jeśli Pana dokument uległ zniszczeniu, należy zwrócić się do byłego pracodawcy o wydanie i doręczenie duplikatu.

Wyjaśnię, że wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy może być złożony w zwykłej formie ustnej. Jednak taka rozmowa, jak już przekonał się Pan na własnej skórze, może okazać mało wiążąca dla pracodawcy.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że mogła zajść pomyłka np. z adresem, na który przesyłka z duplikatem została przesłana lub dokument został przygotowany i czeka na odbiór w siedzibie firmy.

Z uwagi na powyższe, radzę jeszcze raz wykonać telefon do zakładu pracy celem ustalenia, czy w sprawie zostały podjęte jakieś kroki i czy duplikat został przygotowany.

Można również przygotować pisemny wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy i przesłać go listem poleconym do zakładu pracy lub złożyć osobiście, wzór wniosku zamieszczam poniżej:

Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór

wniosek-o-wydanie-duplikatu-swiadectwa-pracy-wzor-pdf-doc

Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór

Natomiast co do terminu wydania duplikatu, to przepisy nie podają ile czasu ma pracodawca na ustosunkowanie się do wniosku byłego pracownika. W praktyce jednak kopie i duplikaty dokumentów wydawane są w normalnym trybie pracy danego przedsiębiorstwa (kilka, kilkanaście dni).

Myślę więc, że jeśli ustna prośba nie została właściwie potraktowana przez byłego pracodawcę, wniosek na piśmie będzie odpowiednim bodźcem.

Powodzenia!

Podobne:

sko odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam podobną sytuację, świadectwo zgubiłam gdzieś podczas przeprowadzki, dziś jest mi potrzebne do innego pracodawcy, czy jeśli złożę wniosek o wydanie duplikaty dziś, to jak szybko dostanę duplikat? nie ukrywam, że zależy mi na czasie. Obiecałam pokazać świadectwo pracy na spotkaniu z nowym pracodawcą, które odbędzie się w przyszłym tygodniu…